Focke-Wulf Fw 190. Teil 1: Vom V-Muster bis zur A-3

Okładka książki Focke-Wulf Fw 190. Teil 1: Vom V-Muster bis zur A-3 Dietmar Hermann
Okładka książki Focke-Wulf Fw 190. Teil 1: Vom V-Muster bis zur A-3
Dietmar Hermann Wydawnictwo: GeraMond Verlag GmbH Cykl: Focke-Wulf Fw 190 (tom 1) Seria: Flugzeug Classic Extra militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Focke-Wulf Fw 190 (tom 1)
Flugzeug Classic Extra
GeraMond Verlag GmbH
2016-01-01
2016-01-01
niemiecki
samoloty myśliwce drugiej wojny światowej Trzecia Rzesza

Okładka książki Focke-Wulf Fw 190: Teil 5: A-8, F-8 und C-Version Asen Atanasow, Dietmar Hermann, Herbert Ringlstetter
Focke-Wulf Fw ... Asen Atanasow, Diet...

Na półkach: , , , , , , ,

Pierwsza część monografii najlepszego niemieckiego myśliwca 2. wojny światowej. Zawiera następujące artykuły:

- Od pisklęcia do „Dzieżby” (konstrukcja i testowanie pierwszych pięciu prototypów)
- Ta była pierwsza (historia prototypu numer 5, który stał się punktem wyjściowym dla pierwszych samolotów produkcji seryjnej)
- Koszmar aliantów (myśliwiec Focke-Wulfa wersji A-1 dociera na front zachodni)
- W gnieździe „Dzieżby” (fotoreportaż z fabryki Focke-Wulfa)
- Wzorcowy cockpit (dokładny opis elementów cockpitu Fw 190)
- Przerażający i respektowany (Fw 190 wersji A-2 i A-3 uzyskuje w końcu zdolność frontową)
- Trudny start (Fw 190 A-2 w walkach pozorowanych z Messerschmittem Bf 109 F-4)
- Anatomia Fw 190 (ilustracje z oficjalnej instrukcji obsługi samolotu)
- Zdobywca szczytów („Dzieżba” ma zostać myśliwcem wysokościowym)
- Ta maszyna przetrwała (odrestaurowany Fw 190 A-3 w Norwegian Air Force Museum)
- Profile kamuflaży różnych samolotów tego typu w wersjach od A-1 do A-3

Całość wydana na bardzo dobrym papierze, wydatnie podkreślającym wykorzystany, bardzo interesujący materiał zdjęciowy i rysunki. Zeszyt zawiera dziesięć kolorowych, cało- lub dwustronnicowych rysunków i jest bogato ilustrowany. Strona techniczna rozwoju wczesnych wersji Fw 190 została opisana zrozumiale i dosyć szczegółowo.

Przy okazji czytania historii tego myśliwca nasunęła mi się taka myśl: Hitlerowskie ministerstwo wojny zrezygnowało w 1942 roku z wykorzystania modyfikacji silnika Fw 190 w postaci specjalnych wlotów powietrza, które umożliwiłyby temu myśliwcowi o wiele lepsze osiągi na wysokich pułapach (czyli tam, gdzie latały alianckie eskadry bombowe). Powodem tego posunięcia była obsesja zwiększenia szybkości w lotach koszących w czasie misji szturmowych. A ponieważ te wloty obniżały szybkość myśliwca o 15 km/h w lotach nisko nad ziemią, zrezygnowano z tej prostej modyfikacji. Tym samym brak kilku stosunkowo tanich blach uratowało prawdopodobnie niejedną załogę alianckich Latających Fortec i Liberatorów...

- Koszmar aliantów (myśliwiec Focke-Wulfa wersji A-1...

• II. Wojna Światowa
  • Czasopismo