rozwińzwiń

Pasterz

Okładka książki Pasterz Anna Sailamaa
Okładka książki Pasterz
Anna Sailamaa Wydawnictwo: Centrala komiksy
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
komiksy
Tytuł oryginału:
Paimen
Wydawnictwo:
Centrala
Data wydania:
2013-08-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-08-01
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363892203
Tłumacz:
Joanna Elantkowska
Tagi:
komiks fiński alkoholizm
Średnia ocen

4,8 4,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki š! #31 Visitors Kerija Arne, Olive Booger, Inés Estrada, Aisha Franz, Renata Gąsiorowska, Matti Hagelberg, Marie Jacotey, Tetsu Kayama, König Lü. Q., Liana Mihailova, Jyrki Nissinen, Emelie Östergren, Līva Piterāne, Powerpaola, Léo Quievreux, Redakcja magazynu kuš!, Anna Sailamaa, João Sobral, Mikkel Sommer, Vivianna Maria Stanislavska, Titas Antanas Vilkaitis, Nicolas Zouliamis
Ocena 0,0
š! #31 Visitors Kerija Arne, Olive ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,8 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1280
700

Na półkach:

Trochę taki komiks o niczym

Trochę taki komiks o niczym

Pokaż mimo to

avatar
275
274

Na półkach: ,

Impresyjny i nieoczywisty komiks, kilka migawek z życia, urwane dialogi i surowe kadry. Jeśli lubicie wczesnego Jarmusha albo prozę łapiącą przypadkowe skrawki rozmów – może się wam spodobać. Domyślam się, że autorka chciała oddać klimat fińskiej prowincji, natomiast nie jest to do końca udane dzieło, mam wrażenie że zbyt wiele tu niedopowiedzeń i niejasności. Jeżeli szukacie jednoznacznej fabuły i akcji – na pewno nie ten adres.

Nie rozumiem tytułu. Być może należy go odbierać metaforycznie, ale jakoś nic nie umiem tutaj skleić sensownego :)

Impresyjny i nieoczywisty komiks, kilka migawek z życia, urwane dialogi i surowe kadry. Jeśli lubicie wczesnego Jarmusha albo prozę łapiącą przypadkowe skrawki rozmów – może się wam spodobać. Domyślam się, że autorka chciała oddać klimat fińskiej prowincji, natomiast nie jest to do końca udane dzieło, mam wrażenie że zbyt wiele tu niedopowiedzeń i niejasności. Jeżeli...

więcej Pokaż mimo to

avatar
853
335

Na półkach: , , , ,

Pasterz jest komiksem, który miał mnie zaskoczyć i oczarować niestety tak się nie stało. Historia, która jest ukazana w nim jest smutna i przytłaczająca. Przeglądając komiks nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że przechodzą mnie dreszcze.

Komiks opowiada o chłopaku, który na polanie po drutami wysokiego napięcia znalazł martwego łabędzia. To nim wstrząsnęło do tego stopnia, że upił do nieprzytomności. Do mnie to nie przemawia, nie wiem, jak do was.

Przeglądając dalej komiks dowiadujemy się także, że chłopak lubi wypić w towarzystwie zwłaszcza w saunie. Koledzy przygotowują dla niego mały spektakl.

We trójkę prawie nadzy, tylko w ręcznikach idą na polanę. Na stogu siana układają martwego łabędzia, a potem ten stóg siana podpalają. Nikt nic nie mówi, nie pada żaden komentarz wszyscy rozchodzą się.

Na drugi dzień jakby nic się nie stało chłopak wypija poranna kawę i nie wraca do tematu. Przejął się ptakiem czy zobaczył w tym alegorię własnego upadku?

Sam komiks odbieram, jako pogrążające w mroku zjawisko wypierania wszystkiego, co może burzyć wewnętrzny spokój. Z samych rysunków nie dowiemy się, jakie przesłanie miała przekazać nam autorka.

Pani Anna miała w ten sposób zwrócić nam uwagę na problem bezrobocia na północy Finlandii. Informacja od wydawcy wspomina także tym, że ludzie emigrują na południe w poszukiwaniu pracy.

Między rysunkami możemy przypuszczać, że autorka chciała uzmysłowić, że jesteśmy odpowiedzialni za śmierć tego ptaka. To ludzie postawili słup, przez który ptak zginął.

Nie można cofnąć czasu. Ważniejsze, co teraz z tą wiedzą zrobi człowiek. Czy nie będzie ustawiał słupy wysokiego napięcia tam, gdzie są gniazda lęgowe łabędzi? Wątpliwe.

Może jednak zacznie dostrzegać przyrodę, w której ingerencja przekroczyła wszelkie dopuszczalne kryteria. Jakie nie byłyby powody sama forma komiksu absolutnie do mnie nie przemawia.

Druki są utrzymane w stylistyce topornej i ciężkiej w odbiorze. Wyciosane postacie, wielkie połacia apli czarnych i białych i kreska, która przecina obraz. Pokuszę się tu o teorię, że komiks jest wykonany w technice grafiki warsztatowej.

Zaczynając od początku – dla osoby niezainteresowanej grafiką warsztatową - poszczególne kadry komiksu nie są rysunkiem.

Precyzyjnie rzecz biorąc są drzeworytami – tutaj linorytami (biorąc pod uwagę materiał). Trzeba tu docenić wkład Anny Sailamaa, gdyż nie jest to technika łatwa, szybka i przyjemna.

Porządnie trzeba się umorusać w farbie i naciąć odpowiedni kształt w linoleum żeby odbitka wyszła tak jak chcemy. Informacji takiej jednak brak w samym komiksie, a szkoda.

Mam wrażenie, że Pani Anna chciała skoncentrować uwagę na treści, tworząc obraz jak najprościej. Trzeba też zauważyć, że nie istnieje wiele prac tego typu.

Najczęściej grafika warsztatowa wisi w galeriach bądź ilustruje pracę znanego artysty (Durer, Rembrandt etc.).

Będąc jakiś czas w temacie linorytu wiem, jakie technika ta daje możliwości i muszę tu założyć, że autorka ma taki styl odbiorców tego typu stylistyki jest wielu,

Był swego czasu nawet taki styl plakatu artystycznego. Dla mnie jednak jest to przytłaczające i smutne, jako całość.

Ten komiks moim zdaniem nie spełnia wszystkich kryteriów by spełnić oczekiwania, jakie się nim pokłada. W dobie przekazywania klarownej i szybkiej informacji zwrotnej. Nie można oczekiwać by w komiksie domyślać się, co autor miał na do przekazania.

Sam fakt, że więcej dowiaduje się z noty wydawniczej przekonuje mnie, że bez tych dodatkowych informacji nie zrozumiałbym przekazu autorki. Mnie ta publikacja nie zachwyciła.

Opublikowane także na: http://illumien.blogspot.com/2014/02/pasterz-anna-sailamaa.html

https://www.facebook.com/ZapachKsiazek?ref=hl

Pasterz jest komiksem, który miał mnie zaskoczyć i oczarować niestety tak się nie stało. Historia, która jest ukazana w nim jest smutna i przytłaczająca. Przeglądając komiks nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że przechodzą mnie dreszcze.

Komiks opowiada o chłopaku, który na polanie po drutami wysokiego napięcia znalazł martwego łabędzia. To nim wstrząsnęło do tego stopnia, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
346
75

Na półkach: , , ,

„Pasterz” jest komiksową pocztówką z fińskiej prowincji, tej głębokiej, która – podobnie jak popegeerowska polska wieś – nie interesuje nikogo. Komiks cechuje poetycki dokumentalizm kojarzący mi się z filmem „Kes” Kena Loacha, sztandarowym dziełem z nurtu brytyjskiego kina społecznego. Anna Sailamaa również opowiada o relacji człowiek – ptak, z tą jednak różnicą, że w jej albumie ptak jest martwy. Bohater opowieści znajduje go, idąc rano do pracy w lokalnej piekarni. Wieczorem kupuje flaszkę, siada obok truchła i upija się do nieprzytomności.

Do przeczytania reszty tekstu zapraszam na blog Rękopis znaleziony w Arkham: http://rekopisznalezionywarkham.blogspot.com/2013/12/pasterz-anna-sailamaa.html

„Pasterz” jest komiksową pocztówką z fińskiej prowincji, tej głębokiej, która – podobnie jak popegeerowska polska wieś – nie interesuje nikogo. Komiks cechuje poetycki dokumentalizm kojarzący mi się z filmem „Kes” Kena Loacha, sztandarowym dziełem z nurtu brytyjskiego kina społecznego. Anna Sailamaa również opowiada o relacji człowiek – ptak, z tą jednak różnicą, że w jej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    21
  • Posiadam
    6
  • Komiks
    5
  • Chcę przeczytać
    4
  • Komiksy
    3
  • 2014
    2
  • Komiks
    2
  • Oddane Bibliotece (Ochota/Centrum Kultury)
    1
  • Komiksy przeczytane w 2013
    1
  • « Komiksy, powieści ilustrowane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pasterz


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...

Przeczytaj także