Focke-Wulf Fw 190. Teil 2: Von der A-4 bis zur A-5

Okładka książki Focke-Wulf Fw 190. Teil 2: Von der A-4 bis zur A-5 Dietmar Hermann
Okładka książki Focke-Wulf Fw 190. Teil 2: Von der A-4 bis zur A-5
Dietmar Hermann Wydawnictwo: GeraMond Verlag GmbH Cykl: Focke-Wulf Fw 190 (tom 2) Seria: Flugzeug Classic Extra militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Focke-Wulf Fw 190 (tom 2)
Flugzeug Classic Extra
GeraMond Verlag GmbH
2017-01-01
2017-01-01
niemiecki
21947120
niemieckie samoloty wojskowe druga wojna światowa

Okładka książki Focke-Wulf Fw 190: Teil 5: A-8, F-8 und C-Version Asen Atanasow, Dietmar Hermann, Herbert Ringlstetter
Focke-Wulf Fw ... Asen Atanasow, Diet...

Na półkach: , , , , , , ,

Druga część monografii najlepszego niemieckiego myśliwca 2. wojny światowej. Zawiera następujące artykuły:

- Przerażający przeciwnik na wszystkich frontach (Fw 190 staje się standartowym myśliwcem Trzeciej Rzeszy)
- Koszmar południowej Anglii (za pomocą „Dzieżby” jako myśliwca bombowego Luftwaffe atakuje ponownie Wyspy Brytyjskie)
- Fw 190 triumfuje (pojedynki nad Dieppe w sierpniu 1942 są największym starciem flot powietrznych od czasu bitwy o Anglię)
- Coraz dalej! (Fw 190 otrzymuje dodatkowe baki paliwowe, co zwiększa znacząco jego zasięg)
- Włoski Fw 190 (przebieg i wyniki testów oraz pozorowanych walk powietrznych między niemieckimi i włoskimi myśliwcami w lutym 1943)
- „Dzieżba” zostaje szturmowcem (za pomocą Fw 190 wersji F-1 i F-2 Luftwaffe zapełnia lukę po przestarzałych samolotach nurkujących)
- Wyposażony w „Navi” (Fw 190 otrzymuje nowe przyrządy nawigacyjne)
- Anatomia Fw 190 A-5/A-6 (ilustracje z oficjalnej instrukcji obsługi samolotu)
- „Blitzbomber” (Fw 190 jako bombowiec dalekodystansowy w akcjach przeciwko żegludze aliantów oraz w akcjach „odwetowych” nad Anglią)
- Portrety asów Luftwaffe, którzy latali „Dzieżbą”
- Od wraku do cud-ptaka (odkrycie, prace rekonstrukcyjne i oblatywanie Focke-Wulfa, znalezionego w 1989 roku jako wrak pod Leningradem)
- Profile kamuflaży różnych samolotów tego typu w wersjach od A-4 do A-5

Całość wydana na bardzo dobrym papierze, wydatnie podkreślającym wykorzystany, bardzo interesujący materiał zdjęciowy i rysunki. Zeszyt zawiera ponad 40 profili kamuflażu, cało- lub dwustronnicowych rysunków i jest bogato ilustrowany. Strona techniczna rozwoju wczesnych wersji Fw 190 została opisana zrozumiale i dosyć szczegółowo. Niestety, lekturę utrudnia miejscami największy problem serii, czyli koszmarna korekta. Na jednej stronie brakuje dwa razy całych wyrazów (z tego raz w samym tytule artykułu!).

Ciekawostką tego zeszytu jest fakt, że Szwajcaria nie była w czasie wojny bynajmniej państwem neutralnym. W celu rekonstrukcji wraku Fw 190 amerykańscy mechanicy zakupili przed kilku laty kilka pokryw do kabin dla tego typu myśliwca, wyprodukowanych i zatopionych po klęsce Trzeciej Rzeszy przez Szwajcarów w Jeziorze Genewskim.

- Fw 190 triumfuje (pojedynki nad Dieppe...

• II. Wojna Światowa
  • Czasopismo