Ludzkie, Arcyludzkie

Friedrich Nietzsche Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Wielkie dzieła filozoficzne filozofia, etyka
Menschliches, Allzumenschliches
8372205787
Konrad Drzewiecki
Wielkie dzieła filozoficzne
filozofia nihilizm

Nietzsche to ogólnie mądry człowiek był. Spis aforyzmów podzielonych na rozdziały, czyli forma dobrze znana z całokształtu twórczości autora. Wiele mądrych, skłaniających do przemyśleń, trochę szalonych i nieoczywistych. Nad wieloma można polemizować ale o to właśnie chodzi. Niemniej po przeczytaniu można odczuć ulgę, a o przeczytaniu jednym tchem można chyba zapomnieć.

Uwielbienie starożytnej Grecji. Pogarda dla religii, w szczególności chrześcijaństwa pięknie przetłumaczonego jako chrześcijanizm. Rozsądek w postępowaniu międzyludzkim, a przede wszystkim akceptacja i umiłowanie siebie! Obraźliwie mógłbym nazwać Nietzschego pre-coachem. Jednak byłoby to obraźliwe.

Nie zmogłem. Zbyt trąci myszką ten zbiór spekulacji.

Nietzsche "próbuje, jak wyglądają rzeczy, gdy je odwrócić".

„Ludzkie arcyludzkie” to jedna z wcześniejszych książek Nietzschego, opublikował ją, gdy miał 34 lata, tuż po zerwaniu kontaktów z Wagnerem. Warto też dodać, że to jego pierwsze aforystyczne dzieło. Forma ta trochę była dla chorego koniecznością, trochę chyba hołdem dla La Rochefocaulda, którego duch często przemawia do nas piórem Nietzschego. Etyka to po prostu...

Trudno napisać coś osobnego o pracach Nietzschego jeśli się podjęło trud chronologicznego przeczytania ich wszystkich, bowiem są one w większości do siebie podobne - poza dwoma wyjątkami to zbiory dłuższych i krótszych aforyzmów dotyczących podobnych tematów, czyli ludzkiej natury i psychologii, poznania, kultury, wizji świata itd.
Prędzej już można umieścić daną książkę w...

Nietzsche przywraca filozofię ludziom. Takim normalnym, pełnym sprzeczności, emocji, niewiedzy. Można powiedzieć, że kopnął Sokratesa w d***, bo Sokrates swym przebiegłym udowadnianiem ludziom, że są w błędzie, przekonał ich, że filozofia to tylko wyrafinowany sposób mówienia im, że są idiotami. Nietzsche używa prostych, wyrazistych słów, można powiedzieć, że wręcz mięsem...

Aforyzmy, mądrości i porady na każdą okazję. Wiele z nich, pomimo upływu lat, wciąż aktualne. Inne pokazują podejście do świata z perspektywy człowieka żyjącego w wiekach minionych.
Gdyby Nietzsche żył dzisiaj, byłby opiniotwórczym blogerem.

Jak to filozof, Nietzsche przekazuje zbiór ciekawych i przydatnych rozważań na temat życia, społeczeństwa i innych aspektów.
Jedni uważają Go za wcielenie diabła, inni zachwycają się Jego słowami. Bez względu po jakiej stronie się stanie, Nietzschego warto znać, filozof niebanalny.

Nie powiem że przeczytałam ją jednym tchem, bo skłamałabym i to perfidnie. Chociaż w obliczu idei, które przedstawia ta książka można by się zastanawiać czy ma to jeszcze jakiekolwiek znaczenie.

Człowiek po przeczytaniu tej książki inaczej patrzy na świat. Można by rzec jest już na zawsze inny. Dzieło które leczy z wizji grzechu w imię wolności absolutnej.Warto je czytać...

• Chcę w prezencie
  • Filozofia i etyka