Tolerancja głównym przesłaniem Festiwalu Literatury dla Dzieci

LubimyCzytać LubimyCzytać
31.03.2015

Już 10 maja rusza druga edycja festiwalu. Przez trzy tygodnie dzieci i ich rodzice będą mogli wziąć udział w kilkuset wydarzeniach organizowanych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Ideą festiwalowych spotkań jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą.

Tolerancja głównym przesłaniem Festiwalu Literatury dla Dzieci

Wyzwania dzisiejszego świata takie jak globalizacja czy dywersyfikacja kulturowa dotyczą również dzieci. Dlatego czytanie dzieciom książek traktujących o różnicach międzykulturowych jest niezwykle ważnym elementem procesu wychowawczego – rozwija wiedzę o świecie i wzmacnia naturalną ciekawość dziecka. Taka literatura może też stać się punktem wyjścia do rozmowy o tolerancji, szeroko pojętej inności i stereotypach.

Dzisiejsze dziecko jest zupełnie inne niż to sprzed dekady. Spędza wakacje w śródziemnomorskich krajach, poznaje egzotyczne smaki w restauracjach, często ma kolegów o różnym kolorze skóry, którzy inaczej spędzają święta czy wyznają różne religie – wyjaśnia Agnieszka Karp-Szymańska, członek Rady Programowej Festiwalu Literatury dla Dzieci – Ważne, by rozmawiać z nim o różnicach jako wartościowym i koniecznym składniku kultury, by różnorodność świata inspirowała go i pobudzała do zgłębiania wiedzy. Ważne również, by dziecko poczuło się częścią świata, w którym każdy z nas jest inny, ale jednocześnie wszyscy jesteśmy w najważniejszych aspektach tacy sami i równie wartościowi.

Problematyka różnorodności kulturowej, tolerancji i szacunku dla odmienności - np. dla osób z innych regionów świata czy niepełnosprawnych ruchowo i umysłowo – będzie osią wielu spotkań organizowanych w ramach Festiwalu. Ten motyw przewodni łączy się także z innym tematem szeroko poruszanym w programie FLDL, jakim jest wątek praw człowieka.

Zachęcamy do spotkań z pedagogami, którzy podczas Festiwalu podpowiedzą, jakie książki rozbudzą w dziecku ciekawość świata i otwartość na obecne w nim różnice. Już dzisiaj zapraszamy także m.in. na wystawę wielkoformatowych obrazów z książki „Masz prawa, człowieku” (Kraków, Warszawa, Gdańsk i  Wrocław). Stworzyli je czołowi polscy ilustratorzy do tekstów autorstwa Małgorzaty Węgrzeckiej i Iwony Zabielskiej-Stadnik, dla których inspiracją była Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Polecamy również cykl „Czytanki po zmroku”, podczas którego będziemy zapoznawać dzieci z innymi kręgami kulturowymi. Poprzez baśnie i zabawy przybliżymy słuchaczomm.in. kulturę indyjską (Warszawa), żydowską (Wrocław i Warszawa), egipską (Kraków) i japońską (Wrocław).

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja. Zachęcamy do śledzenia nowości na temat Festiwalu na jego stronie internetowej www.fldd.pl.

źródło: materiały prasowe organizatora


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Grzesiek Wójcik 31.03.2015 15:48
Czytelnik

Sam bym się przejechał posłuchać. Niestety daleko. Niemniej uważam że dziecku powinno się zakorzenić własną kulturę, a dopiero potem zmuszać do poznawania innych. Takie zabiegi nie rozbudzają ciekawości tylko zniechęcają. Przymuszenie do czegokolwiek zazwyczaj wywiera odwrotny skutek. Niemniej sama inicjatywa ciekawa. Szkoda tylko, że jak zwykle musi być uwarunkowana...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 31.03.2015 11:06
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post