Stało się Słowo

Pustelnia
W drodze
2012-01-01
2012-01-01

Książeczka króciutka ale treściwa.
Autor - biskup kościoła katolickiego - pisze tak :
"Wrogami Słowa mogą być Annasz i Kajfasz, czyli liderzy religijni. Nieraz gorszymy się kościołem i postępowaniem tych, którzy w nim przewodzą.
Jak radzicie sobie ze świadomością, że kościół okazuje się wspólnotą grzeszników ?"
Ja, przyznaję radzę sobie z tym słabo i cieszę się że autor "chce podjąć pokutę za tych, którzy popełnili tak straszne grzechy."
Jednak ten temat to tylko 1 kazanie. A jest ich siedem. Polecam.

Książeczka króciutka ale treściwa.
Autor - biskup kościoła katolickiego - pisze tak :
Ja, przyznaję radzę sobie z tym słabo i cieszę się że autor...

Pasterz Kościoła Grzegorz Ryś głosi z mocą; jest prawdziwy w tym co głosi i jest tak, jak głosi. Kilka cytatów z książki, które mnie mocno poruszyły:

"Prawdy o śmierci, która każdemu z nas zagraża, nie można wypowiedzieć spokojnie. Ale mają odwagę to uczynić jedynie ci, którzy przyjęli Jezusa Chrystusa. Tacy jak Piotr, który w dzień pięćdziesiątnicy stanął przed ludźmi i powiedział: "zabiliście Chrystusa". Ja wam też to powiem: zabiliście Chrystusa i wtedy zabiliście także siebie. Prawda o grzechu polega na tym, że on jest śmiercią. Jeśli człowiek zabije swojego Boga, to dopuszcza się aktu samobójczego. Bez Tego, który jest dla nas dawcą życia, nie istniejemy".

"Jeśli uwierzycie, że Ja jestem, wasz grzech was nie zabije, będziecie mieli w sobie życie".

"Po to jestem w twoim życiu, żebyś ze mną powstał z martwych".

"Łotr był pierwszym człowiekiem, który rozpoznał "Ja Jestem" w ukrzyżowanym Chrystusie. I dlatego grzech go nie zabił".

"Bóg, który ma na imię "Ja Jestem", jest obecny w naszym świecie, bo się nie godzi z naszą śmiercią, którą przynosi grzech. Człowiek dopuszcza się samobójstwa, ale Bóg na to nie pozwala. Dlatego w Jezusie Chrystusie ratuje człowieka od śmierci".

(...) Kolejne cytaty tyczą się historii Hioba i pytania, które Szatan postawił Bogu, a które to wypowiedzi Szatana stawiają w wątpliwość to, że Hiob czci Boga za darmo:

"Możemy sobie wyobrazić, jak Pan Bóg cierpi, patrząc na Hioba odzieranego ze wszystkiego, co dla niego było najcenniejsze. I jednocześnie Bóg ma nadzieję, że Hiob nie przestanie Go kochać. Nadzieją, jaką żywi Bóg w stosunku do Hioba, jest nadzieją na miłość. A nadzieja Hioba w stosunku do Pana Boga to nadzieja kogoś zakochanego w Bogu. Dlatego kiedy przyjaciele opowiadają mu, że Bóg jest wyłącznie sprawiedliwością, i że musiał czymś zawinić, skoro go spotykają nieszczęścia - Hiob ich przekonuje, że Bóg jest inny. Nie wie jaki, bo sam nie rozumie, co się z nim dzieje. Ale jest pewien, że Bóg nie jest taki, jakim Go pokazują przyjaciele. Broni Boga przed nimi i przed sobą samym. Dlaczego? Bo Go kocha".

Grzegorz Ryś zatem pokazuje nam między innymi Boga, który 1) jest INNY i nie ogranicza się tylko do sprawiedliwości... 2) jest w człowieku zakochany. Zakochany do nieskończoności.

Bardzo fascynująca lektura, pełna Słowa Bożego; zapis rekolekcji, które przemieniają, zmieniają myślenie - dziękuję i będę powracał niejednokrotnie. Jak zauważa sam autor:

"Za dwadzieścia lat może być wam potrzebne wspomnienie tych rekolekcji. Na przykład jeśli będziecie chcieli przestać chodzić do kościoła. Przypomnicie sobie wtedy, że kiedyś Bóg powiedział do was "Ja jestem". I On się od tamtego czasu nie zmienił".

Bóg jest wierny, to człowiek jest często niestały. Módlmy się zatem o stałość, o to, abyśmy nie przestali kochać Boga - za przykładem m.in. Hioba - mimo wszystko i nade wszystko.

Krótki zapis treściwych rekolekcji. Dobitnie o tym jak jest i jak powinno być z "wierzeniem" katolika. A to wszystko w oparciu na Słowie Pisma.

Po prostu o życiu

Po prostu o życiu

Dobra książka,do przemyślenia.

Dobra książka,do przemyślenia.

7 kazań nawiązujących do Słowa. Słowa „Jestem, który Jestem”, Słowa, które stało się Ciałem, słów wołającego na pustyni. Krótkie, ale treściwe słowo rekolekcji.

• Religia
  • † = ♥