Roman Epic. An Interpretative Introduction

językoznawstwo, nauka o literaturze
Brill
1999-01-01
1999-01-01
Starożytność Rzym i świat rzymski Filologia klasyczna Poezja łacińska Epika rzymska Poezja epicka Wergiliusz Owidiusz Lukan Syliusz Italikus

Okładka książki Classica Cracoviensia. Volume III. Studies of Greek and Roman Antiquity (1997) Antoni Bobrowski, Dariusz Brodka, Joachim Dalfen, Bernd Effe, Marek Hermann, Roland Hoffmann, Johannes Jacobus Smolenaars, Stanisław Śnieżewski, Wolfgang Speyer, Stanisław Stabryła, Jerzy Styka, Daniel den Hengst, Michael von Albrecht
Classica Craco... Antoni Bobrowski, D...

Bardzo dobra książka wybitnego niemieckiego filologa. Udało mu się sprawnie stworzyć pracę w tym dość eklektycznym podgatunku literatury, jakim jest "interpretative introduction". Z jednej strony mamy tu nieco informacji podstawowych, podręcznikowych, a z drugiej bardzo dokładnych analiz fragmentów, nieraz bardzo krótkich, ale dobrze ilustrujących jakąś tendencję danego autora. Von Albrecht poświęcił osobny rozdział każdemu z epików od Liwiusza Andronikusa po Koryppusa. Uwzględnił też, to rzecz ciekawa, często pomijanych poetów przełomu epoki augustowskiej i cesarskiej, takich jak Albinowanus Pedo i Korneliusz Sewerus. Tymczasem oni również zajmują przecież ważne miejsce w rozwoju epiki rzymskiej. Wartościowa praca przekrojowa dla osób zainteresowanych poezją łacińską jako całością. To zdecydowanie nie jest praca tylko o Wergiliuszu i Owidiusz.

Tomasz Babnis

• Republika Rzymska