Granice istnieją tylko w głowie

Arnika Arnika
08.03.2019
Okładka książki Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice Joanna Kończak, Karolina Matyjaszkowicz

Książka wyróżnia się na półce w księgarni. Duży format, twarda oprawa, kredowy papier, duże litery i barwne ilustracje – po prostu uczta dla oczu. Naturalną koleją rzeczy rodzi się pytanie, czy aby nie mamy do czynienia z przerostem formy nad treścią.

Opis wydawcy obiecuje portrety inspirujących bohaterek, które nie dały sobie wmówić, że coś jest niemożliwe. I to się zgadza. Joanna Kończak przedstawia trzydzieści pięć bardzo różnych – pod względem wykształcenia, pochodzenia, osiągnięć i temperamentu – a jednak niezwykle podobnych kobiet. Wszystkie wykazały się nie lada odwagą i determinacją w spełnianiu marzeń. Ich niełatwe, ale barwne dzieje mogą zachęcić do działania i podążania za swoją pasją. Każdej bohaterce poświęcona jest co najmniej cała strona. Autorka w formie nieco przypominającej baśń opisuje, w jaki sposób dana postać zapisała się w historii. Oprócz powszechnie znanych nazwisk (m.in. Skłodowskiej-Curie, Chanel, Rowling, Fridy Kahlo) występują lokalne bohaterki, takie jak: Antonina Żabińska, podczas wojny ukrywająca partyzantów i Żydów w warszawskim zoo, Kāterina Mataira, od lat działająca na rzecz ochrony rdzennego języka Nowej Zelandii, Sonita Alizadeh, za pomocą rapu sprzeciwiająca się wydawaniu pakistańskich dziewczynek za mąż.

Na fali popularnego w ostatnim czasie wydobywania z zapomnienia kobiet, które dokonały przełomowych odkryć czy mogą poszczycić się imponującymi osiągnięciami na wielu polach, łatwo popaść w otaczanie ich nimbem wybitnego, ale niedocenianego geniuszu. Choć w niektórych przypadkach faktycznie tak było, większość tych nieprzeciętnych bohaterek nie żyła w próżni. I to zostało wyraźnie zaznaczone – Kończak wspomina o ich współpracownikach, promotorach, mentorach. Ponadto przy każdej postaci zarysowuje kontekst kulturowo-społeczno-naukowy, dodając nazwiska innych osób działających w tej samej dziedzinie.

Fascynujące, nierzadko poruszające historie zdobią przepiękne ilustracje Karoliny Matyjaszkowicz. Poszczególne rozdziały są utrzymane w jednolitej palecie barw, oddającej klimat poruszanego tematu, np. opowieść o podróżniczce Gertrude Bell ilustrują obrazki przedstawiające egipskie piramidy i karawany, a fragment o badaczce Jane Goodall – fantazyjne wizerunki małp. Szata graficzna tej książki jest po prostu zjawiskowa.

„Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice” to ogrom wiedzy w pigułce. W zajmujący i przystępny sposób opowiadają o niezwykłych dziewczynach, które nie zgodziły się na chodzenie utartymi ścieżkami i wbrew wszystkiemu odnalazły własną drogę. Ich niezwykła odwaga może inspirować do podejmowania ryzyka i spełniania marzeń. Warto mieć tę książkę na półce, by móc w każdej chwili poszukać motywacji do działania (lub pooglądać przepiękne ilustracje).

Ewa Jemioł