Magi: Labyrinth of Magic #28

Okładka książki Magi: Labyrinth of Magic #28 Shinobu Ohtaka
Okładka książki Magi: Labyrinth of Magic #28
Shinobu Ohtaka Wydawnictwo: Waneko Cykl: Magi: Labyrinth of Magic (tom 28) komiksy
komiksy
Magi: Labyrinth of Magic (tom 28)
マギ
Waneko
2020-03-16
2020-03-16
Karolina Balcer
baśnie tysiąca i jednej nocy akcja przygoda komedia fatnasy shounen manga

By powstało coś nowego, stare musi przeminąć. Szykujcie się na prawdziwy przewrót w dotychczasowym porządku świata jaki mieliście okazje poznać na łamach kart ,,Magi: The Labyrinth of Magic”. Czy jesteście gotowi przekonać się kto zostanie władcą świata?

Nadszedł czas wielkiej bitwy – Kouen i armia zachodu oraz Hakuryu i armia wschodu, stają naprzeciw siebie gotowi walczyć o swoje racje. I gdy wszystko wskazuje na to, że szala zwycięstwa przechyla się na stronę Kouena, do walki włącza się Sojusz Siedmiu Mórz. Interwencja Sindbada i jego popleczników przesądza o losach bitwy, a sam Sindbad przystępuje do realizacji swoich planów, które na zawsze odmienią oblicze świata.

Tym samym rozpoczyna się ostatni już etap magicznej przygody w świecie Magi – akcja przenosi się trzy lata do przodu pokazując czytelnikom odmieniony świat, zdominowany przez handel i nieustanny rozwój zapoczątkowany przez wymianę dóbr z każdego zakątka Ziemi. I choć to co stworzył Sindbad w pierwszej chwili wprawia w osłupienie, bohaterowie odkrywają, że nie wszystko jest takie idealne, jak mogłoby się to zdawać. Dobrobyt jednych dalej okupiony jest upadkiem innych, a kupcy potrafią się rządzić równie okrutnymi prawami, co niegdyś królowie.

Dla czytelników jest to również okazja do ponownego spotkania z postaciami, które zeszły nieco na dalszy plan. Pojawiają się zarówno starzy przyjaciele jak i wrogowie, przy czym role nie są już tak oczywiste.

Nowy etap przygody był dla mnie sporym zaskoczeniem, bo o ile nie zaprzeczę, że autorka co rusz potrafi czymś zaskakiwać, to jednak cały czas obracaliśmy się w podobnych klimatach. To co jednak dzieje się ze światem pod rządami Sindbada przerosło moje wszelkie oczekiwania. Przez chwilę wręcz miałam wrażenie, że przeniosłam się do jakiegoś tytułu science-fiction. Więcej zdradzać nie będę, ale szok jest ogromny.

Czytając te tomy widać iż nieuchronnie zbliżamy się już do finału całej opowieści. I choć nie mogę się go doczekać, to jednocześnie jest mi przykro, że będzie to już koniec przygody. Długo się tej serii opierałam, wydawało mi się, że to nie dla mnie, jednak gdy w końcu dałam mandze szansę przepadłam bez reszty. Mam nadzieję, że doczekamy się jeszcze nie jednej serii autorstwa Shinobu Ohtaki w Polsce. Wiem już, że autorka potrafi tworzyć zarówno niesamowite światy, jak i bohaterów, których mimo ich mnogości pamięta się i śledzi ich przygody z zapartym tchem. I ja to kupuję – najlepiej w jak największych ilościach.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami:

2016

Część dwudziesta ósma to kontynuacja opowieści o cesarstwie Kou, gdzie na tronie zasiadł nowy władca. Zdobycie przez jego tronu i dalekosiężne plany rozwoju państwa i chęć doprowadzenia do światowego „pokoju”, nie mogły nie zwrócić uwagi jego przeciwników. Wojna domowa rozgorzała więc z wielką siłą, gdzie armie wschodu i zachodu, postawiły wszystko na jedną kartę. Szala zwycięstwa wydaje się po stronie Kouen'a i jego armii, która ma przewagę liczebną i więcej „magicznych” naczyń. Hakuryu nie ma jednak zamiary tak łatwo odpuścić i ma on potężnego „asa” w rękawie, który może zakończyć cały konflikt. Jego użycie wiele zmieni na arenie mocarstw, wprowadzając całkiem nowy porządek świata. Czy lepszy? To już pytanie dość otwarte.

Akcja tomików 29-30 przenosi czytelnika w nieodległą przyszłość, gdzie cały dotychczasowy świat uległ ogromnej przemianie. Odbiorca będzie naprawdę mocno zaskoczony, gdyż nic nie jest już takie, jakie było na początku całej serii. Obie części w głównej mierze skupiają się na losach jednego z najważniejszych dla tytułu bohaterów. Nic więcej na temat fabuły owych części nie można napisać, aby unikać niepotrzebnych spojlerów. Można jedynie dodać, że autorka przygotowała dla fanów serii sporą dawkę niespodzianek i treści gdzie zobaczymy znane postacie w nowych dla siebie „rolach”.

Seria Magi uległa na przestrzeni kolejnych wydawanych tomików, naprawdę wielkiej przemianie. Wszystko zaczęło się od prostej, ale przyjemnej opowieści przygodowej, później przerodziło się w tytuł pełen akcji i świetnego humoru. Teraz im bliżej końca jesteśmy, to wyraźnie widać jak seria skręca w stronę coraz to poważniejszych tematów. Można byłoby napisać, że historia stopniowo dorastała, serwują powoli coraz to trudniejsze treści, które powinni przypodobać się dojrzalszemu odbiorcy. Wesoła przygoda, prosta widowiskowa akcja i cała masa humoru z podtekstem, przemieniła się w tematykę wojen, knowań politycznych, cierpienia, zemsty, wielki ekonomii na tematyce teologicznej kończąc. Autorka nie boi się teraz poruszać naprawdę różnorodnych i mocno poważnych tematów, zasypując jednocześnie odbiorcę gargantuiczną ilością tekstu. Zmiany te w mojej ocenie są jak najbardziej na plus, doskonale jednak zdaje sobie sprawę z tego, że profil serii mocno się przemienił i młodsi czytelnicy, którzy do tej pory byli fanami tytułu, mogą nie dotrwać do ostatniego tomiku. Oczywiście obok poważnego scenariusza nadal znajdziemy tutaj solidną dawkę widowiskowej treści, nie jest ona już tak ważna, jak we wcześniejszych częściach. Dość marginalnie potraktowany jest „niestety” teraz specyficzny humor serii, który swoją pewną doza infantylności i pikanterii, zjednał sobie spore grono fanów. Ten element zmian można uznać za wadę, szczególnie że odrobina głupich żartów wcale nie przeszkadzałaby poważniej historii, wręcz jeszcze mocniej uwypuklałaby niektóre jej fragmenty.

Cała recenzja na:

WOJNA DOMOWA TRWA

Ten shounen miał mnie nie kupić, bo nie było na to zbyt wiele szans. Baśnie 1001 nocy nawet podane w formie mangi to temat, który jest mi tak daleki i tak nietrafiający w mój gust, że po prostu nie wyobrażałem sobie, bym mógł się wciągnąć w tę serię. Spróbowałem jednak, bo słyszałem o niej wiele dobrego i… wpadłem. Teraz nadeszła pora na dwudziesty ósmy tomik, a ja nie dość, że bawię się znakomicie, to jeszcze mam ochotę na więcej.

Wojna domowa w cesarstwie Kou trwa. Armia wschodu i zachodu ścierają się ze sobą, ale szala zwycięstwa zdaje się przechylać na korzyść tych drugich, jako że mają i więcej żołnierzy, i naczyń także. Ale cesarz skrywa w rękawie asa. Co wyniknie, gdy postanowi go użyć?

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2020/04/magi-28-shinobu-ohtaka.html

WOJNA DOMOWA TRWA

• Manga