Być mężczyzną. Co to dzisiaj znaczy?

Okładka książki Być mężczyzną. Co to dzisiaj znaczy? Bożena Szwarc
Okładka książki Być mężczyzną. Co to dzisiaj znaczy?
Bożena Szwarc Wydawnictwo: Burda Media Polska nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Burda Media Polska
2020-09-30
2020-09-30

Książka jest jedną z gorszych pozycji na ten temat takie przeczytałem. Mówi dużo o stereotypach, podczas gdy sama je powiela. Mówi o konieczności znalezienia kompromisu, podczas gdy w zdecydowanej większości obwinia mężczyzn za problemy w relacjach damsko męskich. Mógłbym wymieniać jeszcze długo, ale napiszę tylko, że jest bardzo poprawna politycznie. Na pewno wiele kobiet czytając tę pozycję uzna ją za wartościową. Czy pomoże mężczyznom w kryzysie? Na pewno nie.

Cytując "Na razie kobiety dopiero uświadamiają sobie w pełni rozmiary dziejowych krzywd, nadużyć i upokorzeń i pałają uzasadnionym gniewem. To konieczna faza tego procesu i nie wolno nawet próbować zamieść jej z powrotem pod dywan. Dopiero wyrażenie przez pokolenia skrywanego gniewu plus uderzenie się przez męską połowę ludzkości we własne piersi otworzy drogę do pojednania."

Bicie się w pierś współczesnych mężczyzn za krzywdy wyrządzone przez ich ojców i dziadków na pewno nie pomogą w kryzysie męskości.

Jest to tak samo głupie jak nienawiść do Ukraińców za błędy ich dziadków. Żyjemy tu i teraz i albo zakopiemy topór wojenny tu i teraz, albo nigdy do tego nie dojdzie.

Ciekawe, że pod książką opinie samych kobiet. Trochę o tym w tej książce też, na swój sposób, jest.

Dla mnie osobiście książka bardzo ciekawa, rozmówcy p. Barbary to uznani specjaliści w swoim fachu - mówią ciekawie i do rzeczy. Po lekturze tej książki poszedłem na długi spacer do parku a później usunąłem konto na Tinderze. Takie książki lubię najbardziej. Które zmuszają do refleksji, nie pozostawiają obojętnym, pomagają się zmieniać.

Trochę się rozczarowałam tą książką, sądząc po tytule spodziewałam się więcej treści z "psychologii mężczyzny", a tutaj jest sporo innych wątków, np. rozdział o neuronauce, o hormonach, o przeżywaniu straty...
Jakoś tak też denerwowała mnie pani przeprowadzająca rozmowy, zadawała często pytania sugerując odpowiedzi, jakby sama w sumie uważała, że wie, a pyta tylko po to, żeby potwierdzić.
Najbardziej podobały mi się rozdziały, w których rozmówcą był Paweł Droździak, ponieważ to, co mówi, jest najbliższe prawdziwego, zwykłego życia. Droździak nie powtarza w kółko, że najważniejsza jest rozmowa i dobra komunikacja, co inni mówią do znudzenia.

“Każdy z nas potrzebuje własnej przestrzeni. Na zastanowienie się. Na ciszę. Na to, żeby samego siebie przemyśleć. A wspólny świat nie zachęca do refleksji. Żyjemy szybko, jesteśmy otoczeni mnóstwem bodźców, pokus. Łatwo się pogubić, coraz trudniej zatrzymać ”

“Być mężczyzną. Co to dzisiaj znaczy?” to zbiór rozmów z psychologami, psychoterapełtami i socjologami. Autorka rozmawia z nimi o tym, jak na przestrzeni lat zmieniły się relacje międzyludzkie, jak zmieniły się stereotypy i jak zmienili się ludzie. Uważam, że tytuł trochę wprowadza w błąd. Rozmowy nie poruszają tylko i wyłącznie tematu mężczyzn, ale również kobiet i całego społeczeństwa. W swoich rozmowach autorka porusza tematy pewności siebie, wyborów kierowanych sercem, a także rozumem, miłości w czasach Tindera, tego, czy mężczyźni i kobiety potrafią się dogadać, zdrad i wielu innych.

“Być mężczyzną. Co to dzisiaj znaczy” to książka pokazująca jak wyglądają relacje i uczucia. Pokazuje problemy, które są, a do których często boimy się przyznać. Każda z rozmów zwraca uwagę na inny aspekt rzeczywistości, inny problem i zmusza do refleksji. Oczywiście kilka rozdziałów jest poświęconym tematom mężczyzn, jednak zawsze odnoszą się też one do kobiet oraz do czasów w których żyjemy.

Uważa, że to jedna z książek psychologicznych, po którą warto sięgnąć. Żyjemy w świecie, który szybko się zmienia, w którym nic nie jest pewne. Warto uświadomić sobie, jakie zmiany zachodzą w nas i w naszym otoczeniu.

Bycie mężczyzną w dzisiejszych czasach to wyzwanie. Świat nie jest dla nich usłany różami bo to my kobiety w dużej mierze zagarnęłyśmy tą część równioeż dla siebie. To kobiety często rządzą twardym męskim światem, a mężczyźni świadomie czy nieświadomie w dużej mierze się nam podporządkowują. Dziennikarka i publicystka Bożena Szwarc związana dziś z magazynem ELLE MEN pochyliła się nad tematem męskości w dzisiejszym świecie. Do rozmowy zaprosiła wybitnych fachowców i ekspertów w tej dziedzinie takich jak Wojciech Eichelberger czy Maciej Szaciłło. Jest tu również jedyna w tym zacnym męskim gronie Dorota Minta, psycholożka i psychoterapeutka. Bożena Szwarc zadaje pytania, nieraz bardzo trudne, oni odpowiadają..

Mężczyźni dziś zdecydowanie potrzebują przestrzeni, którą my kobiety częściowo im zabrałyśmy. Czy to my kobiety jesteśmy winne kryzysowi męskości, ale czy on rzeczywiście istnieje? Każda rozmowa Bożeny Szwarc z ekspertami wywołuje refleksję, lepszego poznania męskiego świata i zagłębienia się we wszystkie jego zakamarki. Im więcej wchodziłam w ten obcy dla mnie męski świat tym bardziej zastanawiałam się nad rolą kobiety w tym twardym świecie. Od razu nasunęły mi się ważne pytania czy my kobiety próbujemy zrozumieć mężczyzn i czy zamiast próbować zrozumieć, zapytać wydajemy po prostu osąd, niejednokrotnie krzywdzący. Zadając pytania dotyczące współczesnych mężczyzn wbrew pozorom bardzo dużo dowiedziałam się też o nas, kobietach.

Po przeczytaniu odpowiedzi na niektóre postawione przez aurorę książki pytania dowiedziałam się co dla na ludzi, niezależnie od płci powinno być ważne, a o czym bardzo często zapominamy. Przeżyłam pewnego rodzaju podróż w głąb siebie ponieważ kiedy poznamy siebie, dowiemy się jakie są nasze pragnienia i czego od życia tak naprawdę chcemy, wtedy będziemy mogli dopiero stworzyć szczęśliwy związek z drugim człowiekiem. Każdy fachowiec odpowiadający dziennikarce na niejednokrotnie trudne pytania pozwoliło zrozumieć jak bardzo mężczyzna jest ciekawą postacią i zarazem różną od nas kobiet. Fajne jest tutaj to, że różnice te mogą być dla nas kobiet bardzo interesujące i ciekawie jest uczyć się od siebie nawzajem. Wojciech Eichelberger uświadomi nam dlaczego to wbrew pozorom mężczyznom jest trudniej żyć we współczesnym świecie. Dodatkowo odpowiedział nam na bardzo trudne pytanie jaki obciec jest lepszy: ten zły czy ten nieobecny? Tomasz Sobierajski natomiast opowie nam trochę o miłości w XXI wieku. Jaki związek jest lepszy: krótki, ale dobry i intensywny, który dostarcza wielu pozytywnych emocji czy długi, a niedobry? Co powie nam Dorota Minta, jedyna kobieta w tym męskim gronie? Psycholożka patrzy na to wszystko z trochę innej strony. Wyjaśnia czego pragną właśnie kobiety i uświadamia nam jak ważna w relacjach jest dobra rozmowa, seks oraz uważność na innego człowieka.

Zdecydowanie polecam!

Moja ocena: 8,5

Uważam, że książka bardzo dobra. Poruszonych zostało wiele tematów dotyczących mężczyzn i byciem męskim. Warto przeczytać.

według mnie powinien ją przeczytać kazdy mężczyzna, jak i każda kobieta. dużo wyjaśniających wątków poświęconych związkom

• Posiadałem
  • Do kupienia
  • TRAVELER 2020.12
  • Motywacyjne
  • » faceci
  • Z polecenia

Dodaj cytat z książki Być mężczyzną. Co to dzisiaj znaczy?