Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® jakich nie znamy

LubimyCzytać LubimyCzytać
08.10.2021

Czy Targi Książki w Krakowie, które odbędą się 14-17.10 w EXPO Kraków będą takie, jak dawniej? Nie, ponieważ świat się zmienił, a targi wraz z nim. Jedno jednak pozostaje niezmienne – pasja czytania i potrzeba kontaktu z literaturą. W tym roku na uczestników oprócz regałów pełnych książek, czekać będzie bardzo ciekawy program towarzyszący, m.in. Festiwal Literatury Fantastycznej, Festiwal książki górskiej i turystycznej, Sparing Tłumaczeniowy i liczne debaty oraz dyskusje, a wszystko to w dwóch przestrzeniach: stacjonarnej i wirtualnej.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® jakich nie znamy

Spotkania z Fantastyką, czyli magia i uczta dla wyobraźni

Podczas zbliżających się Targów za sprawą Festiwalu Literatury Fantastycznej przeniesiemy się w świat fantasy i science-fiction. Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. Mateusz Rogalski, autor powieści pt. „Obrońcy Ahury. Pasowanie”, opartej o doświadczenia rozgrywek RPG; Franciszek Piątkowski, autor powieści fantasy opartej o słowiańskie wierzenia i mity „Powiernik” oraz Paweł Kopijer, autor trylogii „Mitrys”, wciągających powieści fantasy w ramach cyklu „Kroniki Dwuświata” oraz gry planszowej fantasy adventure „Mitrys”. Pomiędzy spotkaniami odbędą się pokazy, dyskusje oraz warsztaty z kreowania własnej postaci. To nie wszystko - 15 października podczas uroczystej gali poznamy laureatów plebiscytu Fantastyczne zaskoczenie roku organizowanego przez portal nakanapie.pl.

Festiwal książki górskiej i turystycznej

W dniach 16-17 października odbędzie się Festiwal książki górskiej i turystycznej organizowany przez magazyn „Góry”. Na scenie w Hali Dunaj wystąpią znani himalaiści, m.in. gość honorowy – Krzysztof Wielicki, który opowie o swojej pasji, górskich przygodach i roli książki w jego życiu. Nie zabraknie projekcji filmowych i paneli dyskusyjnych. Na wielbicieli Tatr, tych starszych, jak i młodszych czekać będą atrakcje przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy, a w strefie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zaplanowane są pokazy pierwszej pomocy. Ponadto 16 października rozstrzygnięty zostanie 6. Międzynarodowy Konkurs na „Najlepsze wydawnictwa o górach”, organizowany przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Wydawnictwo „Karpaty” – Andrzej Łączyński oraz Targi w Krakowie.

Tłumacze mają głos

Po raz pierwszy na Targach Książki w Krakowie w Saloniku Literackim odbędzie się Sparing Tłumaczeniowy z języka portugalskiego. W emocjonującym pojedynku na słowa udział wezmę Gabriel Borowski i Wojciech Charchalis, a sędziować będzie Marta Eloy Cichocka. Jeden tekst, dwóch tłumaczy i dwa różne przekłady. Kto wygra pojedynek? Tego dowiemy się podczas targów.

O przekładach literatury psychologicznej, książek popularnonaukowych z nurtu holistycznego oraz trendach dotyczących samoświadomości, rozwoju, psychologii i powrotu do natury – rozmawiać będą Dorota Pomadowska, tłumaczka Kwitnącego umysłu i Monika Skowron, tłumaczka Japońskiej sztuki czerpania mocy z przyrody. Gospodarzem spotkania będzie Agnieszka Myśliwy. Organizatorzy zapraszają również na panel tłumaczy języków Europy Środkowo-Wschodniej – Europa mniej znana. Spotkanie poprowadzi Tomasz Grabiński, tłumacz języków czeskiego i słowackiego. Jak przekłada się gry fabularne tak różne, jak „Zew Cthulhu” i „Equestria: Puść wodze fantazji”? Czy „Kucyki” i „Wielcy Przedwieczni” mają ze sobą wiele wspólnego? Czy RPG tłumaczy się inaczej niż prozę lub poezję? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą tłumacze Maciej Nowak-Kreyer i Jakub Radzimiński podczas rozmowy o przekładach gier fabularnych.

Debaty, dyskusje, raporty…

Jak pandemia wpłynęła na potrzeby i nawyki czytelnictwa? Po jakie typy książek najchętniej sięgaliśmy podczas lockdownu? Czy kupowaliśmy więcej, czy mniej książek? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziemy w panelu dyskusyjnym Czy pandemia podniosła poziom czytelnictwa? przygotowanym przez Bibliotekę Narodową. Udział w dyskusji wezmą dr Tomasz Makowski – Dyrektor Biblioteki Narodowej, dr hab. Roman Chymkowski – kierownik Pracowni Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, prof. Grzegorz Nieć – kierownik Katedry Kultury Informacyjnej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie oraz Agnieszka Staniszewska-Mól – Dyrektor Biblioteki Kraków.

Wydarzenia towarzyszące

Organizatorzy już dziś zapraszają do odwiedzenia Strefy Lema, Dziecięcej Strefy Warsztatowej z bogatym programem dla najmłodszych czytelników, Salonu Gier Planszowych dla miłośników tej formy spędzania czasu, Salonu Wydawców Katolickich, który odwiedzi między innymi Magdalena Wolińska-Riedi, autorka bestselleru „Kobieta w Watykanie”. Podczas targów odbędzie się również akcja społeczna „Książka za książkę” organizowana przez Gazetę Wyborczą, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Targi Książki w Krakowie. Celem jest wielka zbiórka książek dla małopolskich bibliotek.

Targi Książki

Spotkania branżowe

Targi Książki w Krakowie tworzą nie tylko organizatorzy, ale całe środowisko: wydawnictwa, bibliotekarze, redaktorzy, self-publisherzy. Z myślą o wszystkich zaangażowanych zespół Targów Książki w Krakowie przygotował specjalny program szkoleniowy dla przedstawicieli branży z udziałem cenionych specjalistów. O tym, jak zmieniał się rynek medialny w ostatnich latach i co to oznacza dla osób zajmujących się marketingiem, opowie Piotr Zieliński, dziennikarz przez wiele lat związany z telewizją TVN i programem Dzień Dobry TVN. Na temat strategii, planu działania w digital marketingu oraz influencer marketingu uczestnicy porozmawiają z ekspertami z Toucan Agency. Na pytanie – Jak przygotować dobry plan promocji, żeby dać książce szansę na stanie się bestsellerem, odpowie Karina Caban-Rusinek, ekspertka marketingu wydawniczego. O sukcesie w tworzeniu i sprzedaży książek dla osób 50+ opowiedzą Izabela Pajor i Magdalena Kos, ekspertki marketingu wydawniczego z Silver Guru. Spotkania będą prawdziwym crème de la crème dla osób zajmujących się public relations, strategów, digital marketingowców i osób pracujących w działach promocji.

Po blisko dwóch latach przerwy „pod dachem” EXPO Kraków ponownie spotkają się miłośnicy literatury, którzy wśród regałów pełnych książek spędzą cztery przyjemne, jesienne dni.

Pełen program wydarzenia dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej Targów Książki w Krakowie

Artykuł sponsorowany


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
joannasurma  - awatar
joannasurma 08.10.2021 19:33
Autorka

Będę oczywiście.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 08.10.2021 15:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post