Dzisiaj narysujemy śmierć

literatura faktu
Reportaż
ludobójstwo śmierć
Inne

Tochman w najwyższej formie. Świetny reportaż opisujący nie tylko to, co działo się w Rwandzie w 1994 r., ale również odnoszący się do tego, jak ten kraj wygląda po kilkunastu latach od niewyobrażalnej - w swoim okrucieństwie, jak też samej skali - zbrodni. Książka jest mocna w opisie bólu i cierpienia, jest również głosem ofiar wołających z wyżyn Rwandy. Polecam.

O walkach między Tutsi i Hutu słyszałam już w gimnazjum, gdzie na WOSie pokazywali nam filmy dotyczące ludobójstwa i ich pokłosia. Niewiele z tego rozumiałam i inna wrażliwość nie pozwoliła mi wtedy zgłębić tego tematu. Dzięki książce Wojciecha Tochmana wróciłam do tego, co już słyszałam, rozumiejąc więcej. Targają mną mieszane emocje. Z jednej strony byłam przerażona tym,...

Trzeba przeczytać, bo nie wolno nam zapomnieć. Historia zorganizowanego ludobójstwa na masową skalę, która wydarzyła się raptem ćwierć wieku temu. Książka niewątpliwie mocna, i chwała autorowi za podjęcie tego tematu, bo- powtórzę się- nie wolno nam zapomnieć!

Historia ludobójstwa w Rwandzie jest mi dobrze znana z serii książek Jeana Hatzfelda. Sięgając więc po książkę „Dzisiaj narysujemy śmierć”, chciałem przede wszystkim sprawdzić, jak Wojciech Tochman poradził sobie z tym trudnym tematem. Jaki rysunek rwandyjskiego dramatu naszkicował przed polskim czytelnikiem? Odpowiedź na to pytanie jest jedna – bezgranicznie brutalny,...

Nawet nie wiem co napisać. Ta książka nie wymaga zbędnych słów,

Miałam wyrzuty sumienia czytając tę historię z takim zapałem. Odnosiłam wrażenie, że swoją ciekawością i niedowierzaniem hańbię pamięć tych wszystkich ofiar.
Wiem, że książka miała za zadanie przedstawić rzeczywistość, ale pomimo zapoznania się w jakimś stopniu z historią Rwandy nadal nie chce wierzyć w te...

Żadna książka nie zrobiła na mnie takie wrażenia jak ta. Autor idealnie oddzielił swoje emocje od czegoś niewyobrażalnego.

Po przeczytaniu zaledwie kilku stron marzyłam, żeby już skończyć. Trudna, poruszająca książka.
Ogrom zła niewyobrażalny.

Pozycja do przeczytania na kilka podejść, ale tylko dlatego, że jest tak straszna.

Jeszcze żadna książka mną tak nie wstrząsnęła. Jestem przerażona.

Wojciech Tochman zrobił kawał dobrej roboty, na pewno wiele go to kosztowało.

Takich książek się nie zapomina.

Porusza, wstrząsa. Przejmujący reportaż o złu. I o tym, jak żyć po doświadczeniu najgorszego.

Ciężko ocenić książkę, która porusza tak trudny i bolesny temat. Przejmująca i przerażająca
Nieprawdopodobne, że coś takiego miało miejsce pod koniec XX wieku.

Dyskusje

3 909