Wspomnienia brudnego anioła

Okładka książki Wspomnienia brudnego anioła Henning Mankell
Okładka książki Wspomnienia brudnego anioła
Henning Mankell Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
Minnet av en smutsig ängel
W.A.B.
2014-10-22
2014-10-22
Ewa Wojciechowska
literatura szwedzka literatura historyczna

Nadbagaż społecznej wrażliwości

Ciekawa historia, jak każda książka Henninga Mankella. Wciąga i zmusza do refleksji.

Wspomnienia brudnego anioła to opowieść o poszukiwaniu samego siebie, poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, to także opowieść o tym jak łatwo zgubić człowieczeństwo, oraz o tym jak często zbyt często szukamy szczęścia nie tam i nie w tym gdzie trzeba, a poszukiwania te trwają często całe życie, a szczęście było tuż obok, często samo przychodzi niespodziewanie. Sens życia, pozostawanie w zgodzie z własnym sumieniem - na przekór całemu światu, światu który nas otacza, próbuje zawładnąć. Temat niezwykle zawiły, skomplikowany, a paradoksalnie niezwykle prosty.
Podróż ciekawa, chociaż smutna i ciężka....

Książka świetnie napisana. Nie jest nudna i wlekąca się. Styl Autora uwielbiam. Opisy otaczającej rzeczywistości rewelacyjne. Uważam tą książkę za świetną ucieczkę z zimnej Europy 😉

Jedna z pierwszych książek, od których zaczęłam swoją przygodę z czytaniem. Przede wszystkim - najbardziej co mi się podobało, to styl pisania autora. Sposób, w jaki opisane zostały wydarzenia - brutalny kolonializm, relacje pomiędzy Europejczykami a Afrykańczykami i sam fakt, jak bardzo są one adekwatne do opisywanych czasów sprawia, że książkę czyta się z pewną ciekawością. Choć nie ukrywam, ciężko było przebrnąć przez jej początek, akcja z czasem rozwinęła się. Charakter głównej bohaterki sprawił, że niektóre sytuacje były wręcz nieprzewidywalne. W pewnych momentach trudno było mi odłożyć powieść, gdyż nie mogłam się doczekać, aby dowiedzieć się, co czeka mnie dalej. Żałuję tylko, że Mankell zbyt mało poświęcił na opisanie wewnętrznej przemiany Hanny. Rozczarowujący jest też epilog, nie przepadam za książkami, których koniec trzeba samemu sobie dopowiadać. W każdym razie jest to pozycja dość intrygującą, poruszająca ciężkie tematy, nie do końca nam znane. Zdecydowanie poleciłabym ją innym, jednak uważam że aby wczuć się i zrozumieć jej treść, potrzebne jest bardziej otwarte spojrzenie na świat.

Rozpoczęłam przygodę z tą książką z lekkim rozczarowaniem, które szybko zmieniło się w zainteresowanie i takie już pozostało do końca. Wciąga i daje do myślenia.

Galeria fantastycznie stworzonych postaci i ciekawa historia.

Galeria fantastycznie stworzonych postaci i ciekawa historia.

Pomimo dużej sympati do autora, ta książka dość mocno mnie wynudziła.
Liczyłam na ciekawą powieść o poszukiwaniu samej siebie przez główną bohaterkę. Niestety w moim odczuciu głównym wątkiem jest problem rasizmu w koloniach afrykańskich, co mnie osobiście nie porwało. Sposób postępowania Hanny, zwłaszcza w drugiej połowie powieści jest dla mnie kompletnie niezrozumiały i irytujący. Zakończenie jest mocno rozczarowujące. Dotrwałam do końca tylko i wyłącznie dzięki niezwykłemu talentowi Mankella do snucia narracji. Chyba żaden inny autor podejmujący podobny temat nie skłoniłby mnie bym nie porzuciła czytania gdzieś w połowie. Tylko i wyłącznie dlatego daje aż 5 gwiazdek.

Pomimo dużej sympati do autora, ta książka dość mocno mnie wynudziła.

Książkę czytało mi się bardzo dobrze ale czuję pewien niedosyt. Nie jestem pewna czy chodzi o zakończenie czy może czasami motywy postępowania bohaterki. Bez względu na te moje rozterki zaliczam książkę do dobrych.

Bardzo lubię prozę Mankella i ubolewam, że nic nowego już spod pióra tego autora nie wyjdzie. Tytułowy "Brudny anioł" - czyli Hanna, kobieta, która ze Skandynawii trafiła do okrętowej kuchni a później do Afryki, gdzie biali kolonizatorzy pomiatali czarnoskórymi tubylcami istniała naprawdę. Mankell zbeletryzował jej historię, tworząc bardzo wciągającą i piękną powieść o życiu i przemianie duchowej głównej bohaterki.

Niespieszna opowieść o rasizmie, segregacji, uprzedzeniach, stereotypach. Zapowiedź zmian.

• 2015
  • 2015