Martynka. Najlepsze przygody

Okładka książki Martynka. Najlepsze przygody Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
Okładka książki Martynka. Najlepsze przygody
Gilbert DelahayeMarcel Marlier Wydawnictwo: Papilon Seria: Martynka - zbiory opowiadań literatura dziecięca
literatura dziecięca
Martynka - zbiory opowiadań
Papilon
2012-04-11
2008-01-01
Wanda Chotomska
Martynka dziewczynka opowiadania przygody literatura dziecięca

Okładka książki Martynka. Małe historie o zwierzętach Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
Martynka. Małe... Gilbert Delahaye, M...
Okładka książki Martine et la nuit de Noël Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
Martine et la ... Gilbert Delahaye, M...
Okładka książki Martynka. Cztery pory roku. Opowiadania i pomysłowe projekty Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
Martynka. Czte... Gilbert Delahaye, M...
Okładka książki Martynka. Zaczynam czytać z Martynką. W samolocie Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
Martynka. Zacz... Gilbert Delahaye, M...

Jestem zawiedziona. Książka jest przepięknie ilustrowana, ale historie o Martynce są przeciętne. W zasadzie niczego nie uczą, nie ma w nich polotu, a narracja jest naprawdę kiepska - chaotyczna i dziwna (momentami rymowana). Opowieści sa źle prowadzone, nie wciągają, w krótkim opowiadaniu jest za dużo elementów, przez co opowiesc staje się jakby porwana, niepłynna. Dziwny dobór elementów, np. Martynka ląduje w szpitalu ze złamaną nogą i nagle, ni stąd ni z owąd mamy wtrącenie o dziewczynce po chemioterapii, bez wyjaśnień, krótka wzmianka wrzucona nie wiedzieć po co, dodatkowo straszy obrazek. Za dużo jak na opowiadanie dla malucha. Czasem sama nie wiedzialam jak modulować głos, jak te opowiesc poprowadzić.

1964

Tytułowa bohaterka jest małą dziewczynką, którą spotykają różnorodne przygody, dzięki czemu każdy młody czytelnik ma szansę utożsamić się z nią. Nie ukrywam, że mnie książka nie zachwyciła, ale mój czterolatek polubił ją - zwłaszcza historię o złamanej nodze.

Piękne opowiadania oprawione w niezwykła szatę graficzna.

Piękne opowiadania oprawione w niezwykła szatę graficzna.

Po "Martynke", sięgnęłam po raz pierwszy całkiem niedawno, kiedy coreczka dostała tę książkę w prezencie. Najpierw spodobała jej się słodka, błyszcząca brokatem okładka, potem przepiękne ilustracje. Zaczęłyśmy wieczorne czytanie i trochę zwolniłam, bo wydało mi się, że ksiązka adresowana jest do starszych dziewczynek, takich przynajmniej sześciolatek (a mojej coreczce jeszcze trochę do tego wieku brakuje). Skoro jednak zaczęłyśmy, trudno było przerwać, upór i ciekawośc dziecka zrobiły swoje. Uważam jednak, że nie wszystkie opowiadania są na "równym poziomie".
"Martynka spadła z roweru", to z pewnością tematycznie trudniejsza pozycja. Jest o szpitalu, operacji, chorych dzieciach, które muszą same zostać na dłużej w szpitalu. Jest tutaj ilustracja z dziewczynką po chemioterapii, trzeba więc przygotować odpowiedź dla małego dziecka, które jeszcze nie rozumie, skąd i dlaczego tak się dzieje. Na pewno opowiadanie napisane jest w sposób odpowiedni, ale problematyka dośc poważna, jak na wieczór z bajkami...
Są w książce też opowieści "trudne inaczej", nazwałabym je - przepraszam za wyrażenie - lekko odjechane :) "Martynka tańczy" i "Martynka bawi się w teatr", jak to na wydarzenia artystyczne, napisano w sposób mocno ten klimat oddający. Chwilami niestety, jak dla dzieci nudnawy.
Na szczęście są też takie, które nadają się bez ograniczeń dla dzieci mniejszych i większych. Takie o codzienności, o wydarzeniach ważnych dla maluchów. Jest wizyta w wesołym miasteczku, albo poznanie nietypowej sąsiadki, przez niektórych uważanej za czarownicę. Jest wspólny rodzinny biwak i pomoc sąsiadowi w potrzebie.
Książkę polecam raczej starszym dziewczynkom. Poniżej "zerówki" także, ale przedtem proponuję rodzicom zapoznać się z treścią, czy aby te młodsze dzieci są już gotowe na wszystkie informacje i sposób przekazania treści.
Za to, każdemu i bez ograniczeń, zalecam pooglądanie przepięknych ilustracji. Miejscami tak realistycznych, że aż przypominających zdjęcia :)

Każdy z nas zapewne ma książki, do których czuje ogromny sentyment, bowiem to właśnie na nich opierało się ich dzieciństwo. W moim życiu jedną z takich historii dla dzieci, które wypożyczałam z biblioteki i wymieniałam się z koleżankami, była "Martynka" i jej przygody!

"Martynka. Najlepsze przygody" to zbiór 8 opowiadań o następujących tytułach: "Martynka i przygody od środy", "Martynka i czarownica", "Martynka spadła z roweru", "Martynka tańczy", "Martynka w wesołym miasteczku", "Martynka bawi się w teatr", "Martynka i osiołek Wesołek", "Martynka na biwaku". Każda z tych historii zawiera zabawne, pouczające przygody sympatycznej dziewczynki i jej przyjaciół.

Z przyjemnością ( i z upływem dziesięciu lat) powróciłam do mojej ukochanej bohaterki z dzieciństwa. Pamiętam jak dziś, jak bardzo uwielbiałam przygody Martynki. Chętnie ją naśladowałam, dzięki czemu czerpałam z życia jeszcze więcej. A to wszystko za sprawą autora - Gilberta Delahaye - który stworzył żywą rówieśniczkę najmłodszych oraz napisał takie historie, które mogą zdarzyć się każdemu z nas.

To piękna, pełna uroku książeczka, z którą należy zapoznać każdą siedmiolatkę. "Martynka" to idealny początek dla przyszłego mola książkowego. Jej przygody nie tylko bawią, ale nierzadko też wzruszają i pouczają, skłaniając do refleksji. Wiem to po sobie! Główna bohaterka miała tak wiele ciekawych pomysłów, że nie sposób było ich nie naśladować!

Przygody Martynki spodobają się każdemu, także ze względu na ilustracje wykonane przez Marcela Marliera. Ilustracji tu jak mrówek! Są żywe, kolorowe, pewne niesamowitego uroku. Bohaterowie wyglądają jak prawdziwi! Po prostu przyciągające wzrok!

Opowiadania "Martynki" to naprawdę doskonały pomysł na pierwszą samodzielną lekturę dla dzieci. Historie są niedługie, napisane ciekawym, prostym w zrozumieniu językiem! To świetna zabawa zarówno dla najmłodszych, jak i dużo starszych czytelników! Jestem święcie przekonana, że rozwinie pasję czytania! Z całego serca polecam!

Lubiłam to.

Lubiłam to.

Pamiętam jak była mała i tata mi ją czytał na dobranoc. Była jedną z moich ulubionych i na zawsze nią pozostanie.

Czytałam ją w pierwszej klasie szkoły podstawowej, to była moja druga książka o Martynce. Bardzo ją lubię.

Czytałam w dzieciństwie i zarówno wtedy jak i teraz zachwycają mnie ilustracje!:)

• Dzieciństwo
  • Książki z dzieciństwa