Wszechocean i pustynie bez tajemnic. Dwustronny album dla młodych miłośników przyrody

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.06.2021

 „Pustynie | Oceany” to ilustrowany z malarskim rozmachem dwustronny album dla młodych miłośników przyrody, dalekich podróży oraz wszystkich, którzy lubią wiedzieć więcej. Kompendium wiedzy o wodach i pustyniach na Ziemi oraz zasiedlających je mieszkańcach. A także pełna fantastycznych ciekawostek książka, która odkrywa przed czytelnikami tajemnice wszechoceanu i terenów pustynnych.

Wszechocean i pustynie bez tajemnic. Dwustronny album dla młodych miłośników przyrody

Justyna Styszyńska, autorka bestsellerowej serii „IDOL”, oraz Tomasz Kowalczyk, dr biologii, podróżnik i pasjonat edukacji przyrodniczej, zapraszają na wyprawę do najdalszych i najbardziej niedostępnych zakątków Ziemi.

Ile jest tak naprawdę wody na Ziemi? Czym są kominy hydrotermalne? Jak zwierzęta morskie przystosowane są do życia? Które ptaki są na tyle wytrzymałe, by polecieć na drugi brzeg oceanu? I jakie dziwne stwory zamieszkują oceaniczne głębiny?

Wyobraź sobie, że ktoś zabiera całą wodę z powierzchni Ziemi i wlewa ją do wielkiej szklanki. Następnie z tej szklanki zabiera pół łyżki wody. To, co znalazło się w łyżce, to cała woda słodka jaka znajduje się na Ziemi – jeziora, rzeki, bagna, wody podziemne, lodowce, śniegi. Reszta, czyli wszystko co zostało w szklance, to woda słona – morza i oceany, które możemy określić jako wszechocean, zajmuje on ponad 70% powierzchni Ziemi.

Fragment książki „Pustynie. Oceany”

Podróżując przez wszechocean czytelnik odwiedzi zarówno największe głębiny, jak i strefę pływów. Dowie się, czym są pelagial, estuaria i kominy hydrotermalne. Rzuci okiem na rafy koralowe i podwodne łąki. A także pozna mnóstwo niesamowitych stworzeń, które je zamieszkują – wszystkie mają szczególne umiejętności i dary, dzięki którym są naprawdę wyjątkowe i wszystkie tworzą łańcuch pokarmowy, dzięki któremu w środowisku morskim panuje równowaga.

Kominy hydrotermalne to rodzaj podwodnych gejzerów, które występują w miejscach aktywnych wulkanicznie. Jak powstają takie kominy? Woda morska przesącza się przez dno oceanu, a następnie głęboko pod skorupą oceaniczną ogrzewa się pod wpływem magmy (roztopionej skały). Ze względu na duże ciśnienie może osiągnąć temperaturę nawet 400 st. C! Następnie wyrzucana jest przez komin hydrotermalny i szybko ochładza się – wygląda wtedy jak czarny dym unoszący się z oceanicznego dna.

Zwierzęta morskie to często fascynujące stworzenia, przystosowane do życia w warunkach zupełnie odmiennych od tych, z którymi spotykamy się na co dzień. Bogactwo morskich form życia jest ogromne – od morskich ssaków, przez ryby, bezkręgowce o najdziwniejszych kształtach i kolorach po niewidoczne gołym okiem mikroorganizmy. Wodne stwory często mają opływowy kształt ciała ułatwiający pływanie. Płetwy lub przekształcone kończyny (np. u ssaków) umożliwiają poruszanie się w wodzie. W wielu przypadkach kształt ciała zwierząt i odpowiednio umieszczony otwór gębowy umożliwia żerowanie przy dnie (lub powierzchni), kolory i kształty ułatwiają maskowanie się w otoczeniu – stąd najbardziej kolorowe ryby spotkamy na rafach koralowych. Nie zapominajmy oczywiście o oddychaniu, poza morskimi ssakami, które wykorzystując do tego płuca, większość wodnych zwierząt oddycha skrzelami lub… całą powierzchnią ciała. Różnorodność morskich organizmów jest zaskakująco bogata, w końcu pamiętajmy, że to właśnie w wodzie powstało ziemskie życie!

Fragment książki „Pustynie. Oceany”

Jak powstają pustynie? Czym się charakteryzują? I jak ich mieszkańcy przystosowani są do życia w tak ciężkim klimacie? I czy naprawdę istnieją śpiewające piaski?

Opowieść o pustyniach wyjaśnia, w jaki sposób powstają, w jakich miejscach na Ziemi się znajdują oraz czym charakteryzują się tereny pustynne. To ciekawe tym bardziej, że pustynia wcale nie oznacza morza piasku, na którym co jakiś czas znajdują się wydmy, jak mogłoby się wydawać. Rodzajów pustyń jest naprawdę wiele, a natury nie da się tak łatwo zaszufladkować. Na wszystkich jednak panują wyjątkowo trudne warunki do życia. Dlatego zwierzęta, które je zamieszkują, mają wielce ciekawe tajemnice i zwyczaje!

Ludzie bardzo chcieliby zaszufladkować naturę w wymyślone przez siebie kategorie. Byłoby bardzo wygodnie, gdyby można było wyznaczyć dokładną granicę między pustynią i półpustynią, między półpustynią a kolejnymi rodzajami stepu… Niestety nie jesteśmy w stanie tego zrobić, bo przyrody nie da się zamknąć w takich granicach. Półpustynia przechodzi w step tak płynnie, jak klimat zwrotnikowy w umiarkowany, jak deszcz w mżawkę, jak lato w jesień. Czasem nawet największy specjalista zastanowi się dwa razy, zanim powie, czy stoi na stepie czy półpustyni.

Fragment książki „Pustynie. Oceany”

Ilustracja z książki "Pustynie. Oceany"

Pustynie mogą być piaszczyste, górzyste, nizinne, skaliste, żwirowe, a step pustynny bardzo trudno jest odróżnić od pustyni czy półpustyni. Czy to wszystko – nie! Antarktyda też jest pustynią. Lodową.

Pustynie Lodowe

To lodowe obszary skupione wokół bieguna północnego i południowego. Większość pustyń lodowych pokryta jest przez cały rok lodem i śniegiem. Średnia temperature ciepłych miesięcy nie przekracza tu 10oC, a średnia temperatura w zimie wynosi około -30oC. Na ogromnych obszarach polarnych pustyń nie ma praktycznie żadnych roślin, a warunki życia zwierząt należą do jednych z najtrudniejszych na świecie: problemem nie jest wyłącznie brak wody w stanie ciekłym i zimno, ale również noc polarna trwająca nawet pół roku.

Fragment książki „Pustynie. Oceany”

Ilustracja z książki "Pustynie. Oceany"

Album „Pustynie | Oceany” to publikacja dwustronna, co oznacza, że można ją czytać od początku lub od końca. Piasek i woda spotykają się po środku książki. Książka wspaniale uzupełnia wiedzę szkolną i może być używana jako środło dodatkowych informacji w czasie lekcji biologii lub geografii.

To książka, która ma dostarczać radości odkrywania świata, pokazywać różnorodność planety, na której żyjemy, poszerzać horyzonty dziecka – pokazać, jak zróżnicowane życie można odkryć na pustyniach, że w oceanach nie pływają wyłącznie śledzie i orki – z uśmiechem opowiada o książce dr Tomasz Kowalczyk i dodaje – zwróciłem też uwagę na mikroświat, który przecież stoi u podstaw różnorodności życia oceanicznego i tu nie da się uniknąć też tematów trudnych, często przemilczanych w książkach dla dzieci, między innym problemu zaśmiecania oceanów.

Ilustracja z książki "Pustynie. Oceany"

Autor podkreśla, że książka, która nie wymaga czytania „od deski do deski”. Dziecko może po prostu przeglądać świetne grafiki Justyny Styszyńskiej i poznać nowe gatunki zwierząt, może otworzyć książkę w dowolnym miejscu i przeczytać kilka ciekawostek o zwierzętach albo wczytać się w bardziej szczegółowy opis pustyni lub siedliska oceanicznego, poznając organizmy, które je zamieszkują. Ale uwaga! Ciekawostki o zwierzętach i roślinach umieszczone w książce są krótkie, kompletne – pozostawiają wiele miejsca na dodatkowe pytania. Zachęca dzieci (i rodziców) do samodzielnych poszukiwań odpowiedzi.

Na pytanie, czy autor odwiedził miejsca, które opisał, odpowiada:

Raczej unikam gorących miejsc, więc podróże przez pustynie nie leżą w mojej strefie komfortu, miałem jednak okazję zobaczyć suche południowoamerykańskie pustynie nad wybrzeżem Pacyfiku, byłem również na skraju Sahary oraz na azjatyckich stepach. Odwiedziłem również afrykańskie lasy namorzynowe, rafy koralowe i łąki morskie oraz oczywiście różne typy wybrzeży oceanicznych.

Ilustracja z książki "Pustynie. Oceany"

O autorach książki

Tomasz Kowalczyk – botanik, przyrodnik, edukator, kolekcjoner szkła artystycznego i długopisów. Miłośnik mezofilu, kutnerów, kaudeksów i warżek. Dr biologii, w ramach pracy naukowej zajmował się florą południowej Polski. Podróżował przez 6 kontynentów od południowoamerykańskich dżungli przez azjatyckie góry po australijskie lasy eukaliptusowe. Obecnie pracuje w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon oraz jako nauczyciel.

Justyna Styszyńska – ilustratorka, graficzka, a jednocześnie nauczycielka, pracująca na co dzień z dziećmi i młodzieżą. Absolwentka wydziału grafiki na Europejskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Technika ilustrowania Justyny Styszyńskiej łączy tradycyjne malarstwo z rysunkiem na komputerze. Nie ma tu kresek, linii ani szkicu. Są plamy barwne o różnej fakturze i kolorystyce. Autorka serii książek „Zwykli-niezwykli mieszkańcy” („Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy”, „Las i jego zwykli-niezwykli mieszkańcy”, „Łąka i jej zwykli-niezwykli mieszkańcy”, „Bieguny i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy”) oraz zeszytów ćwiczeń z cyklu „Idol” („Idol. Maria Skłodowska-Curie”, „Idol. Frida Kahlo”, „Idol. Mikołaj Kopernik”, „Idol. Pola Negri”). Jej książki są nie tylko ciekawe i zabawne, ale pozwalają czytelnikowi nauczyć się czegoś nowego o otaczającym świecie.

Przeczytaj fragment książki

Pustynie.Oceany

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka jest już do kupienia w księgarniach internetowych.

Artykuł sponsorowany


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 23.06.2021 11:06
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post