Najnowsze artykuły
- ArtykułyPrzygotuj się na nadchodzącą jesień. Najlepsze książkowe promocje wrześniaLubimyCzytać1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Akrobatki” Agi AntczakLubimyCzytać1
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i otrzymaj książkę „Wszyscy zakochani nocą” Mieko KawakamiLubimyCzytać1
- Artykuły„Miasteczko Salem” i „Pingwin” robią wrażenie. Adaptacja Stephena Kinga z szansami na OscaraKonrad Wrzesiński5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Anna Grabowska
4
6,6/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,6/10średnia ocena książek autora
173 przeczytało książki autora
419 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Mózg a zachowanie Anna Grabowska
7,2
Mózg a zachowanie
Książka ta jest rzetelnym źródłem wiedzy z zakresu neurobiologii. Bardzo szczegółowo opisano układ wzrokowy człowieka, jest także świetny opis neuroprzekaźników i neuromodulatorów na przykład dowiadujemy się o tym, że niskie stężenie a konkretnie degradacja neuronów wytwarzających dopaminę (większość pokładów dopaminy znajduje się w prążkowiu a źródłem unerwienia jest istota czarna) powoduje schorzenie Parkinsona.
Mam też opis schematu działania emocji a także, która półkula odbiera emocje negatywne a która pozytywne, spotykamy się z opisem choroby alzheimera, dowiadujemy się że zaburzanie transmisji serotoninergicznej wiązane jest z schizofrenią i zaburzeniem dwubiegunowym –afektywnym. Dzięki tej książce poznajemy wiele innych fascynujących rzeczy dotyczących działania mózgu.
Mózg a zachowanie Anna Grabowska
7,2
Dlaczego jedni z nas są wiecznymi optymistami a innych zbyt często dopadają depresje? Czemu niektórzy z nas łatwiej ulegają stresom, a inni przyjmują wszystko na spokojnie? Na nasze zachowanie ma wpływ wiele czynników. Istnieją teorie, które mówią nam o wpływie wychowania przez rodziców, a co za tym idzie, okresie dzieciństwa. Inne hipotezy upatrują wszystkiego w genetyce. Jedno jest pewne. Na zachowanie ludzi i zwierząt wpływ mają złożone i fascynujące procesy zachodzące w mózgu. I właśnie o tym opowiada książka wydana przez Wydawnictwo PWN "Mózg a zachowanie", która cieszy się tak dużą popularnością, że w 2012 roku wydawnictwo zdecydowało się na dodruk trzeciego wydania.
Dla mnie książka stanowi ogromne (668 stron) kompendium wiedzy na temat najbardziej porywającego i zagadkowego organu w naszym ciele - mózgu. Z książki dowiemy chociażby się na czym polega plastyczność mózgu, w jaki sposób zapamiętujemy,a także czym różni się mózg kobiety od męskiego. Wiele uwagi autorzy poświęcili na schorzenia neurologiczne związane z wiekiem, jak Alzheimer czy demencja starcza. Dużym plusem książki jest to, że mimo, iż jest typowo akademickim podręcznikiem, jej lektura nie nuży i jest wręcz porywająca.
To co szczególnie wzbudziło moje zainteresowanie to rozdział poświęcony percepcji kształtu, czyli tym jakie figle potrafi czasem płatać nasz mózg. To co na pierwszy rzut oka wydaje się być obrazem ptaków w locie, bo ponownym spojrzeniu okazuje się być rybami. Są to tzw. Rysunki Eschera. Dlaczego tak się dzieje? Jakie struktury mózgu są za to odpowiedzialne? Koniecznie zajrzyjcie do tej publikacji.
Jestem pewna, że znajdzie swoich entuzjastów przede wszystkim wśród naukowców, głównie biologów i neurobiologów, a także psychologów.