Zapiski na pudełku od zapałek

Umberto Eco Wydawnictwo: Historia i Sztuka publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
83-85468-13-7
Adam Szymanowski
felieton semiotyka Eco włoska literatura

Można się uśmiać :) Autor ukazuje absurdy biurokracji, które mimo upływu 30-40 lat wciąż są aktualne.

Wielcy pisarze są odrobinę zepsuci poklaskiem czytelników i wydają czasami książki w formie felietonów zebranych z jakiegoś okresu, sądząc, że dla zwykłego śmiertelnika nawet banały wychodzące spod pióra pisarza wielkiego będą czymś nadzwyczajnym. Zapiski mnie mocno rozczarowały. Spróbuję jeszcze przeczytać "Drugie zapiski..." , ale obawiam się, że też okaże się to stratą...

Wiele mądrych rzeczy. Koniecznie.

ABSURD NA ABSURDZIE ABSURDEM POGANIA

Książka będąca zbiorem krótkich felietonów, publikowanych w mediolańskim tygodniku „L'Espresso” w latach 80. i 90.

Pomimo lat w których wydano "Zapiski na pudełku od zapałek", książka ciągle jest niezwykle aktualna. Autor zwraca w niej uwagę na absurdalne sytuacje nękające naszą teraźniejszość.

Nowoczesne technologie (oczywiście jak...

Błyskotliwe, wiadomo :) Ten "zapisek" o Indianach naprawdę mnie rozbawił, hah.

Ciekawy zbiór tekstów niemniej z uwagi na lata kiedy powstawały nie każdy do mnie trafia. Mi się spodobały swoiste komentarze dotyczące po prostu codziennych przedmiotów jak telefon czy faks ale też humorystyczne podejście np. do Indian (mam podobne poczucie humoru :) ).
Już to ktoś napisał w komentarzach - bardzo ciekawe jakby teraz powstały takie felietony, co w nich by...

Przeczytałam po raz drugi, albo i nawet trzeci. Bardzo lubię tego autora a po "Zapiski na pudełku..." bardzo lubię sięgać. Zbiór krótkich felietonów, a co jeden to ciekawszy ;).

Pierwsza książka Umberto Eco, którą przeczytałam i jestem zachwycona poczuciem humoru autora. Polecam dla czytelników, którzy cenią celny punkt widzenia na życie.

Bardzo zabawna książka. Sporo się można dowiedzieć o włoskiej mentalności.

Wielki włoski pisarz, erudyta i intelektualista Umberto Eco zajmuje się także pisaniem felietonów. Zbiór takowych pisanych dla włoskiego tygodnika 'L'espresso' postanowił wydać w formie książkowej. Cenię i szanuje Eco stąd z chęcią odpaliłem ten zbiór. Nie zawiodłem się, a minusy i ogólnie niższa ocena dzieła wynikają z samej jego formy i były nieuniknione.

Książka jest...

Dyskusje