Literatura to niebezpieczny biznes

Okładka książki Literatura to niebezpieczny biznes Alice Basso
Okładka książki Literatura to niebezpieczny biznes
Alice Basso Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Cykl: Vani Sarca (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Vani Sarca (tom 2)
Wydawnictwo Kobiece
2021-09-15
2021-09-15
Tomasz Kwiecień

Całkiem spoko, choć językowo słabsza od jedynki.
Szkoda, że w PL nie będzie kolejnych części.

Całkiem spoko, choć językowo słabsza od jedynki.
Szkoda, że w PL nie będzie kolejnych części.

Irytowała mnie bohaterka, taka the best. Z nastolatkiem pogada, policji pomoże... Piękna, mądra, aż nierealna...

Niniejszym przyznaję 10 gwiazdek za poczucie humoru, ironię i styl - i że zapowiadało się naprawdę dobrze, jeśli chodzi o tajemniczą zbrodnię.

Niestety odejmuję 8 gwiazdek za fatalne rozwiązanie zagadki, które wypada w ostatniej chwili jak królik z magicznego kapelusza, a biedny czytelnik nie ma nawet cienia szans na zabawę w detektywa.

Po namyśle dodaję 3 kolejne za to, że jednak jest lepiej niż w pierwszym tomie...

...chociaż muszę zabrać jedną, bo nie lubię tych lekkich romansowych pseudokryminałów, które na co drugiej stronie starają się dowieść czytelnikowi, że jest totalnym prymitywem, gdyż nie przeczytał 90% książek świata (w przeciwieństwie do autorki, która bez fałszywej skromności epatuje erudycją).

Dodam 3 gwiazdki za komisarza, bo to równy gość.

Ale zabiorę że dwie, za wszystkie nieprzekonujące wróżbiarskie "cuda", które wyczynia Vani, a które mogą znaleźć uzasadnienie tylko w wyobraźni autorki.

Ile to wyszło? Chyba z 5, czyli ujdzie ;) liczę na postęp w kolejnym tomie.

Po namyśle dodaję 3 kolejne za to,...

Czasami książka daje taką przyjemność z czytania, że umykają jej mankamenty. Trzeba przyznać, a i robi to sama autorka, że fabuła jest mało skomplikowana i dość oczywista. Za to język tej powieści zachwyca.

2079

Lekka i przyjemna opowieść o ghostwriterce Vani Sarce. Bohaterka dostaje od wydawnictwa zadanie napisania wspomnień kucharki pewnej włoskiej rodziny powiązanej z modą,podczas pracy nad książką okazuje się że kucharka Irma może być zamieszana w morderstwo syna potentata modowego. Vani ,która jest również konsultantką policyjną rozpoczyna własne śledztwo.
Spora dawka humoru,włoski temperament i włoskie jedzenie dają czytelnikowi przyjemną w odbiorze komedię.Polecam!!

Spora dawka...

Bardzo ciężko było mi się zabrać do napisania tej recenzji, bowiem ta książka należy do rodzaju literatury rozrywkowej, po którą bardzo rzadko sięgam. Poza tym, jest kontynuacją książki "Porachunki bezimiennej pisarki", której nie czytałam. I wiecie co? Ku mojemu zaskoczeniu, nie tylko podobało mi się, ale nabrałam chęci na przeczytanie części pierwszej.
Vani Sarca to - jak sama mówi - słabo opłacana ghostwriterka. Obdarzona jest niezwykłą przenikliwością, dzięki której może czytać w ludziach jak w książkach, do tego inteligencją, która pozwala na wygłaszanie swoich poglądów w bardzo celnej ale nie pozbawionej sarkazmu formie, uporem powodującym że umie posiąść wiedzę i napisać książkę na absolutnie każdy temat, a do tego lekkim piórem, które sprawia że pisze za innych bestsellery, sama pozostając w ukryciu. Vani, dzięki swoim umiejętnościom zaczyna współpracę z policją. Akurat przypadkiem trafia się do rozwikłania zagadka związana z pisaną przez nią książką kucharską, której "autorką" ma być emerytowana szefowa kuchni znanej rodziny projektantów mody Gian Marin. Kobieta w czasie wywiadów prowadzonych przez Vani przyznaje się do morderstwa na członku rodziny, morderstwa za które ktoś inny został już skazany.
Każdemu kto lubi się czasem oderwać od cięższej lektury polecam. Fajna poczytajka na długie jesienne wieczory.

Vani Sarca to -...

Prawdę mówiąc, "Literatura to niebezpieczny biznes" jest moim zdaniem jeszcze lepsza niż pierwszy tom tego cyklu czyli "Porachunki bezimiennej pisarki"! Atmosfera w książkach Alice Basso jest unikatowa, podobnie jak sama Vani jest jedyna w swoim rodzaju. Było wciągająco, wesoło, intrygująco, a relacje między bohaterami zdobyły moje serce. W dodatku ta kolejna część historii jest doskonale wyważona - Włochy, nadchodzące Boże Narodzenie, pisanie książki kucharskiej, wspieranie Morgany i komisarza... Nie, nie - zapomnijcie o słodkich i uroczych rozwiązaniach, panna Sarca i jej sarkazm skutecznie ściągają nas na ziemię. I dobrze. :) Bardzo polecam!

Uwielbiam postać Vani! Jej charakter, cięty język, celne riposty. Tylko, że traktuję tę książkę bardziej jak historię obyczajową niż komedię kryminalną. Owszem, jest w niej trochę żartów sytuacyjnych, jednak nie znalazłam w niej wybuchów śmiechu. Nie znaczy to jednak, że to zła książka. Co to, to nie! Historia była bardzo wciągająca, jedynie gatunek w mojej opinii wyszedł inny niż zamierzony...

" Literatura to nie bezpieczny biznes” jest lekką komedią kryminalną z Vani Sarca w roli głównej. Jest to niezwykle temperamentna, inteligentna, i przebojowa młoda kobieta, zajmująca się pisaniem książek za ludzi którzy mają coś do powiedzenia ale nie wiedzą jak to wyrazić na piśmie. Oprócz pracy w wydawnictwie zatrudniła się również, w policji aby pomagać podczas śledztwa.

W chwili gdy podejmuje się napisania książki kucharskiej zawierającej anegdoty rodziny Gian Marin nie spodziewa się że zostaną jej wyjawione szczegóły związane z morderstwem o którym było głośno przed laty.

Książka jest kontynuacją cyklu o Vani Sarca. Podobnie jak pierwszy tom pt. " Porachunki bezimiennej pisarki " charakteryzuje się lekkim i żartobliwym stylem. Poprzednia część trochę mnie rozczarowała, ale nie na tyle abym nie była ciekawa dalszych losów głównej bohaterki. Cieszę się że nie poddałam się zbyt szybko i sięgnęłam po tę kontynuację. Choć wciąż uważam że nie jest to lektura najwyższych lotów to z całą pewnością nie nudziłam się podczas jej czytania.

• Kryminał
  • Literatura włoska