B is for Bauhaus. An A-Z of the Modern World

Penguin Books
2015-05-26
2015-05-26
9780718199517

Ciekawa i zwariowana można by rzecz książka z analizą życia, przedmiotów i mnóstwem pytań, w której nie brakuje typowego angielskiego humoru. To tak w skrócie, bo tak naprawdę trudno ją opisać :-)

Książkę dostałem w prezencie pod choinkę i przeczytałem z wielką przyjemnością. Takie niespodzianki od Mikołaja to ja uwielbiam! Alfabet Sudjica to mieszanka luźnych, osobistych uwag o dizajnie, urbanistyce, architekturze, modzie czy współczesnej kulturze cyfrowej. Pewnie nie wszystkim przypadnie do gustu takie skakanie po różnych wątkach, ale trzeba jasno to podkreślić - to nie jest monografia, słownik ani encyklopedia, a po prostu zbiór krótkich esejów, ułożonych dla zabawy w ciąg alfabetyczny. Z drugiej strony ta różnorodność tematyczna chyba w niezamierzony sposób pokazuje przenikanie się różnych poziomów ponowoczesnej rzeczywistości. Gdyby ta książka dotyczyła tylko i wyłącznie jednego, wybranego aspektu, byłaby w gruncie rzeczy mniej zrozumiała i pewnie nieznośnie nudna. A tak otrzymaliśmy całkiem barwny kolaż tekstów, a wszystkie, nie tylko każdy z osobna, ale właśnie jako całość, niezwykle interesujące. Mam kilka liter, które są mi szczególnie bliskie, inne stanowiły dla mnie pewne novum, ale zdecydowana większość esejów z tej książki wpisuje się w uniwersum, które otacza nas zewsząd coraz ciaśniej.

Kupiłam tę książkę w postaci audiobooka i był to strzał w dziesiątkę! Słucha się świetnie w samochodzie, a moja 10-kilometrowa droga do pracy wydaje mi się czasem za krótka! Nie wyobrażałam sobie dotąd, że można "przyjąć" tak dużą dawkę wiedzy z taką przyjemnością. Podziwiam niezmiennie styl autora, a forma audiobooka eliminuje (całkowicie zrozumiałą) frustrację czytelników wydania papierowego spowodowaną brakiem zdjęć.
Ale może warto sobie coś wyobrazić bez pomocy subiektywnej sugestii fotografa?

Zachęcam z przekonaniem do posłuchania tej książki.

Ciekawa, wydaje się, że jest to bardzo subiektywne spojrzenie autora. Dużo jest historii o ludziach tworzących dane obiekty. Jeżeli poszukuje się ciekawostek i takiego szerszego spojrzenia na pewne tematy architektoniczne czy projektowe, to jest to zdecydowanie jakiś punkt widzenia, który można wziąć pod uwagę.
Można czytać wyrywkowo rozdziały, gdyż są to odrębne historie.
Całość dobrze złożona i ciekawie wydana. Format przyjazny w użytkowaniu.

Można czytać wyrywkowo rozdziały, gdyż są to odrębne historie....

Ciekawa pozycja z krótkimi esejami mówiącymi o sztuce, w ciekawy sposób.

Ciekawa pozycja z krótkimi esejami mówiącymi o sztuce, w ciekawy sposób.

Książka jest dla tych, którzy mają zamiłowanie do piękna. Szkoda, że dotyczy to tylko jeszcze małej części Polski/Polaków. JESZCZE! Nie czytaj jej jeśli żywisz się, ubierasz i wyposażasz w TESCO :)

Zabawna historia związana z tą książką jest taka, że otrzymałem ją w prezencie jako "książka o Bauhausie". Otóż w książce nawiązania do szkoły Gropius'a pojawiają się całkiem często, nie mniej jednak jest to zbiór esejów o designie w ogóle. Sudjic, jak to ma w zwyczaju, zaserwował potężną dawka wiedzy, która dzięki formie esejów jest łatwiej przyswajalna (ilość nazwisk i projektów, które zanotowałem w trakcie lektury jest imponująca). Brakuje nieco zdjęć omawianych projektów, samodzielne szukanie niepotrzebnie zmusza do używania tabletu, czy telefonu. Zapewne nie każdemu czytelnikowi będzie się chciało tej dodatkowej pracy wykonać.

Kto wpadł na pomysł wydania tej książki bez ilustracji, powinien do końca życia musieć czytać Coehlo I Bondę. Niektóre z haseł ciekawsze, inne tak nudne, że po przeczytaniu ich odkładałam książkę na kilka tygodni.

Rozważania o związkach sztuki ze współczesnym przemysłem, kulturą oraz zmiany postrzegania podejścia do wzornictwa na przestrzeni lat. Wszystko to w postaci podróży po przeróżnych zagadnieniach gdzie autor dowodzi jak projektowanie wpływa praktycznie na każdy aspekt naszego życia.

Ogólnie styl opowiadań jest dość zajmujący, jednak dla zwykłego czytelnika nie zanurzonego w świat designu pojawia się sporo specjalistycznych i średnio przystępnych przez to odniesień, na szczęście większość tematów przedstawiona jest w znacznie bardziej strawnej formie.

Sama konstrukcja wydaje się być nieco chaotyczna ze względu na wybór przedstawienia materiału warunkowany porządkiem alfabetycznym, ale w zasadzie to co najważniejsze, czyli Bauhaus wyjaśnione mamy praktycznie od razu.

Spodziewałam się trochę czegoś inne, bo to raczej zbiór ciekawostek związany z szeroko rozumianą sztuką projektową, niż większy wywód na jeden temat. W takim alfabecie pragnę mówić

• Architektura
  • Sztuka