rozwiń zwiń

Dwa miesiące u Miłosza. Dom po nobliście jako rezydencja literacka

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
11.07.2022

W dawnym mieszkaniu polskiego poety i pisarza Czesława Miłosza w Krakowie powstanie nowy dom rezydencjalny. Projekt Heaney–Miłosz, który wziął swą nazwę od nazwisk noblistów – irlandzkiego i polskiego – ma na celu wspieranie mieszkających w Irlandii pisarzy, którzy znajdują się na początku literackiej drogi.

Dwa miesiące u Miłosza. Dom po nobliście jako rezydencja literacka Flickr.com/GPA Photo Archive; Zygmunt Put/Wikimedia Commons

Dwa pokoje z kuchnią. Skromne. Meble kupione w Ikei. Kanapa, stolik, bujany fotel, kilka regałów z książkami. Komputer. Dziś powiedziałoby się: przedpotopowy. I telewizor, na którym podobno ze szklanką whisky w dłoni oglądał odcinki „Złotopolskich”, twierdząc, że „są bardzo dobre”. Lubił japońskie bajki i zaczytywał się cyklem o Harrym Potterze. „Panisko, bez dwóch zdań” – pisała o nim Agnieszka Kosińska, sekretarka noblisty, bo i bywał intelektualnie wyniosły. A jednak, dodawała, żył normalnie. Wstawał rano, by poczytać i napisać wiersz. Lubił siadać w kuchni lub skakać pilotem po kanałach. Wszystko tutaj, na pierwszym piętrze mieszkania na Bogusławskiego 6 w Krakowie.

Dawne mieszkanie Czesława Miłosza posłuży teraz jako rezydencja literacka. Ogłoszony program rezydencyjny, skierowany do irlandzkich pisarzy, znany jest jako Heaney-Miłosz. To właśnie tu, na Bogusławskiego, dwaj poeci (i dwaj laureaci literackiego Nobla) umocnili swoją przyjaźń.

Nobliści po przejściach

Seamus Heaney opisywał Miłosza, który bezpośrednio doświadczył grozy wojny i okupacji Europy, a następnie kilka dekad spędził na emigracji, jako „weterana zamętu”. „Jesteś niewolnikiem wyjątkowego głosu, poezji nasyconej gęstością doświadczenia, które zostało przeżyte i wypromieniowane przez zrozumienie, które uczyniło je symbolicznymi”, mówił o polskim nobliście.

Dzieła obu twórców, co podkreśla Krakowskie Biuro Festiwalowe, łączy zaangażowanie na rzecz godności i praw człowieka, a także celebrowanie pluralizmu tożsamości. Trudne doświadczenia konfliktów znajdują bowiem odzwierciedlenie również w pracach Heaneya, które zwykle dotyczyły spraw lokalnych i nierzadko nawiązywały do tzw. sekciarskiej przemocy, znanej z konfliktu w Irlandii Północnej, trwającego od końca lat 60. aż do podpisania porozumienia wielkopiątkowego w Belfaście w 1998 roku. Inne charakterystyczne dla poezji Heaneya wątki to choćby śmierć i pamięć.

Poeta był silnie związany z Polską. Wysoko cenił nie tylko poezję Czesława Miłosza, ale także Zbigniewa Herberta, któremu poświęcił nawet jeden z wierszy składających się na tomik „Światło elektryczne”. Wspólnie ze Stanisławem Barańczakiem wydał również angielskie tłumaczenie „Trenów” Jana Kochanowskiego.

Kilka tygodni w Krakowie

W ramach projektu Heaney-Miłosz, mającego na celu wspieranie mieszkających w Irlandii twórców, którzy znajdują się na początku literackiej kariery, jesienią 2023 roku wybrany autor lub autorka spędzi od 4 do 6 tygodni w krakowskiej kamienicy – w miejscu, w którym Miłosz zmarł w sierpniu 2004 roku. Głównym celem jest zapewnienie pisarzom i pisarkom zarówno niepowtarzalnej przestrzeni, jak i czasu potrzebnego, by skupić się na pisaniu.

W czasie pobytu w Krakowie rezydent weźmie udział w wystąpieniach publicznych, w tym w spotkaniach ze środowiskiem akademickim i z młodymi pisarzami, a także w dyskusjach odbywających się w ramach festiwali. Na zakończenie pobytu przedstawi pisemne podsumowanie swoich doświadczeń w stolicy Małopolski. Dzięki pomocy organizatorów otrzyma stypendium w wysokości 250 euro tygodniowo. Pokryte zostaną również koszty przelotów i transferów do i z Krakowa.

Program powstał przy współpracy Estate of Seamus Heaney, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Ambasady Irlandii w Polsce oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mac 17.07.2022 00:46
Czytelnik

Że tak nieliteracko się wyrażę: fajna inicjatywa.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński 11.07.2022 12:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post