Jerzy Popiełuszko – kapłan niezwykły

Wojtek Wojtek
14.03.2019
Okładka książki Popiełuszko. Biografia Milena Kindziuk

„Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12, 21). Ten cytat z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian niemal automatycznie kojarzy się z postacią księdza Jerzego Popiełuszki.

Ktoś kiedyś powiedział, że „święci chodzą parami”. Miał więc Kościół w Polsce, ale i na świecie szczęście do trzech wielkich postaci, które zostawiły mocny ślad na dziejach naszej ojczyzny. Jan Paweł II, kardynał Stefan Wyszyński i ksiądz Jerzy Popiełuszko. Trzy bardzo różne postacie. Łączyła je jednak niezachwiana miłość do Boga, Kościoła i ojczyzny.

Stawiany jest czasem zarzut, że Polacy niezbyt dobrze znają życiorys księdza Popiełuszki. Miałby on niejako „przegrywać” w popularności z Janem Pawłem II i Prymasem Tysiąclecia. Oczywiście nie jest to prawdą. Kult księdza Jerzego rozpoczął się zaraz po jego śmierci i trwa do dziś. Powstają poświęcone mu filmy, ekspozycje muzealne i książki.

Autorką jego bez wątpienia najpełniejszej biografii jest Milena Kindziuk. To znana dziennikarka i publicystka, adiunkt na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest autorką licznych książek, w tym biografii księdza kardynała Józefa Glempa.

Jej najnowsza książka „Popiełuszko. Biografia” ukazała się nakładem wydawnictwa Znak. To niezwykle obszerna monografia, licząca prawie 900 stron. Stanowi efekt jej długoletniej pracy. Jak pisze we wstępie: „przez ponad dwadzieścia lat o księdzu Jerzym pisałam: najpierw artykuły, następnie książki. Jeździłam po całej Polsce, docierałam do ludzi, którzy go znali, zdobywałam zdjęcia, dokumenty, ustalałam fakty, rekonstruowałam zdarzenia”. W książce „po raz pierwszy zostały opublikowane fragmenty zeznań świadków w procesie beatyfikacyjnym”.

Biografia księdza Jerzego pióra Mileny Kindziuk jest niezwykle szczegółowa. Autorka przybliża życie tego niezwykłego kapłana, zastanawia się, jakie wydarzenia go ukształtowały, co sprawiło, że z niepozornego księdza stał się charyzmatycznym kaznodzieją, solą w oku komunistycznej władzy.

Odpowiedź na te pytania czytelnik znajduje w piętnastu rozdziałach. Monografia ta ma charakter klasycznej biografii. Autorka rozpoczyna od opowieści o domu rodzinnym, o atmosferze w nim panującej. Jest to o tyle ważne, że prosta wiara rodziców księdza Jerzego była fundamentem, na którym zbudował on całe swoje życie. Jak każdy człowiek, również ksiądz Popiełuszko był związany emocjonalnie ze swoją małą ojczyzną. Był Podlasiakiem.

Kindziuk stara się zrozumieć, dlaczego zatem postanowił wstąpić do warszawskiego seminarium, a nie właściwego dla jego miejsca zamieszkania. Opisuje jego fascynację postacią prymasa Wyszyńskiego. Seminarium to ważny czas w życiu każdego kapłana. Jerzy Popiełuszko przeżył niejako „dwa seminaria”. To w Warszawie i to w Bartoszycach, w jednostce wojskowej. Komuniści, walcząc z Kościołem, powoływali bowiem alumnów do wojska. Mimo słabego zdrowia młody kleryk przetrwał ten niezwykle trudny czas.

Jako kapłan wypełniał zwykłe obowiązki duszpasterskie. Przełomem było trafienie do parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. To właśnie tam odprawiał słynne msze za ojczyznę. Jak się okazało, pozostał w tej parafii na zawsze – właśnie tam został pochowany po brutalnym morderstwie.

Książka przynosi odpowiedzi na wszystkie pytania o życie i posługę bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Mówi o jego konflikcie z prymasem Józefem Glempem, o prześladowaniach i szykanach ze strony Służby Bezpieczeństwa, wreszcie o męczeńskiej śmierci, kulcie i beatyfikacji. Wzbogacają ją liczne zdjęcia, dokumenty źródłowe i relacje świadków.

„Popiełuszko. Biografia” to kompletna monografia poświęcona tej postaci. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich chcących poznać jego życie, nauczanie i kult.

Wojciech Sobański