Szczebrzeszyn - Stolica języka polskiego

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.07.2015

W dniach 8-16 sierpnia odbędzie się 1. edycja Festiwalu “Szczebrzeszyn - Stolica języka polskiego”. Fundacja Czułego Barbarzyńcy do udziału w nim zaprosiła plejadę gwiazd literatury. Zapowiada się bardzo ciekawie!

Szczebrzeszyn - Stolica języka polskiego

Idea festiwalu w Szczebrzeszynie narodziła się kilka lat temu. Jego pomysłodawcą był Piotr Duda, urodzony w okolicach Szczebrzeszyna animator i menadżer kultury, obecnie związany z Teatrem Mazowieckim w Warszawie.


Konferencja prasowa festiwalu w Czułym Barbarzyńcy/ Fot. Z. Karaszewska

To było marzenie, które zrealizowało się dzięki pewnemu spotkaniu kilku zaprzyjaźnionych osób – pasjonatów kultury, którzy teraz wspólnie tworzą Festiwal i tworzą jego Zarząd. Są to Tomasz Brzozowski – wydawca i Prezes Fundacji Czułego Barbarzyńcy, formalnego organizatora festiwalu; Elżbieta Szymańska – związana także z Teatrem Mazowieckim; Tomasz Pańczyk – wywodzący się ze Szczebrzeszyna współtwórca portalu www.szczebrzeszyn.net i wreszcie wspomniany Piotr Duda. Początkiem było słowo, a właściwie nazwa, która narzuciła się sama – „stolica języka polskiego”.

Szczebrzeszyn jest niedużym miastem, położonym na pięknym Roztoczu, zwanym „Krainą Poetów”, przy tym z bogatą tradycją i historią. To miejsce z nazwą, która na trwale już weszła do historii polskiej literatury dzięki wierszowi Jana Brzechwy. Naturalne walory krajobrazu, wielokulturowe dziedzictwo, o którym często się dziś zapomina, niezwykli ludzie – to wszystko daje szansę na stworzenie ważnego, ciekawego wydarzenia. Celem jest, aby w niedalekiej przyszłości stało się ono jednym z ważniejszych nie tylko w województwie lubelskim, ale by przyjeżdżali na nie uczestnicy z całej Polski – zmęczeni wielkim miastem i natłokiem imprez, złaknieni spokoju, ale też wrażeń artystycznych i spotkań z prawdziwymi osobowościami świata kultury. Wakacje i lato, sprzyjające niespiesznej lekturze, to właśnie czas, który najlepiej pasuje do pomysłu takiego festiwalu.

Ambicją organizatorów jest, by nazwa festiwalu była wyznacznikiem jakości i jego poziomu artystycznego. Nieprzypadkowo do udziału w festiwalu zostali zaproszeni uznani polscy pisarze ze starszego i młodszego pokolenia, m.in.: Wiesław Myśliwski, Eustachy Rylski, Ryszard Krynicki, Marek Bieńczyk, Grażyna Plebanek, Anna Janko, Ziemowit Szczerek, Jakub Żulczyk, Jerzy Sosnowski. Wśród gości nie zabraknie też cenionych językoznawców - prof. Jerzego Bralczyka i dr hab. Katarzyny Kłosińskiej.

W Szczebrzeszynie pojawią się też znakomici aktorzy, w tym: Maja Komorowska, Stanisława Celińska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Katarzyna Herman, Karolina Gorczyca, Stefan Szmidt, Mariusz Bonaszewski, Adam Woronowicz, Przemysław Bluszcz. Swoją obecnością zaszczyci Festiwal też Adam Zamoyski - hrabia, historyk i pubicysta polskiego pochodzenia.

Program festiwalu, którego głównym element stanowią spotkania ze znanymi pisarzami, jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Odbywać się będą liczne spektakle teatralne, recitale, koncerty, wernisaże, wystawy plastyczne. Dziec będą miały swoje warsztaty, quizy i gry literackie.

Zamierzeniem organizatorów jest, aby we wszystkie działania jak najbardziej zaangażowali się mieszkańcy Szczebrzeszyna i okolic – młodzież i dorośli. Efektem tego ma być m.in. koncert uczniów ze szkół muzycznych powiatu zamojskiego pod batutą młodego kompozytora Ignacego Zalewskiego. Wykonają oni utwór stworzony specjalnie na potrzeby imprezy – do audiobooka „Shebreshin” Philipa Bbiela.

Dodatkowo osoby o zainteresowaniach plastycznych będą mogły wziąć udział w warsztatach ilustracji, prowadzonych przez właścicielkę uznanego wydawnictwa Wytwórnia. Ostatniego dnia festiwalu nastąpi z kolei pokaz spektaklu będącego efektem kilkudniowych warsztatów teatralnych z udziałem uczniów i nauczycieli ze Szczebrzeszyna oraz młodzieży z Ogniska Teatralnego „U Machulskich” w Warszawie. To tylko niektóre z wielu atrakcji, które czekają w sierpniu w Szczebrzeszynie.

„Piękne rzeczy w pięknym miejscu” tak krótko, słowami Tomasza Brzozowskiego, można podsumować ideę festiwalu. Zapraszamy do Szczebrzeszyna wszystkich miłośników książek, pięknej przyrody i wspaniałej sztuki. 


komentarze [7]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Madzik  - awatar
Madzik 10.07.2015 09:19
Czytelniczka

Dziękuję bardzo za informacje :-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Madzik  - awatar
Madzik 03.07.2015 11:45
Czytelniczka

A program festiwalu już jest?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
piotrex  - awatar
piotrex 03.07.2015 14:26
Bibliotekarz

Program można przeczytać tutaj:
http://www.zamosconline.pl/text.php?id=11374&rodz=wiad&tt=-szczebrzeszyn-stolica-jezyka-polskiego-program-festiwalu

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
asymon  - awatar
asymon 03.07.2015 16:22
Bibliotekarz

Oficjalna strona to: http://stolicajezykapolskiego.pl/

A jakby było nudno, w nieodległym Zwierzyńcu jest festiwal filmowy: http://www.laf.net.pl/

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Dorothea  - awatar
Dorothea 03.07.2015 11:45
Czytelniczka

Fantastyczna sprawa :) Brzmi bardzo kusząco - może to tam zawędruję urlopowo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
magdac  - awatar
magdac 03.07.2015 10:45
Czytelniczka

Wow! Moje rodzinne miasto!
Wspaniała inicjatywa :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 02.07.2015 12:58
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam