PHP5. Praktyczny kurs

2006-01-01
2006-01-01
83-246-0307-7
programowanie php php5 mysql web

Podstawowa książka do nauki PHP (nie mówię tu o wersji, bo teraz już to 7.2),nawet jeśli nie za wiele umiesz z programowania, ale umiesz zainstalować jakiś zintegrowany serwer np. typu WAMP. Jest oczywiste, że nie może zawierać wszystkiego, ale jednak brakuje czegoś tak oczywistego jak pojęcie stałej oraz tablic wielowymiarowych. Poza tym nie mam zastrzeżeń co do poziomu książki, jeśli chodzi o podstawy języka. Największą piętą achillesową tej książki jest rozdział o posługiwaniu się bazą danych MySQL z poziomu PHP. Nawet jeśli zatrzymamy się na poziomie biblioteki mysql (a najlepiej posługiwać się PDO),to informacje tam podane są zbyt ograniczone jak na potrzeby w miarę swobodnego posługiwania się najpopularniejszą baza danych w internecie. Bardzo pomocne są zadania i odpowiedzi do nich. Po samodzielnym przerobieniu około 30 zadań zacząłem sam w pamięci łączyć instrukcje i przestałem szkicować teksty programów na papierze.

Dobra książka do nauki podstaw. Nie ma natomiast co liczyć, że z jednej pozycji dowiemy się o dobrych praktykach i przydatnych wzorcach - niestety nie obędzie się bez sięgnięcia po inne pozycję. Nie mniej to co było mi potrzebne w kilku projektach znalazłem w tej książce, reszta to dokumentacja i praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. No i oczywiście oko bardziej doświadczonych kolegów.

• Informatyka
  • Przeczytałem sam