Przepis na książkowy sukces w Polsce

LubimyCzytać
21.02.2017

Jeżeli od dawna głowicie się nad tym, jakie cechy należy posiadać, aby odnieść sukces na polskim rynku książki, znaleźliśmy dla Was odpowiedź. Przeanalizowaliśmy listę książek nominowanych w plebiscycie Książka Roku 2016 i oto, co odkryliśmy.

Przypominamy, że tytuły, które zostały nominowane w Plebiscycie należą do kategorii najpopularniejszych książek w serwisie - decydowały o tym liczba waszych ocen, jej wysokość oraz liczba opinii, które wystawiliście. Przygotowując poniższe zestawienie pod uwagę wzięliśmy wiek i płeć autorów nominowanych książek, ale również ich kraj pochodzenia. Przyjrzeliśmy się również samym nominowanym tytułom i wyciągnęliśmy wnioski dotyczącego objętości i formatu książki. Wszystko wskazuje na to, że najlepiej wpisać się w następujące wytyczne:

Wiadomo, że 34% nominowanych autorów pochodzi z USA, a 31% z Polski. A jak rozkładają się nominacje na mapie świata? Sprawdźcie w naszym książkowym atlasie. Do opracowania go wykorzystaliśmy informacje na temat krajów, w których urodzili się ich autorzy.

I jak kształtują się Wasze szanse na zostanie poczytnym pisarzem? ;)

Reklama

komentarze [28]

Sortuj:
108
80
24.02.2017 07:41

Ależ to pięknie samonapędzająca się machina. Bosy Antek ma niestety dużo racji. Najpierw wydajemy (najchętniej celebrytów, krewnych i znajomych królika), potem promujemy (często po znajomości chodzimy do telewizji z kilku milionową oglądalnością - a gdzie równa konkurencja???), a potem mamy dużo czytelników, więc zgłaszamy do Książki Roku. Super! A np. moja bidna...

więcej

735
222
24.02.2017 19:01

Niestety, LC zarabia na ruchu na rynku wydawniczym. A zarabia się na "hitach", "bestsellerach", "gwiazdach literatury"... Niestety, LC z platformy propagującej czytanie zamieniło się w platformę promującej komercjalizację czytania. Smutne, cóż...


1278
67
23.02.2017 22:38

@ Osioł Dardanelski
Ja to bym się chętnie powygłupiała, tylko że ten artykuł jest zbyt cienki, by być zabawny.


214
43
22.02.2017 11:10

Ja jebie - ale wy wszyscy tutaj jesteście do wyrzygania poważni :D


735
222
22.02.2017 11:18

Błąd ortograficzny, jeden interpunkcyjny i dwa błędy stylistyczne. To wszystko w jednej linijce. Brawo!


735
222
22.02.2017 10:40

Przepis na sukces? Proste.

Promocja - każde wydawnictwo wmówi czytelnikom, że kolejna książki takiej Bondy czy innego Mroza to "książka jesieni", "książka lata", "książka roku", "genialna", "ponadczasowa", "wstrząsająca" etc. Marketing górą!

Zaprzyjaźnieni z wydawcami blogerzy/krytycy. Wystarczy podesłać 20 najemnikom egzemplarze recenzenckie, by w 20 miejscach się...

więcej

3358
163
22.02.2017 11:50

Dokładnie tak....


1927
290
22.02.2017 16:01

Może teraz będę prawić jak ślepy o kolorach, ale właśnie dlatego nigdy nie próbowałam zastać recenzentką książek, choć wydaje mi się że umiem dobrze pisać. Bez urazy dla recenzujących blogerów.Mnie osobiście wydaje się, że trudno zachować obiektywizm, gdy książkę do recenzowania się dostaje. Poza tym skąd wiadomo, że to mi się akurat spodoba? Znając mój wymagający gust po...

więcej

412
119
24.02.2017 01:09

Podpisuję się pod Twoją wypowiedzią wszystkimi kończynami :) Nic mnie bardziej nie irytuje niż przedwczesne nadawanie książce miana "arcydzieła". Abstrahując od polskich tytułów, sprowadzany jest do nas każdy anglojęzyczny szit w opakowaniu czegoś nietuzinkowego, a w rzeczywistości jest zwykłą grafomanią. Blogi recenzenckie rosną jak grzyby po deszczu, ich twórcy...

więcej

1927
290
24.02.2017 06:15

Tak to prawda. Bezpośrednio odnoszę się tu do trzech ostatnich zdań. Pomijając biografie(gdzie prawdziwość przeżyć wynika z ciekawego życia bohatera) i lit. faktu (tu z sytuacji) książka powinna opowiadać historię opartą na prawdziwych emocjach, a żeby to zrobić trzeba je mieć w sobie i żaden marketing nie pomoże. Do tej prawdy i emocji czytając trzeba dotrzeć samemu i może...

więcej

1928
805
22.02.2017 08:48

"Są 3 rodzaje kłamstwa: kłamstwo, wierutne kłamstwo i statystyki."


0
1246
konto usunięte
22.02.2017 07:49

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


320
68
21.02.2017 21:37

Nietety tutaj tez zaczynaja sie artykuly na poziomie buuuu a potem rozne redakcyje chca by to komentowac.


1278
67
21.02.2017 18:31

Zgodnie z tymi szalenie wyrafinowanymi i pogłębionymi analizami jestem skazana na sukces. Jutro zaczynam pisać!

Przepraszam, ale ręce mi opadły. Jakiej dyskusji na bazie takich danych spodziewa się redakcja?


93
23
21.02.2017 18:06

Statystyka to największe kłamstwo jakie istniało i istnieje. Mówi wszystko i zarazem nic.


956
32
21.02.2017 23:08

Jeżeli statystykę sprowadzać wyłącznie to wartości średniej, to owszem, jest to jedne wielkie kłamstwo i nieporozumienie. W przypadku korzystania z wszystkich jej narzędzi, okazuje się ona znacznie bardziej użyteczna - prawidłowo dobrana próbka reprezentatywna może powiedzieć nam właściwie wszystko o całej populacji.


93
23
21.02.2017 23:59

Jaką prawdę wyrażają konstrukty umysłu? Prawdę świata czy prawdę rozumu? Jeśli przyjąć, że istnieje tylko rozum to prawda świata byłaby tożsama z prawdą rozumu. Ale czy istnieje tylko podmiot poznający? Może istnieje, może nie, ale nie jestem władny aby o tym orzec. Jeśli - tak hipotetycznie załóżmy - jednak poza podmiotem istnieje rzeczywistość to czy sam rozum wystarczy...

więcej

478
388
23.02.2017 12:34

@Varant - proponuję odstaw wszystkie leki, które bierzesz, są niebezpieczne.


93
23
23.02.2017 13:03

Carmel, już nie przesadzaj. Niby co w tym niebezpiecznego.


478
388
23.02.2017 14:16

Skoro statystyka to największe kłamstwo, to na Twoim miejscu zaprzestałbym zażywania lekarstw. One muszą przejść testy kliniczne i spełnić liczne warunki, parametry, które wylicza się używając statystyki.


1085
487
23.02.2017 14:30

Zastanawiam sie czemu statystyka zawdzięcza aż taką złą prasę. Wiadomo, że można jej używać źle, jak każdego narzędzia przecież.


478
388
23.02.2017 17:28

Ze strachu, niezrozumienia, demonizowania i tragicznego poziomu szkolnictwa wynika ten negatywny PR.


93
23
23.02.2017 17:59

Zuba wcale nie ma. Większości jest ona obojętna jak zeszłoroczny śnieg, bo co ta statystyka miałby obchodzić Kowalskiego, Smitha, Müllera czy innego Martin'a.


1085
487
23.02.2017 18:30

No, chwila. Piszesz, ze to największe kłamstwo jakie kiedykolwiek istniało. To dość mocne stwierdzenie. Ktoś obok zacytował też powiedzenie p trzech rodzajach kłamstwa, włączając statystykę. Jest coś na rzeczy.


478
388
23.02.2017 19:22

@Varant ciebie ktoś oszukał wmawiając ci, że rozumiesz procesy społeczne.
Z twego solipsyzmu i rozumienia: obiektywności, rzeczywistości, jestestwa, umysłu wnioskuję o niemożliwości uzgodnienia wspólnego zestawu zasad epistemicznych, które mogłyby stanowić punkt wyjścia w dyskusji dającej cień szansy na konstruktywne wnioski.


93
23
23.02.2017 19:33

Zuba no dobra, o wszystkim można powiedzieć coś mocnego. Mógłbym coś stwierdzić o żydach, feministkach, gejach, księżach o czym tylko chcesz i LC dałoby mi bana, ale to nie znaczy, że coś ma złą prasę. A te cytaty(to o największym kłamstwie to też cytat) zazwyczaj były reakcją na XX wiek i czasy kiedy próbowano za pomocą statystyki udowadniać, że białe jest czarne, a czarne...

więcej

478
388
25.02.2017 11:01

NIE WARTO ŻYĆ W ŚWIECIE SPISKU I NIEZROZUMIENIA!

Twierdzę, że literatura to największe kłamstwo świata. Akurat nie da się udowodnić, że tak nie jest.

Ale twierdzenie, że statystyka to największe kłamstwo świata, to jest kłamstwo.

Jeśli powiem:

"Nie jest prawdą, że X jest najwyższym człowiekiem, bo znam wyższego",

W przypadku niezrozumienia statystyki sprowadza się to...

więcej

2791
4
21.02.2017 14:06

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd