Wspomnienia brudnego anioła

Okładka książki Wspomnienia brudnego anioła
Henning Mankell Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Kolekcja Jubileuszowa W.A.B. literatura piękna
literatura piękna
Kolekcja Jubileuszowa W.A.B.
Minnet av en smutsig ängel
W.A.B.
2016-07-20
2014-10-22
Data 1. wydania:
2012-05-23
Ewa Wojciechowska
literatura szwedzka literatura historyczna

więcej Więcej

Niespieszna opowieść o rasizmie, segregacji, uprzedzeniach, stereotypach. Zapowiedź zmian.

"Wspomnienia brudnego anioła " to wspaniała opowieść. Początek XX wieku, kolonializm, nierówności społeczne, bieda. Główna bohaterka wyrzucona z domu przez matkę-wdowę, bo jest najstarsza i ciężko wykarmić wszystkich, nie wie, gdzie los ją pośle. Jej życie pokazuje, że nic nie możemy zaplanować, myśleć, że się zadomowiliśmy w danym miejscu. Powieść porusza trudne tematy,...

Przepiękna historia kobiety, która trafia do zupełnie jej obcego świata. Polecam.
"... najniezwyklejsze podróże człowiek odbywa zawsze w swoim wnętrzu, gdzie nie istnieją ani przestrzeń, ani czas."

Moje pierwsze spotkanie z Mankellem. Oczywiście znam stworzoną przez pisarza postać komisarza Wallandera, ale bardziej z serii telewizyjnej. To nie jest kryminał. To opowieść biednej, młodej szwedce. Po śmierci ojca jej matka niej jest w stanie utrzymać wszystkich swoich dzieci, dlatego Hanna trafia na służbę do bogatego kupca, aż wreszcie koleje losu rzucają ją do...

Bardzo mi się podobała ta historia. W przeciwieństwie do "Włoskich butów" i "Szwedzkich kaloszy" akcja toczyła się dość szybko. I tak chyba jest z ludzką mentalnością ciepłych krajów w porównaniu z tą, gdzie słońca jest niewiele. Opowieść ciekawa, zachęca do poznania Afryki, jej historii i kultury jeszcze bliżej.

Śmieszne są koleje losu i dokąd nas prowadzą. Od samego początku bohaterka w zasadzie o niczym nie decyduje w swoim życiu. O wyjeździe z domu, rodzinnej wioski, pracy w domu kupca, czy później na statku. Nie decyduje, ona tam trafia na skutek decyzji innych i chyba w sumie jest jej to obojętne.

Po jednej dokonanej przez siebie decyzji trafia na "czarny ląd" i znowu...

Historia białej kobiety zderzającej się z kulturą kolonialnej Afryki. Siłą tej książki jest pokazanie jak różne są spojrzenia na świat ludzi z Europy oraz Afryki z tamtych czasów. Momentami czyta się ciężko bo główna bohaterka nie jest zbyt ciekawą postacią w dodatku bardzo zagubioną i większość jej akcji to raczej przypadek. Dopiero na koniec książki autorka dorasta na...

To zupełnie inna książka Mandella, niż te, które dotychczas czytałam. Powieść obyczajowa, podparta faktami. Ciekawa fabuła z rysem stosunków, społecznych jakie panowały w Południowej Afryce na początku XX wieku.

Zawsze jakoś ciężko mi sięgnąć po książkę Mankella, ale jeszcze się nie zdarzyło, żebym się zawiodła. Ta książka zdecydowanie bardziej obyczajowa niż kryminalna, bardzo mi przypadła do gustu :)

Nie powaliła mnie z nóg, jak inne pozycje tego autora. To bardziej powieść obyczajowa, choć akcja toczy się w szemranym towarzystwie. Niestety główna bohaterka bardzo mnie drażniła i trudno się czyta takie książki.

• 2015
  • 2018