Najnowsze artykuły
- ArtykułyPrzygotuj się na nadchodzącą jesień. Najlepsze książkowe promocje wrześniaLubimyCzytać1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Akrobatki” Agi AntczakLubimyCzytać1
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i otrzymaj książkę „Wszyscy zakochani nocą” Mieko KawakamiLubimyCzytać1
- Artykuły„Miasteczko Salem” i „Pingwin” robią wrażenie. Adaptacja Stephena Kinga z szansami na OscaraKonrad Wrzesiński4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Joanna M. Dziewulska
2
6,5/10
Pisze książki: historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,5/10średnia ocena książek autora
4 przeczytało książki autora
4 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Edytorstwo źródeł - ograniczenia i perspektywy Adam Perłakowski
7,0
Odnoszę wrażenie, że książka mogłaby być napisana nie tylko w latach nastych XXI w., ale równie dobrze ze dwadzieścia kilka lat temu. Clue ograniczeń i perspektyw w prezentowanej tu optyce pozostaje niezmiennie: za dużo źródeł, za mało czasu i chęci. Nie oznacza to, że nie czytelnik nie znajdzie tu nic wartościowego: niniejszy zbiór zamyka najlepszy z całego tomu tekst Huberta Łaszkiewicza o wpływie nowej metodologii na badania źródłoznawcze, w mniejszym chyba jednak stopniu na edycje źródłowe, niemniej ten temat też jest poruszony. Mam wrażenie, że edytorzy skupieni są na niewystarczającej już metodzie edycji, jaką jest wyłącznie druk. Praktycznie brak refleksji nad obecnymi możliwościami - ale i zagrożeniami - wydawniczymi, jakie niesie technologia i informatyzacja społeczeństwa (wśród których historycy jednak chyba są w ogonie); o takich możliwościach wspomina się jedynie na marginesie ogólnych rozważań. Dlatego też - chociaż artykuły zawarte w tomie są poprawne warsztatowo i przedstawiają aktualny stan badań - niezbyt wysoka ocena tej pozycji.
Antoni Podraza (1920-2008). Człowiek - uczony - polityk Władysław Andrzej Serczyk
6,0
kupiłem z ciekawości, bo Podraza był moim promotorem. No i przeczytałem z przyjemnością, zwłaszcza teksty dotyczące polityki i kwestii towarzyskich. Znałem go jako nauczyciela akademickiego, z wykładów i seminariów, a książka pozwala poznać go z zupełnie innej strony.
Nieco uwiera hagiograficzny profil, ale to jest przecież publikacja pamiątkowa, więc nie ma się co czepiać. Zresztą, szukałem w pamięci czegoś niesympatycznego, co mógłbym o Podrazie powiedzieć, ale nie znalazłem. Na przykład dopiero z tej publikacji dowiedziałem się, że był wojującym ateistą; spędziłem z nim wiele godzin w salach UJ, ale nigdy nie pozwalał tam sobie na jakąś propagandę.
O jest, znalazłem. Mam wrażenie, że na seminariach Podraza mógłby bardziej się starać. Pamiętam je jako niekończące się referaty magistrantów, w sporej części nudne i montonne. Promotor powinien być jednak bardziej aktywny, podpytywać, kwestionować, stymulować dyskusję.