rozwiń zwiń

O drzewach i ich mieszkańcach

Okładka książki O drzewach i ich mieszkańcach
Wojciech Gil Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO Seria: Opowiada o... flora i fauna
120 str. 2 godz. 0 min.
Kategoria:
flora i fauna
Seria:
Opowiada o...
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza MULTICO
Data wydania:
2018-04-28
Data 1. wyd. pol.:
2018-04-28
Liczba stron:
120
Czas czytania
2 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377632628
Tagi:
fauna flora ptaki opowiadania przyroda natura zwierzęta
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
272
271

Na półkach:

Gdy robiliśmy plany naszego ogrodu z góry zakładaliśmy, że będzie w nim dużo drzew liściastych. Nie przestraszyło nas to, że co jesień i na wiosnę mamy mnóstwo liści do zbierania i grabienia. Ich piękno, ich mieszkańcy rekompensują nam całą pracę, która notabene też jest niezłą gimnastyką i pomaga nam utrzymać formę. Same obserwacje życia toczącego się między gałęziami też są wielką frajdą przyrodnika i ogrodnika. Jak choćby gapienie się na klon, w którego gałęziach na wiosnę zamieszkała rodzinka kosów. Obserwowanie ich, umówione sygnały, karmienie pisklaka – to była naprawdę przygoda. W książce przedstawiono prawie 50 drzew, krzewów, w których mieszkają lokator główny i sublokator. Liście, owoce, korzenie, pnie, gałęzie to doskonała miejsca do zamieszkania. Ale nie tylko – to też pożywienie dla chrząszczy, gąsienic i saren. Autor wskazał przedstawicieli populacji, które w sposób szczególny upodobały sobie jakąś roślinę – jako schronienie lub pokarm. A jeśli ktoś pokusi się o obserwację wybranego drzewa lub krzewu – na podstawie swoich spostrzeżeń można uzupełnić dane o swoje wnioski.
Niektóre ze wskazanych drzew, niektórych z lokatorów znam „osobiście”. Mam też trochę inne spostrzeżenia niż autor, jednak sama książka cudnie inspiruje, naprowadza, zachęca do obserwacji na własnym podwórku. Każda rozkładówka to inne drzewo, inni mieszkańcy. Krótka charakterystyka kwiatów, owoców, liści, informacje na temat zastosowania darów natury, występowanie danych gatunków w Polsce. Podobnie z mieszkańcami – co lubią jeść, jak gniazdują. Niektórzy z lokatorów są nietypowi: na bzie czarnym spotkać można grzyb ucho bzowe, które w Chinach i Japonii jest przysmakiem. Z kolei na brzozie brodawkowatej występuje sinobrody porost – powstały z połączenia glonu i grzyba. Każda strona to też informacje na temat łacińskiej nazwy drzewa, miesięcy, w których drzewo owocuje i kwitnie, jaki wiek i jaką wysokość może osiągnąć. Drzewa tutaj przeważają, jest również kilka krzaków: żarnowiec miotlasty, wierzba iwa. Wiele z przedstawionych gatunków jest raczej powszechnie znanych i spotykanych, ale są w śród nich i gatunki rzadkie. W każdym razie młody biolog (i nie tylko) znajdzie tu mnóstwo informacji i ciekawostek. Z pędraków chrabąszcza majowego dawniej gotowano smaczna zupę, samica krzyżodzioba wysiaduje jaja już w styczniu, strzygonia sosnówka jest najgroźniejszym owadem sosny.
Niedawno byłam w lesie i widziałam ścięte drzewo, którego pień miał kolor intensywnie pomarańczowy. Zastanowiło mnie to, ponieważ nigdy czegoś podobnego nie widziałam. Dzięki tej książce wiem, że to drewno olchy/ olszy po ścięciu przybiera właśnie taką barwę – dzieje się tak w wyniku zetknięcia z tlenem.
Książka jest cudnie kolorowa, zawiera dużo ładnych kolorowych i wyraźnych zdjęć. Po lekturze aż chce się wyjść natychmiast w przyrodę.
Wiek 6+

Gdy robiliśmy plany naszego ogrodu z góry zakładaliśmy, że będzie w nim dużo drzew liściastych. Nie przestraszyło nas to, że co jesień i na wiosnę mamy mnóstwo liści do zbierania i grabienia. Ich piękno, ich mieszkańcy rekompensują nam całą pracę, która notabene też jest niezłą gimnastyką i pomaga nam utrzymać formę. Same obserwacje życia toczącego się między gałęziami też...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    16
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    5
  • Rośliny
    2
  • Edukacyjne
    2
  • Zwierzęta
    2
  • Popularnonaukowe
    1
  • Przyrodnicze dla dzieci
    1
  • Mała
    1
  • Dla Dziecka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki O drzewach i ich mieszkańcach


Podobne książki

Przeczytaj także