Szturm w nieśmiertelność. Wspomnienia

Żydowski Instytut Historyczny
2013-01-01
2013-01-01
żydzi historia

Aleksander Peczerski przyszedł na świat w w 1909 roku, w Krzemieńczuku, niegdyś należącym do Związku Radzieckiego (obecnie Ukrainy).
W pierwszym dniu ataku hitlerowskich Niemiec na Związek Radziecki zmobilizowano go do Armii Czerwonej. Potem przydzielono go do sztabu pułku.
W 1941r. trafił do niewoli niemieckiej. Po nieudanej ucieczce trafił do łagru w Mińsku.
W 1943 roku, został wywieziony do Sobiboru, "fabryki śmierci", zbudowanej na specjalny rozkaz Himmlera.
Autor bardziej skupił się na swoich spostrzeżeniach aniżeli na sobie. Mało jest zatem opisów jego wewnętrznych uczuć czy emocji, zaś więcej o tym, co działo się dookoła. A dookoła działy się rzeczy potworne.
W Sobiborze Peczerski wraz z kilkoma współwiezniami praktycznie od samego początku planowali ucieczkę, wyprowadzenie ok. sześciuset więźniów z obozu. Było to trudne i niebezpieczne przedsięwzięcie, jednak Peczerski, który był zdecydowanym i silnym prowodyrem, obmyślił każdy szczegół i wiedział, że to ich jedyna szansa na przeżycie.
14 pazdziernika 1943 roku, zaczęli akcje.

Nie jest to zdecydowanie reportaż i nie wiem dlaczego książka ta znalazła się w tej wprowadzajacej w błąd kategorii. Są to wspomnienia niepozbawione dialogów, nie mające w sobie nic z reporterskiego tonu.

Książka mimo, że nie należy do najgrubszych, posiada wystarczającą treść.
Sam wstęp napisany przez Marka Bema sięga do 34 strony i jest sporo wyjaśniający.
Jest to pozycja przejmująca a zarazem autor wnosi dużo pozytywnych odczuć.
Da się wyczuć jego siłę, niezachwianą determinację i nadzieję. Może nie wszystkim się udało ale dzięki swojemu charakterowi i buntowi wielu zniewolonych poprowadził ku wolności. Dzięki niemu obóz w Sobiborze został zlikwidowany. Niewątpliwie nazwać go można BOHATEREM.

W 1943...

Dodaj cytat z książki Szturm w nieśmiertelność. Wspomnienia