forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Najlepszy ze światów? - wygraj książkę "Candy"

LubimyCzytać
utworzył 17.04.2014 o 12:22

Oświeceniowi filozofowie Leibniz i Rousseau optymistycznie twierdzili, że ludzie są z natury dobrzy, a świat, w którym żyjemy najlepszym z możliwych. "Candy" - jeden z tekstów założycielskich kontrkultury w przewrotny, krytyczny sposób nawiązuje zarówno do tej teorii, jak i do dużo wcześniejszej powieści "Kandyd". Napiszcie tekst dowodzący, że „nie wszystko jest najlepsze na tym nienajlepszym ze światów”.

Czekamy na teksty o objętości do 2000 znaków ze spacjami.


Nagrody

Autorów pięciu najlepszych tekstów nagrodzimy egzemplarzami książki.


Candy - Jacek Skowroński
Candy

Autorzy: Terry Southern, Mason Hoffenberg

Kultowa, prześmiewcza powieść opublikowana po raz pierwszy w 1958 roku w Paryżu (m.in. ze względów cenzuralnych), w słynnym wydawnictwie Olympia Press, które wydawało także m. in. Vladimira Nabokova i Henry’ego Millera (Southern w Paryżu podpisał książkę pseudonimem Maxwell Kenton). Wydawca zapłacił wtedy autorom 500 dolarów. Awanturnicza fabuła tej erotycznej i komicznej książki, szydzącej m.in. z uczonych, ogrodników (sic!) lekarzy, mistyków i z cyganerii artystycznej oparta jest na motywach Kandyda Woltera, ale tytułową bohaterką jest u Southerna i Hoffenberga osiemnastoletnia dziewczyna, Candy Christian, a akcja rozgrywa się współcześnie (w latach pięćdziesiątych). Wydana przez wydawnictwo Putnam w USA (1964) "Candy" błyskawicznie stała się bestsellerem, zyskała uznanie krytyków i dobre recenzje. W roku 1968 powieść została sfilmowana przez Christiana Marquanda (pod tytułem "Candy"), a w roku 2006 „Playboy” uznał ją za jedną z „25 najseksowniejszych powieści wszechczasów”. Candy to niezwykle piękna i pociągająca, ale naiwna dziewczyna, w swoich poglądach na świat przypominająca nieco Justynę de Sade’a. Jej wrodzona dobroć, a także chęć i wola pomagania ludziom, którzy znaleźli się w poważnych tarapatach, narażają ją na różne komiczne kłopoty i wplątują bohaterkę w farsowe sytuacje seksualne, albowiem wszyscy mężczyźni w jej życiu - z jednym wyjątkiem - bez względu na wiek i łączące ich z Candy relacje, interesują się wyłącznie jej ciałem i pragną ją posiąść. Z formalnego punktu widzenia powieść stylizowana jest na „awanturniczą powiastkę filozoficzną” – z morałem dowodzącym, że „nie wszystko jest najlepsze na tym nienajlepszym ze światów” – a jej fabuła zatacza koło, kiedy Candy odnajduje w Lhasie swego ojca, który znika w tajemniczych i zabawnych okolicznościach na początku książki. "Candy" można także uznać pod pewnym względem za powieść epistolograficzną – albowiem gdy powstawała, Southern mieszkał w Genewie, a Hoffenberg w Paryżu, współpraca autorów odbywała się więc listownie. Obecnie powieść Southerna i Hoffenberga jest powszechnie uznawana za jeden z beletrystycznych tekstów założycielskich kontrkultury, wymierzonych przeciwko seksizmowi, obłudzie i konformizmowi kapitalistycznego społeczeństwa.

Regulamin
  • Konkurs trwa od 17 do 23 kwietnia włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 2000 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Officyna.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [42]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Karykatura 29.04.2014 07:52
Czytelniczka

Gratuluję wszystkim, którzy zdecydowali się na zamieszczenie w tym temacie tekstu - czytając je, brakowało mi tchu ze zdziwienia, tak dobre były.
Dziękuję również za wyróżnienie i wszystkie plusiki, które zostały mi ofiarowane :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Alathea 28.04.2014 19:08
Czytelniczka

Gratuluję pozostałym zwycięzcom. C:
Zebrało się mnóstwo fajnych tekstów w tym konkursie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 28.04.2014 16:44
Administrator

Nietrudno było dowieść, że nie wszystko jest najlepsze na tym nienajlepszym ze światów ;) Najciekawiej zrobili to:

Karykatura
Alathea
EpidermaS
Paulina
AGNIESZKA

To właśnie te osoby dostaną po egzemplarzu książki. Serdecznie gratulujemy. Z laureatami skontaktujemy się poprzez PW.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 24.04.2014 10:13
Administrator

Dziękujemy za wszystkie teksty. Laureatów ogłosimy w poniedziałek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
pezet87 23.04.2014 23:47
Czytelnik

Każdy z nas marzy o lepszej przyszłości, o lepszym jutro....
Czy te jutro w ogóle kiedyś nadejdzie? Czy jest o co wałczyć? Codziennie słyszymy, że świat, który nas otocza jest groźny, zły i na każdym kroku należy spodziewać sie zdrady. Czy w takim razie obraz kreowany przez media może wpłynać pozytywnie na nas ludzi? Czy telewizka nie chcę nam dac jedynie złudnej nadziei,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Anna 23.04.2014 23:37
Czytelniczka

Słowa przedstawione w cytacie „nie wszystko jest najlepsze na tym nienajlepszym ze światów” nie zawsze się sprawdzają, ponieważ my za wszelką cenę staramy się osiągnąć sukces, dążyć do celu. Można się w takim świecie łatwo pogubić. Szkodzimy jednak nie tylko sobie w momencie kiedy przychodzi pora na sukcesu i pada pytanie co potem? Następuje nicość. Jednak aby „nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
23.04.2014 21:59

Nic nie jest najlepsze na tym nie najlepszym ze światów, ale żyjemy, i radzimy sobie z tym jakoś, niektórzy się załamują, odchodzą, inni zostają, próbują wytrwać do końca i chociaż świat po czasie o nich wszystkich zapomniał, oni byli tymi którzy przetrwali, nawet jeśli nie mieli nic co było by najlepsze na tym nie najlepszym że światów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
joanna 23.04.2014 19:36
Czytelniczka

Nienajlepsze jest nawet to ,co powinno być najlepsze. Są słowa, które jednoznacznie kojarzą nam się z tym, co powinno być samym dobrem. Miłość: jak bez niej żyć? Ale to nie jest najlepsza rzecz na tym świecie: miłość rani, zawodzi oczekiwania, komplikuje życie. Jedzenie: niby przyjemne, ale: kosztuje, tuczy, po zbyt dużej ilości czekolady mam zgagę. Hobby: jakie by nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Kopek 23.04.2014 15:38
Czytelnik

Idę najlepsza ulicą, która po obu stronach posiada najlepszy chodnik. Z drugiej strony styka się on z najlepszą ścianą, wykonaną z najlepszego stopu stali i najlepszego szkła. Metal uzyskano z przetopienia trzepaków, służących nam kiedyś za „siatkę”. Szkło zaś z butelek, z których piliśmy oranżadę po każdym meczu w upalne wieczory.
Najlepsze okna są wykonane z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
katiewa 23.04.2014 13:35
Czytelniczka

Zawsze starałam się twardo stąpać po ziemi. Nie zawsze było łatwo i narzekałam, że to mi nie wychodzi, tego nie umiem, z tym się kłócę, choć przecież wcale nie chcę, bo po co się na siebie gniewać? Dążyłam do stawianych celów i często rezygnowałam, bo spodziewałam się szybkiego efektu moich starań nie dostrzegając w tym niczego innego poza chęcią szybkiego zadowolenia samej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Reklama
zgłoś błąd