Advertisement
rozwiń zwiń

Nominacje do Paszportów „Polityki"

LubimyCzytać LubimyCzytać
06.12.2017

Paszporty „Polityki" mają już 25 lat. Przez ten czas nagrodzono blisko 150 artystów, a Paszporty zyskały status jednych z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce. Kto ma szansę zostać laureatem jubileuszowej edycji?

Nominacje do Paszportów „Polityki"

Tygodnik „Polityka” ogłosił właśnie nominowanych w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i (po raz drugi) kultura wizualna. Ich nazwiska wskazują uznani krytycy kulturalni, reprezentujący największe opiniotwórcze media w Polsce, a także naukowcy i eksperci.

Kogo wytypowali do nagrody w kategorii literatura?

Anna Cieplak

Została nominowana za swoją drugą powieść Lata powyżej zera (Wydawnictwo Znak Literanova). Czytelnicy znają już jej zeszłoroczny debiut Ma być czysto (Patronat LC), za który otrzymała Nagrodę Conrada i Literacką Nagrodę im. Witolda Gombrowicza. Jej najnowsza książka opowiada o dorastaniu na śląskim osiedlu na początku lat dwutysięcznych. Anita – bohaterka powieści – jest typową nastolatką z tamtego okresu. Zamist Ich Troje słucha Paktofoniki, spędza na Gadu-Gadu długie godziny, ewentualnie przerywa je graniem w snake'a. Cieplak pisze o swoich równieśnikach – pierwszym pokoleniu, które nie pamięta PRL-u, i ostatnim urodzonym bez smartfona w ręku.

Pisarstwo Anny Cieplak to jedno z najciekawszych zjawisk na literackiej mapie kraju. Dziewczyńskie, pokoleniowe, przygodowe przy jednoczesnym zaangażowaniu społecznym i sporej wrażliwości – przekonują Wojciech Szot i Olga Wróbel, autorzy bloga „Kurzojady”, jedni z nominujących w tym roku w kategorii literatura.

Marcin Wicha

Jest grafikiem, współwłaścicielem firmy projektowej. Projektuje okładki książek i czasopism, plakaty i znaki graficzne. A poza tym pisze też książki. Dzieci rozpoznają go jako twórcę przygód Klary (Klara. Proszę tego nie czytać i Klara. Słowo na Szy), starsi czytelnicy jako autora Jak przestałem kochać design. Nominację do tegorocznego Paszportu otrzymał za swoją najnowszą książkę. Rzeczy, których nie wyrzuciłem to esej osobisty – opowiada o matce, śmierci, porządkowaniu rzeczy, książek i wspomnień.

Juliusz Kurkiewicz z „Gazety Wyborczej" nominował autora za: literacko wybitne przeniesienie na polski grunt gatunku, który Amerykanie zwą 'memoire' – wspomnienia zorganizowanego wokół jednej, często bolesnej, sprawy. W zalewie byle jakich, ekshibicjonistycznych wynurzeń jego książka to prawdziwa perła.

Paweł Sołtys

Znany szerzej jako Pablopavo – wokalista, instrumentalista i autor tekstów. Za swoją działalność muzyczną odebrał już zresztą Paszport w 2015 roku. Teraz, po ukazaniu się zbioru opowiadań Mikrotyki (Wydawnictwo Czarne) otrzymał nominację nie jako Pablopavo, a Paweł Sołtys. To pierwszy taki przypadek w historii Paszportów, że laureat z jednej dziedziny jest ponownie nominowany w innej. W opowiadaniach, które składają się na tom „Mikrotyki", autor zabiera nas na warszawski Grochów.

Piotr Bratkowski z „Newsweeka" nominował Sołtysa za współczesną „Smugę cienia” i niezwykle udane przeniesienie doświadczeń songwritera do prozy artystycznej. Z kolei Michał Nogaś z „Gazety Wyborczej" pisze w uzasadnieniu nominacji: W „Mikrotykach” jak w swoich znakomitych piosenkach, Sołtys czułość łączy z tym, co szorstkie. Jest w tym szczery i autentyczny do bólu.

Spośród nominowanych kapituła złożona z dziennikarzy tygodnika „Polityka" wybierze laureatów. Nazwiska zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 9 stycznia 2018 roku w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Wydarzenie będzie transmitowane w telewizji TVN, a relacji z gali będzie można posłuchać w radiu TOK FM.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 06.12.2017 14:33
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post