rozwiń zwiń

forum Oficjalne Konkursy

Nietypowy detektyw – wygraj książkę „Kocia Szajka i tajemnica zaginionych śledzi”.

LubimyCzytać
utworzył 25.03.2021 o 13:34

W cieszyńskim ratuszu szykuje się uroczysty bankiet, którego atrakcją mają być słynne w całym mieście kanapeczki ze śledziem. Tymczasem w sklepie rybnym na ulicy Głębokiej dochodzi do włamania. Wszystkie śledzie znikają… Do akcji niezwłocznie wkraczają komisarz Ludwik Psota i policjantka Walerka Koczy. Sprawa nie jest prosta. Pomóc może tylko Kocia Szajka w składzie: Komandos, Lola, Morfeusz, bracia Piksele, Bronka i Poziomka. Ekipa pod wodzą byłego szefa kocich oddziałów specjalnych, kierująca się hasłem: „grunt to draka!” Czy uda im się znaleźć złodzieja i uratować przyjęcie w ratuszu? Pierwszy tom serii detektywistycznej z barwnymi kocimi bohaterami.

Grupa kotów rozwiązujących zagadki, to naprawdę nietypowa zgraja detektywów. Ale czy tylko koty mają taki potencjał? Gdybyście wy mieli powierzyć kryminalną zagadkę jakiemuś zwierzęcemu detektywowi, to przedstawiciela jakiego gatunku byście wybrali? Odważnego psa, chytrego lisa, a może potężnego niedźwiedzia?



Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.


Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi - Jacek Skowroński
Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi

Autorzy: Agata Romaniuk, Malwina Hajduk

W cieszyńskim ratuszu szykuje się uroczysty bankiet, którego atrakcją mają być słynne w całym mieście kanapeczki ze śledziem. Tymczasem w sklepie rybnym na ulicy Głębokiej dochodzi do włamania. Wszystkie śledzie znikają… Do akcji niezwłocznie wkraczają komisarz Ludwik Psota i policjantka Walerka Koczy. Sprawa nie jest prosta. Pomóc może tylko Kocia Szajka w składzie: Komandos, Lola, Morfeusz, bracia Piksele, Bronka i Poziomka. Ekipa pod wodzą byłego szefa kocich oddziałów specjalnych, kierująca się hasłem: „grunt to draka!” Czy uda im się znaleźć złodzieja i uratować przyjęcie w ratuszu? Pierwszy tom serii detektywistycznej z barwnymi kocimi bohaterami. Inspiracją do powstania serii „Kocia Szajka” były bajki na zamówienie, opowiadane przez Agatę Romaniuk na facebookowej grupie Wieczorynka w czasie wiosennego lockdownu 2020 roku. Autorka spełniała życzenia dzieci, improwizując opowieści wokół zgłoszonych jej tematów - przygody kotów Loli i Komandosa, okazały się tak wciągające, że musiała powstać z nich książka. Przykuwające uwagę ilustracje o nasyconych kolorach stworzyła Malwina Hajduk, wrocławska graficzka. Akcja książek rozgrywa się w Cieszynie, tętniącym życiem i pełnym niespodzianek mieście leżącym na pograniczu polsko-czeskim. Kocia Szajka, skupiająca miejscowe koty o mocnym charakterze i dużej fantazji, pomaga policji w rozwiązywaniu najtrudniejszych zagadek. Książki do czytania młodszym dzieciom, jak również do samodzielnej lektury. Duże litery, piękne ilustracje oraz trzymająca w napięciu akcja powodują, że jest to świetna pozycja dla tych, którzy właśnie zaczynają czytać. Z pewnością przypadnie do gustu również bardziej zaawansowanym czytelnikom. W 2021 ukażą się także dwa kolejne tomy serii: „Kocia Szajka i ucho różowego jelenia” oraz „Kocia Szajka i napad na moście”. Mówią, że w nocy wszystkie koty są czarne, lecz nie dajcie się zmylić. W zaułkach Cieszyna urzędują koty wszelkiej maści, o barwnej przeszłości i wyrazistych charakterach. Pazury ostrzą regularnie i ćwiczą straszne miny, a gdy na horyzoncie pojawia się kryminalna zagadka, wykorzystają wszelkie kocie umiejętności by ją rozwiązać. Ta wciągająca opowieść, skrząca się dowcipem najwyższej próby, przeniosła mnie wprost do krainy mojego dzieciństwa, do magicznego miasta, w którym urodziła się moja babcia, moja mama i także ja. Już się szykuję na spacer z dziećmi po cieszyńskich ulicach śladami Kociej Szajki! Sonia Bohosiewicz Jeżeli do miłośników kotów dodamy wielbicieli śledzi (w tym mieszkańców Cieszyna), to okaże się, że "Kocia szajka" ma szansę zawładnąć całym światem - jak na kryminał z pazurem przystało! Grzegorz Kasdepke

Regulamin
  • Konkurs trwa 25 marca - 5 kwietnia włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce i posiadające konto na portalu lubimyczytać.pl.
  • Prace zamieszczane na serwerze portalu powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg. Wymagania nie dotyczą grafik pochodzących z serwerów zewnętrznych
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane osobowe uczestnika (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez administratora serwisu lubimyczytać.pl w celu przeprowadzania konkursu, wysyłki nagród oraz analizy i statystyki . Dane osobowe zwycięzcy mogą zostać przekazane w celu wysyłki nagrody partnerowi konkursu - Wydawnictwu Agora. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
  • Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [36]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Iris 02.04.2021 09:42
Czytelniczka

Idealnym detektywem byłby gołąb. Spośród wszystkich zwierząt jego umiejętność zdobycia cennych informacji jest największa. Gołąb ma skrzydła - jest więc mobilny, nie stoi w korku, zajrzy przez okno, przeleci nad wysokim murem, szybko ucieknie. Ma idealny kamuflaź, bo gołębie są wszędzie. W tłumie szaraków nikt nie będzie podejrzewał obecności szpiega podsłuchującego,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
GRAKU 01.04.2021 23:10
Czytelnik

Od powierzenia odpowiedzialnej roli prowadzenia śledztwa w czyjeś ręce ( łapy) zależy bardzo wiele. Tropienie, nieraz subtelnych śladów w miejscu zbrodni, trudna misja przesłuchiwania świadków, wreszcie finalne przecięcie węzła gordyjskiego splątanych poszlak i podejrzeń, wymagają zwierzęcia odpornego, ale i dostosowującego się do różnych warunków i sytuacji.
Moja...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
KailaaMoor 01.04.2021 16:58
Czytelniczka

Szczury/Myszy - stworzyłabym detektywistyczną szajkę gryzoni. Bez wątpienia zmieściliby się by sprawdzić każdy zakamarek. Poza tym potrafiliby pracować w ciszy i śledzić każdego. Ich instynkt brałby górę nad innymi zwierzakami! Ot! Idealne zwierzaczki a detektywów to właśnie mysio szczurza gromada! :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anex 31.03.2021 18:31
Czytelnik

Najlepszym kandydatem wśród zwierząt na detektywa byłaby klacz Sandra. To zwierzę obdarzone krzepą do pracy byłoby w stanie przepracować nieprzerwanie przez wiele godzin w biurze detektywistycznym. Klacz byłaby także świetna do pościgu za groźnymi przestępcami. Jej wrodzony hart ducha i w tym niezwykła odwaga pomogłaby w odnalezieniu śladów ,,cukrowych ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mili 31.03.2021 17:15
Czytelniczka

Śledczy Śledzik, bo fajnie brzmi.

Tyle, że Śledczy Śledzik byłby aktywny i w wodzie, i na lądzie. Nosiłby kapelusz, a jego atrybutem byłaby lupa.
Umysł - ponadprzecietny.
Elokwencja - wyjątkowa.
Znajomości - cały ekosystem.
Dary specjalne - łuski zmieniające kolor pod wpływem kłamstwa.

Pierwszy tom przygód byłby o tym gdzie zapodział się fartuszek Lisiczki Moniczki i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Patrycja 30.03.2021 21:01
Czytelniczka

Wyczytaliśmy kiedyś, że najinteligentniejszymi zwierzętami na świecie są zagrożone wyginięciem, podobne do wilka, dzikie psy afrykańskie - likaony.
Bardzo silne, precyzyjne w działaniu, z silnie wyostrzononymi zmysłami, cóż więc więcej potrzeba dobremu detektywowi? Moim zdaniem to kandydat idealny. Dzięki swojemu centkowanemu ubarwieniu, nawet kamuflaż mu niepotrzebny.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Gosia 30.03.2021 20:30
Czytelnik

Zdecydowanie byłby to pies, bo któż inny ma taki węch, że potrafi zwęszyć każdy podstęp, wytropić każdego złodzieja i wyczuje oszusta! Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka i on wyczuwa dobrych ludzi, ma nieskazitelną intuicję i z każdą zagadką poradziłby sobie najlpeiej!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
BlackLady 30.03.2021 14:12
Czytelnik

Czym musi się odznaczać dobry detektyw? Musi być świetnie zorientowany w terenie, bystry, potrafiący odnaleźć się w każdym miejscu, niewidoczny, ale jednocześnie mający dostęp wszędzie. Na dodatek powinien być jednocześnie niepozorny i budzący grozę w największych. Według mnie najlepszym zwierzęciem do obsadzenia tej roli będzie... mysz!
Mała, niepozorna, ale potrafiąca...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
MaryP 29.03.2021 17:54
Czytelnik

Ja wybrałabym szczura. Nie od dziś wiadomo, że to bardzo mądre zwierzęta. Szczury można uczyć rozwiązywania zagadek, wychodzenia z labiryntów i wykonywania wielu sztuczek. Dodatkowo są piekielnie inteligentne i posiadają umiejętności zapamiętywania, co w sprawach kryminalnych jest niezwykle przydatne. Dodatkowo są niewielkie - wszędzie się wcisną i reagują na bodźce takie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Airain 28.03.2021 17:57
Czytelniczka

RIS, Roach Intelligence Service, karalusza agencja wywiadowcza do spraw trudnych i zawikłanych, 24 godziny na dobę gotowa do usług! Są wszędzie, wszędzie się wcisną, przemykają niezauważeni, ukryją się w szczelinie podłogi i za sprężyną kanapy! Drobnymi nóżkami podążą za najlżejszym śladem, czułkiem wyczują sytuację, a ich wrodzona, legendarna odporność pozwoli im stawić...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej