Naukowcy: „Nastolatki czytające książki papierowe są uważniejszymi czytelnikami”

Anna Sierant Anna Sierant
26.07.2022

Drodzy miłośnicy i drogie miłośniczki czytania e-booków, nie mam dla was (a właściwie dla nas, bo ja też po książki elektroniczne nierzadko sięgam) najlepszych wiadomości. Jedno z najnowszych badań wskazuje, że ci, którzy sięgają po książki papierowe, są zazwyczaj bardziej uważnymi czytelnikami. Badania te przeprowadzono wśród setek tysięcy nastolatków na całym świecie.

Naukowcy: „Nastolatki czytające książki papierowe są uważniejszymi czytelnikami” Andrea Piacquadio / Pexels za: Canva

Badanie zainicjowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, a stojący za nim naukowcy przyjrzeli się wynikom, które nastolatki z 30 krajów uzyskały w teście w ramach Program for International Student Assessement (Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów, znanego bardziej pod skrótem PISA) z 2018 roku. Testowi towarzyszyła również ankieta – i w teście, i w ankiecie co trzy lata bierze udział 600 tysięcy młodych ludzi z całego świata. Test przeprowadzany jest w 80 krajach i sprawdza umiejętności uczniów w zakresie matematyki, nauk ścisłych oraz czytania.

Jakie wyniki uzyskano tym razem? Okazało się, że uczniowie, którzy zaznaczyli w ankiecie, iż czytają przede wszystkim książki elektroniczne, otrzymali z testu średnio o 15 punktów więcej niż osoby, które czytają „rzadko lub nigdy”. Młodzi miłośnicy książek papierowych uzyskali jeszcze lepsze wyniki – dostali o 49 punktów więcej z testu niż grupa, która nie czyta w ogóle lub rzadko. Czytelnicy książek papierowych uzyskali lepsze wyniki z testu niż ci, którzy wolą e-booki, w każdym kraju poza Tajlandią i Indonezją.

Warto zaznaczyć, że osoby, które wskazały, że czytają przede wszystkim książki papierowe, zaznaczały również, że z urządzeń z ekranami też korzystają – zwłaszcza gdy szybko poszukują informacji w internecie potrzebnych do szybkiego odrobienia pracy domowej czy sprawdzają wiadomości ze świata. Jednak gdy chcą przeczytać książkę, wybierają najczęściej jej drukowaną wersję.

Książki cyfrowe są szczególnie popularne w niektórych krajach azjatyckich, ale nawet tam nie dominują nad tymi papierowymi. Jednak już ponad 40% studentów w Hongkongu, Malezji, Indonezji, Tajwanie i Tajlandii częściej czyta książki na urządzeniach cyfrowych. Co ciekawe, to Tajlandia i Indonezja były tymi wyjątkami, w których uczniowie wybierający częściej książki elektroniczne uzyskali lepszy wynik niż ci, którzy woleli czytać książki papierowe.

Ogólnoświatowe wyniki pokazują również, że liczba czytających nastolatków spada. Liczba osób, które uważają czytanie za „stratę czasu”, zwiększyła się od 2012 do 2018 roku o ponad 5 punktów procentowych. We wszystkich krajach Organizacji Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju spadła też liczba czytających młodych ludzi – wyniki czytelnictwa do 2012 roku powoli się poprawiały, jednak w latach 2012–2018 spadły do poziomu z roku 2006. Z badania wynika również, że 35% nastolatków na świecie należy do grupy tych, którzy po książki sięgają rzadko lub nigdy.

Z testu i ankiety wynika też, że im więcej książek jest w domu danego ucznia lub uczennicy, tym chętniej ta osoba czyta. Uczniowie otoczeni fizycznymi książkami mogą się czuć bardziej inspirowani do sięgania po nie, zachęcani do tego przez rodzinę. Jednak może też być tak, jak wskazują naukowcy opracowujący badanie, że młodzi ludzie, którzy lubią czytać, mają wokół siebie książki, bo dostają je w prezencie, wypożyczają z biblioteki. Obie sytuacje mogą też zachodzić jednocześnie.

Badacze martwią się jednak najbardziej o młodzież z biednych rodzin – uczniowie ze środowisk o niskich dochodach mają obecnie o wiele większy dostęp do technologii cyfrowych niż jeszcze 10 lat temu. W 2018 roku 94% uczniów z rodzin o niskich dochodach z 26 krajów rozwiniętych miało dostęp do internetu, a w roku 2009 – 75%. Jak zauważają autorzy raportu:

Podczas gdy uczniowie w niekorzystnej sytuacji materialnej nadrabiają zaległości w zakresie dostępu do technologii cyfrowych, ich dostęp do kapitału kulturowego, takiego jak książki papierowe, zmniejszył się.

Drodzy czytelnicy i czytelniczki, po jakie książki wy najchętniej sięgacie – papierowe czy cyfrowe? Jak wynika z Badania „Czytelnicy w sieci”, przeprowadzonego przez lubimyczytać.pl wraz z Polską Izbą Książki, aż 32% osób, które wypełniły ankietę, nie przeczytało ani jednego e-booka w roku ją poprzedzającym. Ponad 12% przeczytało jednak między 21 a 50 e-booków, 11% – między 11 a 20, ponad 10% – między 2 a 3. Najmniej popularną odpowiedzią okazała się „więcej niż 100 e-booków” – zaznaczyło ją 3% ankietowanych. Najwięcej ankietowanych – ponad 53% – e-booki czyta w abonamencie.

Źródła:

1. https://lithub.com/teens-who-mostly-read-paper-books-are-better-readers-a-recent-study-says/

2. https://www.kqed.org/mindshift/59602/paper-books-linked-to-stronger-readers-in-an-international-study


komentarze [140]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kasia  - awatar
Kasia 07.08.2022 07:13
Czytelnik

Nie wierzę w to, że jest jakaś różnica w skupieniu nad lekturą między książką papierową a czytnikiem e-booków, który nie ma dodatkowych wodotrysków w postaci aplikacji z grami czy dostępem do internetu. Co innego jeśli badani "czytali" książki na tabletach lub telefonach. Wtedy wierzę, że mogli być rozproszeni innymi aktywnościami. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
kuba  - awatar
kuba 05.08.2022 17:29
Czytelnik

Niby książka to książka, niezależnie od nośnika. Zauważyłem jednak, ze nieco więcej zapamiętuję z książek papierowych.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
juzuska173  - awatar
juzuska173 05.08.2022 16:52
Czytelnik

Brakuje mi w tym artykule bardzo ważnego rozróżnienia: nastolatków podzielono ze względu na to, jaki rodzaj książek czyta: elektroniczne czy papierowe. A jednak książkę elektroniczną można czytać na e-booku, ale też na telefonie, tablecie czy nawet laptopie.
I tutaj wszystko się sypie. Dlatego, że aby uważnie czytać książkę, należy się na niej skupić, a badania wykazały,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Anka  - awatar
Anka 03.08.2022 13:35
Bibliotekarka

Platformy oferujące książki elektroniczne, czy też usługi abonamentowe, gdzie w cenie jednej książki papierowej otrzymujesz dostęp do niezliczonej ilości książek elektronicznych zanotowały w czasach pandemii  i podwyżek cen książek znaczący wzrost zainteresowania i napływ nowych klientów. Dlatego powstają takie badania i takie artykuły.
Ze swojego doświadczenia wiem, że...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Anka  - awatar
Anka 04.08.2022 23:15
Bibliotekarka

Ja lektury licealne czytałam w liceum więc nie muszę ich nadrabiać życiu dorosłym, żeby udowodnić samej sobie swoją wartość i pozować na intelektualistkę. Dlatego teraz mogę sobie pozwolić na komfort czytania czego chcę i w jakim formacie mam ochotę. Za to ty jak widzę pierwszą licealną lekturę, tj. "Mitologię" masz nadal przed sobą. Czyżby ewidentne braki edukacyjne ofiary...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
MIH  - awatar
MIH 02.08.2022 19:07
Czytelnik

Uważność to uważność. Nośnik nie ma tu nic do rzeczy. Skoro badania przeprowadzone są na młodych ludziach, to doszukiwałbym się problemu nie w tym czy to fizyczna czy ebook, ale w kwestii tego jak zmieniło się wychowywanie dzieci po millenium. Bardzo dużo rodziców wychowuje swoje dzieci technologicznie i to ma wpływ na pojmowanie, skupienie oraz inteligencje. Więcej o tym w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
MarekFeliks  - awatar
MarekFeliks 02.08.2022 00:11
Czytelnik

Ja tam rozwiązałem już problem wyboru - mam wszystko: Legimi, Empik go, e-platformy bibliotek, internet w tablecie i pół chałupy zawalonej książkami. Jest fajnie! No, może za wyjątkiem tego ostatniego... ;) ale... i tak jest fajnie. :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bete_Noire  - awatar
Bete_Noire 31.07.2022 14:42
Czytelnik

A może osoby czytające uważniej są bardziej zaangażowanymi czytelnikami? Mogą mieć bardziej emocjonalny stosunek do niektórych pozycji i dlatego chcą je mieć fizycznie na półce, a może to osoby, które wychowały się wśród książek swoich rodziców i dzięki wcześniejszemu kontaktowi z książką lepiej przyswajają treść? To mi trochę wygląda jak czytanie wyników badań pod...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mylengrave  - awatar
Mylengrave 01.08.2022 09:27
Czytelniczka

Moja mama ma tak, że lubi mieć fizycznie swoje ulubione książki, niezależnie od tego, że bardzo dużo czyta też na czytniku. Ja czytam wyłącznie na czytniku, papier to tylko wtedy, kiedy wersja elektroniczna/audiobook nie istnieją. I nie ma to nic do rzeczy w sprawie mojego zaangażowania czytelniczego.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
01.08.2022 10:56
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awatar
konto usunięte
30.07.2022 11:58
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Julia Nowak - awatar
Julia 30.07.2022 11:50
Czytelnik

@Mac Twoja wypowiedź pokazuje, że jesteś na tak samo żałosnie niskim poziomie co @problemat , a może nawet i ciut gorszym.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Michał-Arch-ID  - awatar
Michał-Arch-ID 30.07.2022 09:38
Czytelnik

Heh.
Jak szybko ze strony głównej LC zniknęła informacja o tym, że 56% rodaków nie przeczytało w zeszłym roku ani jednej książki. Ani jednej - elektronicznej, papierowej czy namalowanej na asfalcie.
Może tym właśnie zjawiskiem powinni zająć się naukowcy, skoro nawet poświęcernia i działania pary prezydenckiej nie przynoszą pozytywnych rezultatów.
Mam w tej materii sporo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej