Popularne hasła / tagi
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Tadeusz Batóg

- Pisze książki: filozofia, etyka, informatyka, matematyka
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzony: 22 stycznia 1934
Polski logik i lingwista, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W latach 1946-1951 uczęszczał do Państwowego Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju. Lekcje logiki, w jakich wówczas uczestniczył obudziły w nim filozoficzne zainteresowania. Zdał egzamin na filologię polską, na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Poznańskiego (obecnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza). We wrześniu 1955 roku uzyskał tytuł magistra filologii polskiej i złożył pracę zatytułowaną "Przedariańska poezja Erazma Otwinowskiego". W trakcie studiów ponownie zetknął się z logiką uczestnicząc w wykładach prof. Adama Wiegnera. Za bardzo dobre wyniki wykładowca złożył mu propozycję dodatkowych zajęć i spotkań i tą drogą profesor Wiegner stał się jego mentorem i duchowym przewodnikiem. W maju 1954 roku otrzymał propozycję pozostania na uniwersytecie. Było to przełomowe wydarzenie w jego życiu, ze względu na poprawę sytuacji finansowej i na możliwość zapoczątkowania kariery naukowej na UAM. W roku 1956, na wniosek mentora, prof. Wiegnera, przeniósł się do jego katedry, po czym otrzymał tytuł profesora. Jego dorobek naukowy prezentuje się następująco: 10 książek, 56 artykułów i autoreferatów, liczne recenzje, biografie i prace wydawnicze.
Za swoją pracę i zaangażowanie naukowe otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Kilkakrotnie przyznawano mu nagrody Rektora UAM, a w roku 1981 otrzymał indywidualną nagrodę Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki stopnia III za osiągnięcia w dziedzinie dydaktyczno-wychowawczej. W roku 2004 przeszedł na zasłużoną emeryturę, ale długo jeszcze udzielał się naukowo.
- 13 przeczytało książki autora
- 23 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
... już naturalny szereg liczb 0, 1, 2, 3, ... stanowi strukturę tak straszliwie złożoną, że nie da się jej opisać w sposób kompletny w żadnym układzie aksjomatów.
... już naturalny szereg liczb 0, 1, 2, 3, ... stanowi strukturę tak straszliwie złożoną, że nie da się jej opisać w sposób kompletny w żadn...
Rozwiń Zwiń
DYSKUSJE