Jaś i zaczarowany przyjaciel

Okładka książki Jaś i zaczarowany przyjaciel Irena Landau
Okładka książki Jaś i zaczarowany przyjaciel
Irena Landau Wydawnictwo: Papilon Seria: Pierwsze czytanki literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Pierwsze czytanki
Papilon
2013-01-01
2013-01-01
32 min.

Okładka książki Przytulanki Jan Brzechwa, Józef Czechowicz, Agnieszka Frączek, Dorota Gellner, Danuta Gellnerowa, Dorota Głośnicka, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Irena Landau, Barbara Lewandowska, Joanna Papuzińska, Natalia Usenko, Danuta Wawiłow
Przytulanki Jan Brzechwa, Józef...
Okładka książki Pierwsze czytanki dla chłopców Joanna Krzyżanek, Irena Landau, Edyta Zarębska
Pierwsze czyta... Joanna Krzyżanek, I...
Okładka książki Pierwsze czytanki dla dziewczynek Liliana Fabisińska, Irena Landau, Edyta Zarębska
Pierwsze czyta... Liliana Fabisińska,...

Okładka książki Maja na tropie jaja Emilia Dziubak, Rafał Witek
Maja na tropie... Emilia Dziubak, Raf...
Okładka książki Skarb Arubaby Mikołaj Kamler, Małgorzata Strzałkowska
Skarb Arubaby Mikołaj Kamler, Mał...
Okładka książki Psotny Franek Agnieszka Frączek, Joanna Rusinek
Psotny Franek Agnieszka Frączek,&...
Okładka książki Martynka. Zaczynam czytać z Martynką. Wakacje u babci Gilbert Delahaye, Liliana Fabisińska, Marcel Marlier
Martynka. Zacz... Gilbert Delahaye, L...
Okładka książki Tadek i spółka Dorota Łoskot-Cichocka, Joanna Olech
Tadek i spółka Dorota Łoskot-Cicho...

1970

Literatura dziecięca obejmuje tak wiele różnorodnych książek, że niemałym wyzwaniem jest odnalezienie w nich interesujących perełek bądź konkretnych lektur. Jednak jakiś czas temu wpadłam na pomysł zaopatrzenia domowej biblioteczki w tytuły, w jakich występuje imię mojego synka, czyli Jaś. Myślę, że to świetna pamiątka na dalsze lata - zawsze łatwiej dziecku utożsamić się z głównym bohaterem.

Prawdopodobnie nikt na świecie nie ma tak czarnych i kręconych włosów jak Jaś, co staje się przedmiotem drwin w szkole - Daniel śmieje się z Jasia, nazywając go Czarnym Baranem. Pewnego dnia tytułowy bohater tworzy rysunek swojego zaczarowanego przyjaciela Kumpelka, z którym Janek dzieli się nie tylko swoimi troskami i radościami, ale nawet jedzeniem. Jednak nie ma to jak realny przyjaciel, taki z krwi i kości - kiedy na horyzoncie pojawia się kandydat na niego, Jaś zaprzyjaźnia się z chłopcem, jednocześnie nie zapominając o Kumpelku.

"Jaś i zaczarowany przyjaciel" to opowiastka skłaniająca do dyskusji o wymyślonych przyjaciołach, a także nawiązywaniu przyjaźni w przedszkolu bądź szkole. Do tego poznając tę historię, warto pochylić się nad tematem wyśmiewania i przezywania innych, zaznaczając, iż nie powinno się tego robić, ponieważ jest to bardzo krzywdzące. Każdy z nas posiada inny wygląd, co nie uprawnia nikogo do naśmiewania się czy wytykania palcami.

Jest to książka idealna do samodzielnego czytania przez dzieci - wystarczy, aby znały one wszystkie litery, dwuznaki i zmiękczenia, a do tego potrafiły składać wyrazy. Duża czcionka i niewielka ilość tekstu na stronie pozwoli na poznanie tej historii za jednym zamachem, a interesujące ilustracje umilą lekturę. 'Pierwsze czytanki' to seria zawierająca opowiadania pełne przygód, atrakcyjną szatę graficzną, a także pokaźną czcionkę, co składa się na zadowolenie moli książkowych.

Fajna książeczka dla dzieci, które zaczynają swoją przygodę z czytaniem. Duża czcionka i ładne wyraziste obrazki.
Opowiada o kilkuletnim chłopcu Jasiu z czarnymi loczkami na głowie. Z tego powodu jest pośmiewiskiem w klasie. Jasiek bardzo to przeżywa i by sobie poradzić ze złymi odczuciami wymyśla sobie zaczarowanego przyjaciela - Kumpelka. Ogólnie polecam :D

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

Wybór pierwszych czytanek dla dziecka jest bardzo istotny, bo to właśnie pierwsze lektury kształtują upodobania i zachęcają (lub zniechęcają) do dalszego odkrywania świata literatury. Moment, w którym nasz syn lub córka zaczyna samodzielnie czytać jest piękny, dlatego warto rozwijać nową umiejętność :-)

Dzisiaj opowiem Wam o dwóch tytułach z serii „Pierwsze czytanki” wydanych przez Centrum Edukacji Dziecięcej. Są to książki przeznaczone dla dzieci od 6 lat i doskonale nadają się do samodzielnego czytania. Przeczytajcie:

„Jaś i Zaczarowany przyjaciel” Irena Landau

Jaś to kilkuletni chłopiec, z bujną czupryną, pełną pięknych czarnych loków. I choć fryzura doskonale do niego pasuje, nie wszystkim się podoba i staje się powodem do wyśmiewania. Nasz mały bohater bardzo przeżywa takie traktowanie i próbuje poradzić sobie ze złymi emocjami. Sposobem na smutek okazuje się stworzenie zaczarowanego przyjaciela – Kumpelka. Kim dokładnie jest i jak wygląda do końca nie wiadomo, ale najważniejsze, że bardzo pomaga Jasiowi. Chłopiec karmi go, rozmawia z nim i każdego dnia cieszy się z obecności przyjaciela.

Ale problemy z przezywającym kolegą z klasy nie zostały rozwiązane. Na szczęście dzięki pomocy nowego kolegi Romka (a może też za sprawą Kumpelka) wszystko się zmienia i wszystkie smutki odchodzą w dal :-)

Historia Jasia i Zaczarowanego przyjaciela jest bardzo wartościowa, bo w prosty sposób przekazuje dzieciom sposoby na radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Dodatkowo tekst napisany jest dużą czcionką i nie sprawia trudności w samodzielnym czytaniu. Ilustracje są według mnie świetnie i doskonale obrazują tę wyjątkową historię :-)

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

Dzisiaj opowiem Wam o dwóch...

• Dla A 💗 i N 💗
  • E2) Podstawówka 1-3
  • Basia przeczytała z mamą
  • Dla dzieci, Poziom 1
  • 1d) dla dzieci- opowiadania
  • Biblioteka publiczna
  • Z biblioteki szkolnej od r. 2004

Dodaj cytat z książki Jaś i zaczarowany przyjaciel