Traktat życia

Okładka książki Traktat życia Ilona Gołębiewska
Okładka książki Traktat życia
Ilona Gołębiewska Wydawnictwo: Miniatura poezja
120 str. 2 godz. 0 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Miniatura
Data wydania:
2012-11-12
Data 1. wyd. pol.:
2012-11-12
Liczba stron:
120
Czas czytania
2 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376064475
Tagi:
Traktat Życia Ilona Gołębiewska poezja debiut literacki
Średnia ocen

8,8 8,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,8 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2
2

Na półkach:

Pewnego dnia przeczytałam wywiad z Panią Iloną Gołębiewską, która stwierdziła w nim, że "przeczytać poezję pewnej osoby znaczy tyle samo, co zajrzeć do głębi jej duszy". Nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, ponieważ stanowi sedno do zrozumienia jej poezji. W tym przypadku mamy do czynienia z młodą kobietą, która poprzez swoją poezję zaprasza nas do wnętrza własnej duszy, pokazując jej najbardziej ukryte zakamarki.
Można powiedzieć, że jest to bardzo odważny krok, ponieważ wiersze Pani Ilony są niezwykle prawdziwe. Nie ma w nich sztuczności, pychy czy właściwej dla niektórych autorów metody bezpośredniego grania na ludzkich uczuciach. W wierszach młodej poetki odnajdujemy prawdę. Już w pierwszym wierszu "Traktat życia" autorka stwierdza, że życie nigdy nie daje gwarancji szczęścia, nachalnie upomina się o swoje racje, zamienia dziecięca marzenia w puste dni, nachalnie upomina się o swoje. Dlatego autorka pisze "Traktat życia", by zamknąć w słowach obraz samej siebie takiej jaką jest tu i teraz. Bo życie może przynieść różne scenariusze... również te niosące złe chwile. Dlatego chce zapamiętać siebie jako młodą kobietę, którą życie jeszcze nie zawiodło.
"Traktat życia" - proste słowa, a niosące tak wiele emocji i przemyśleń, nad którymi warto się pochylić w tym zwariowanym świecie.

Pewnego dnia przeczytałam wywiad z Panią Iloną Gołębiewską, która stwierdziła w nim, że "przeczytać poezję pewnej osoby znaczy tyle samo, co zajrzeć do głębi jej duszy". Nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, ponieważ stanowi sedno do zrozumienia jej poezji. W tym przypadku mamy do czynienia z młodą kobietą, która poprzez swoją poezję zaprasza nas do wnętrza...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach: , ,

Wśród nowości wydawniczych na duże zainteresowanie zasługuje poetycki debiut Ilony Gołębiewskiej, autorki tomu poezji „Traktat życia”. Autorki młodziutkiej, która podejmuje tak bardzo ważne i znaczące tematy z ludzkiego życia, że ma się taką świadomość, jakby były to słowa człowieka, który już niejedno w życiu widział, słyszał i przeżył. Jak sama autora potwierdza, swoje inspiracje literackie czerpie przede wszystkim z otaczającego ją świata, które jawi się jej nieraz jako „Teatr codzienności”, w którym każdy ma do odegrania rolę. Jednak trwające wciąż przedstawienie ma przeważnie jeden cel – zatuszowanie pozorności współczesnego świata. Czy to się udaje? Autorka twierdzi, że nie. W każdej chwili życia odkrywane są coraz bardziej brutalne krajobrazy świata, odgrywane sceny ukazują marność ludzkiego losu i jego błahość.

Szklana kurtyna odsłania się nieustannie za dnia,
Budzi codziennych ludzi, kotnych złe myśli zna.
Jedno pociągnięcie sznura, przedstawienie się zaczyna,
Stroje gotowe, do sytuacji dobrana właściwa mina.
(„Teatr codzienności” Ilona Gołębiewska)

Niezwykłe wrażenie wywarły na mnie wiersze z V części „Traktatu życia” zatytułowanej „Zadane do przemyślenia”. Autorka za pomocą wierszy rozprawia się z wiarą, która jest dla niej niczym innym jak nieustannym zadawaniem pytań o kształt istoty ludzkiej i jej życia. Ukazuje dwuznaczność niektórych dogmatów wiary, prowokuje do weryfikacji własnych poglądów i uczuć religijnych. Czyni to jednak w bardzo wysublimowany sposób, pozwalając czytelnikowi na samodzielne rozprawienie się ze swoją wiarą i obranie „swojego” kierunku myślenia i działania.
Książka – perła, z ogromną śmiałością mogę powiedzieć tak o „Traktacie Życia” Ilony Gołębiewskiej. Wiersze poetki dały mi dużo do myślenia i skłoniły do patrzenia na życie przez pryzmat jego kruchości, by nie przegapić wielu ważnych chwil.

Wśród nowości wydawniczych na duże zainteresowanie zasługuje poetycki debiut Ilony Gołębiewskiej, autorki tomu poezji „Traktat życia”. Autorki młodziutkiej, która podejmuje tak bardzo ważne i znaczące tematy z ludzkiego życia, że ma się taką świadomość, jakby były to słowa człowieka, który już niejedno w życiu widział, słyszał i przeżył. Jak sama autora potwierdza, swoje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach: ,

Wspaniałe wiersze! Nie mogę się nadziwić tak ogromnej dojrzałości u tak młodej osoby. Jak przeczytam do końca, napiszę dłuższą recenzję!!!

Wspaniałe wiersze! Nie mogę się nadziwić tak ogromnej dojrzałości u tak młodej osoby. Jak przeczytam do końca, napiszę dłuższą recenzję!!!

Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:


Chciałabym przedstawić Państwu niezwykły tomik poezji „Traktat Życia” autorstwa Pani Ilony Gołębiewskiej. Tomik niezwykły, ponieważ pisany przez osobę niezwykłą – dwudziestopięcioletnią kobietę, która widzi świat oczami bardzo dojrzałego człowieka. Nie wiem skąd ta dojrzałość, może wynika z trudnego życia, nadzwyczajnej pokory wobec niego lub jest to bardzo swoista cecha charakteru tak rzadko spotykana u młodych osób, można się tylko domyślać. Jednak nie o tym rzecz.
Wiersze Ilony Gołębiewskiej stanowią swoistą „fotografię” czasów w jakich przyszło nam żyć. Można nazwać je „poszukiwaniem” tego, co w życiu najważniejsze - prawdy, wartości, zrozumienia, akceptacji. Jest to tomik mocnych, a zarazem poruszających wierszy, które prowokują czytelnika do zadawania sobie trudnych pytań. Nie jest to zbiór przypadkowych utworów, wynikają one ze stanu uczuciowego i emocjonalnego autorki.
Wiersz otwierający tomik, będący zarazem wierszem tytułowym – „Traktat życia” - stanowi podsumowanie poglądów autorki na życie, które opisuje całościowo, bez zawężania się jedynie do młodego wieku, będącego obecnie jej udziałem. Na co zatem pisanie poważnych traktatów w tak młodym wieku? Odpowiedź jest nieco zaskakująca: „Na co pisanie nudnych traktatów?/Dla porównania siebie teraz i za kilka lat. (…)Niech ten traktat życia zawsze mi przypomina…/kim byłam, kiedy jeszcze życie mnie nie zawiodło” (Wiersz „ Dosyć specyficzny sposób patrzenia na życie jak na osobę, która jest właśnie na etapie ćwierćwiecza swojego życia. Jakie ono jest? „Ćwierćwiecze – wejście w dorosłe życie…/Pora szalonych snów i pogodnych planów,/Z życzeniami na pomyślne lata w przyszłości,/I złote gody życia za krótką chwilę” (Wiersz „Ćwierćwiecze”). Autorka w bardzo wyrafinowany sposób przedstawia sarkazm i ironię współczesnego świata, który porównuje do teatru, gdzie każdy ma wyznaczoną rolę. „Szklana kurtyna odsłania się nieustannie za dnia,/Budzi codziennych ludzi, których złe myśli zna./Jedno pociągnięcie sznura, przedstawienie się zaczyna,/Stroje gotowe, do sytuacji dobrana właściwa mina” (Wiersz „Teatr codzienności”).
Jestem przekonana, że wiersze Pani Ilony Gołębiewskiej przypadną do gustu nie tylko wyrafinowanym miłośnikom poezji, ale również tym, którzy cenią sobie piękno pisanego słowa i prawdę w nich ukrytą. Gorąco polecam!!!Chciałabym przedstawić Państwu niezwykły tomik poezji „Traktat Życia” autorstwa Pani Ilony Gołębiewskiej. Tomik niezwykły, ponieważ pisany przez osobę niezwykłą – dwudziestopięcioletnią kobietę, która widzi świat oczami bardzo dojrzałego człowieka. Nie wiem skąd ta dojrzałość, może wynika z trudnego życia, nadzwyczajnej pokory wobec niego lub jest to bardzo swoista...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  10
 • Przeczytane
  6
 • Posiadam
  2
 • Ulubione
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Traktat życia


Podobne książki

Przeczytaj także