Dlaczego?

religia
Wydawnictwo Sióstr Loretanek
2013-12-10
2013-12-10

Trudo zdać się na chociaż okruchy obiektywizmu w ocenie tej książki ze względów osobistych.
Jednak niektóre historie mogą dać do myślenia i postanowienia, że można życie uczynić piękniejszym.

Książka ,,Dlaczego?" jest zbiorem trzynastu opowiadań w których poznajemy różnych ludzi, którzy zmagali się lub zmagają z różnymi, trudnymi sytuacjami życiowymi. Myślę, że każda osoba będzie mogła odnaleźć siebie w którejś z tych historii. Ale nawet wówczas gdy dane opowiadanie z książki nie odnosi się do naszego życia, to z pewnością skłoni nas do refleksji. Bo co by było gdyby i mnie coś takiego się przytrafiło ? Jakiego wyboru ja bym dokonał? Nikt z nas nie wie przecież co przyniesie następny dzień ...

"Cierpienie pozwala tak wiele zrozumieć, cierpienie zawsze zmienia nasze życie i to od nas zależy, czy będzie to pokorna zmiana na lepsze, czy raczej pozwolimy się przygnieść i zniszczyć."

"Dlaczego?" to zbiór 13 opowiadań utrzymanych w klimacie religijno - refleksyjnym, poprzedzonych prologiem, w którym tajemnicza Kobieta rozmawia z Filozofem o istocie Cierpienia. Jemu to właśnie poświęcona jest cała książka. Autorka w każdym opowiadaniu przedstawia inną historię, innych ludzi, inne postawy, inne cierpienia. Przeczytamy więc o obojętności na drugiego człowieka, poczuciu krzywdy i zranienia, samotności, trudnym dzieciństwie, śmierci bliskich osób, nieuleczalnej chorobie, zdradzie małżeńskiej, nieodwzajemnionej miłości. Pisarka, zamiast konkretnych odpowiedzi na pytania dotyczące sensu cierpienia, pokazuje nam raczej różne postawy ludzi wobec niego i konsekwencje ich wyborów.
Niektóre opowiadania niezbyt do mnie trafiły, przy innych łzy płynęły mi z oczu. Wszystkie jednak są bardzo piękne, mądre, ich czytanie jest przyjemnością, skłaniają do refleksji i myślenia. Są takim światełkiem nadziei w ciemnym tunelu naszych zmartwień :) Jest to wartościowa książka, polecam wszystkim, nie tylko osobom wierzącym.

"Wiem tylko, że Bóg ma wobec nas wspaniały plan, który doprowadzi nas do nieba. A przecież nigdy nie obiecał, że będzie łatwo. Czasem szczęście wymaga bólu. Jesteśmy Jego ukochanymi dziećmi, szaleje za nami. I jeżeli zesłał na nas tak okrutne cierpienie, to na pewno było to potrzebne i, w szerszej perspektywie, dobre... Nie chce, żebyśmy rozpaczali do końca życia [...] On pragnie nas podnieść, ale czy to zrobi, zależy tylko od nas."

Książka podnosząca na duchu...

Książka podnosząca na duchu...

• Chrześcijaństwo
  • 3.1.1. Posiadam