„Bracia Burgess” – opowieść o dynamice rodzinnych relacji

LubimyCzytać LubimyCzytać
28.09.2016

Ożywia codzienność z zadziwiającą mocą napisano o Elizabeth Strout w „The New Yorker” po publikacji „Olive Kitteridge”. „San Francisco Chronicle” wychwalało ją za wspaniały dar uczłowieczania bohaterów w powieści „Mam na imię Lucy”. Tymczasem w ręce polskich czytelników trafiają „Bracia Burgess” – powieść uchodząca za najlepszą w dorobku pisarki. Na jej podstawie Robert Redford produkuje miniserial dla telewizji HBO.

„Bracia Burgess” – opowieść o dynamice rodzinnych relacji

Elizabeth Strout jest autorką bestsellera „New York Times” Olive Kitteridge, powieści, za którą dostała nagrodę Pulitzera (2009) i na podstawie której powstał słynny miniserial HBO z Frances McDormand w roli głównej. Zadebiutowała w 1998 roku powieścią „Amy and Isabelle” (nagroda „Los Angeles Times” Art Seidenbaum i „Chicago Tribune” Heartland Prize), a w 2006 roku ukazała się jej kolejna powieść Nie odstępuj ode mnie. W czerwcu 2017 roku w USA ukaże się zbiór opowiadań powiązany z ostatnią powieścią Mam na imię Lucy, nominowaną do nagrody Bookera (2016).

Przetłumaczona właśnie na język polski powieść Bracia Burgess to jedyna powieść Strout oparta na faktach, w której autorka wykorzystuje swoje prawnicze wykształcenie i marzenie o pracy doradcy prawnego, pomagającego rozwiązywać problemy. Tytułowi bracia Burgess, Jim i Bob, to właśnie prawnicy z Nowego Jorku, z których pierwszy zdobył rozgłos i stał się wziętym adwokatem, a drugi pracuje z poczucia misji, pozostając w cieniu słynnego brata.

Jim i Bob po latach nagle zmuszeni są powrócić do rodzinnego Shirley Falls, by pomóc swojej siostrze Susan. Jej nastoletniego syna Zacha oskarżono o przestępstwo na tle nienawiści rasowej – wrzucenie świńskiej głowy do meczetu służącego społeczności Somalijczyków. Strout nawiązuje tu do autentycznych wydarzeń, które miały miejsce w jej rodzinnym stanie Maine i były szeroko komentowaną sprawą w amerykańskich mediach.

Jim i Bob stają przed najtrudniejszym zadaniem swojego zawodowego życia, a w pozornie szczęśliwych relacjach rodzinnych coraz boleśniej uwidaczniają się skrywane głęboko konflikty i tajemnice z przeszłości. Podobnie jak w swoich poprzednich książkach, tak i w „Braciach Burgess”, Strout krąży wokół tematów, których jest mistrzynią i które stały się znakiem rozpoznawczym jej subtelnej i wyrazistej prozy. Najważniejsze dla ulubionej pisarki amerykańskich księgarzy pozostają relacje i emocje, uczucia skrywane pod fasadą codzienności, wewnętrzne napięcia buzujące w każdym z nas i pozornie zwyczajne życie. W „Braciach Burgess” do intensywnego mikrokosmosu przyziemnych spraw dodaje jeszcze Strout fascynujący obraz społeczeństwa. W rezultacie czytelnik otrzymuje powieść, od której ciężko się oderwać.

Dziennikarze amerykańskich mediów nie ustawali w zachwycie nad „Braćmi Burgess”:

Największym atutem Strout jako pisarki, oprócz ostrej precyzji, charakteryzującej tę wnikliwą książkę, od której trudno się oderwać, jest zaznajamianie czytelnika z wadami bohaterów, przy czym żaden nie staje się odpychający. (…) Strout maluje portret amerykańskiego społeczeństwa, pogrążonego w chaosie, równie ambitny co w Amerykańskiej sielance Philipa Rotha, ale bardziej osobisty - „Time”

Wyjątkowość Strout - i jej ostatniej przejmującej i wartkiej powieści - polega na tym, że znalazła równowagę między narracją a głębią uczuć. (…) Każdy element tej pełnej wdzięku, wieloaspektowej powieści jest głęboko przemyślany, znakomicie opisany i wyraziście nakreślony - „Chicago Tribune”

Strout z wielka wprawą obrazuje napięcia prześladujące wiele rodzin. Jednak pokazuje szerszy kontekst, dowodzi różnic kulturowych. (…) Akcentując znaczenie korzeni, Strout zapewnia, że zawsze można wrócić do domu, choć możemy wcale tego nie chcieć - „_ O. The Oprah Magazine”

[Strout] znów dowiodła, iż ma niezwykły dar narracji. (…) W Braciach Burgess, akcja posuwa się do przodu niemal bez wysiłku, dialogi są znakomicie skonstruowane, nagle pojawiają się pełne humoru zwroty akcji i zaskakujące wątki, przepełnione porywającymi emocjami - „Associated Press”

Kiedy czytasz powieść Elizabeth Strout, możesz odnieść wrażenie, iż zaglądasz sąsiadowi w okno. (…) W tej powieści pojawia się narastające napięcie, wywołane pięknym językiem, dbałym o szczegóły. Strout pokazuje zazdrość, dumę, winę, bezinteresowność, bigoterię i miłość w delikatny, a zarazem celny sposób - „Minneapolis Star Tribune”

Przeczytajcie fragment powieści „Braci Burgess”:

Książka ukaże 28 września nakładem wydawnictwa Wielka Litera pod patronatem medialnym lubimyczytać.pl.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 27.09.2016 13:27
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post