Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za lata: 2019 i 2020

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.05.2021

Nominację otrzymało pięć książek poetyckich wydanych w roku 2019 i pięć wydanych w 2020. Laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej poznamy 10 lipca na Festiwalu Miłosza. Wśród nich są m.in. publikacje o podróży w przestrzeń kosmiczną czy o macierzyństwie i jego utracie, a także książki zaskakujące formą, jak poemiks, czyli połączenie książki poetyckiej z komiksem.

Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za lata: 2019 i 2020 Fundacja Wisławy Szymborskiej

W skład kapituły, która dokonała wyboru nominowanych do wyróżnienia pozycji weszli: Andriej Chadanowicz (Białoruś), Antonia Lloyd-Jones (Wielka Brytania), Xavier Farré (Hiszpania), Alina Świeściak (Polska), Wojciech Ligęza (Polska), Karol Maliszewski (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Polska, Belgia). 

Którzy autorzy zostali docenieni przez literackie jury, jakie tytuły spotkały się z największym uznaniem kapituły?

Nominację do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za książkę wydaną w 2019 roku otrzymali:

1. Anna Adamowicz, „Animalia”

Adamowicz w „Animaliach” – choć pokazuje, że nie ma najlepszego zdania o gatunku ludzkim, niszczącym planetę, na której żyje – to nie rzuca w jego kierunku jednoznacznego: „Oskarżam”. Jej tom wierszy stanowi drobiazgową, rozpisaną na poszczególne utwory analizę procesów ekologicznych, biologicznych, kulturowych, społecznych, mogących – w konsekwencji – skazać ludzkość na zagładę.

W serwisie lubimyczytać.pl książka uzyskała średnią ocenę 7,1/10.

2. Justyna Bargielska, „Dziecko z darów”

„Dziecko z darów” to już szósty tom poetycki w dorobku Justyny Bargielskiej, jednak pierwszy wydany po pięcioletniej przerwie. To zbiór wierszy o miłości i jej utracie, o macierzyństwie i utracie macierzyństwa oraz o życiu – i jego utracie. To także codzienność wytrwale i pod różnymi kątami kadrowana przez poetkę, w której obok postaci i widoków minionych pojawiają się ludzie i obrazy, którzy i które dopiero nadejdą.

W serwisie lubimyczytać.pl książka uzyskała średnią ocenę 7,3/10.

3. Jakub Kornhauser, „Dziewięć dni w ścianie”

Jakub Kornhauser to poeta, ale i wykładowca akademicki, tłumacz, eseista, redaktor, literaturoznawca, który nominację do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej otrzymał za „Dziewięć dni w ścianie”, jeden z czterech cyklów jego prozy poetyckiej. To publikacja, której testy można nazwać trudnymi do zdefiniowania: dziwnymi, wymykającymi się logice, zaskakującymi.

W serwisie lubimyczytać.pl książka uzyskała średnią ocenę 5,7/10.

4. Joanna Mueller i Joanna Łańcucka, „Waruj”

„Waruj” jest poemiksem, czyli połączeniem książki poetyckiej z komiksem, stworzonym przez poetkę Joannę Mueller i graficzkę Joannę Łańcucką. Tematem przewodnim publikacji są przygody kobiecych głosów, rozrysowane na tle zjawisk społecznych, kulturowych, politycznych, historycznych. Głosy te zamieniają się z czasem w brzmiący z ogromną siłą chór.

W serwisie lubimyczytać.pl książka uzyskała średnią ocenę 7,1/10.

5. Michał Sobol, „Wieść”

„Wieść” to szósty tom wierszy w dorobku Michała Sobola. Nie brakuje w nim, podobnie jak we wcześniejszych publikacjach tego autora, sięgania po tematy pozornie nieistotne, wymykające się przeciętnemu obserwatorowi. Charakterystyczną cechą twórczości Sobola są także długie, wielokrotnie złożone zdania, wtrącenia, komentarze.

W serwisie lubimyczytać.pl książka uzyskała średnią ocenę 7,0/10.

Nominację do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za książkę wydaną w 2020 roku otrzymali:

1. Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, „Rośliny mięsożerne”

„Roślinach mięsożernych” – obok kwiatów takich jak róże, atrium czy storczyków – pojawiają się i kobiety, przez te kwiaty symbolizowane. I jedne, i drugie pozornie mogą wydawać się delikatne i bezbronne, zachwycające pięknością. Doskonale jednak wiedzą, jak się obronić, zaskoczyć ostrością, pokazać kolce.

W serwisie lubimyczytać.pl książka uzyskała średnią ocenę 7,0/10.

2. Adam Kaczanowski, „Zabawne i zbawienne”

„Zabawne i zbawienne” to tom, w którym nic nie jest takim, jakie się wydaje. Wiersze wyłaniają się bowiem z prozy, a ta może przemienić się w esej. Z kolei to, co zapowiadało się na komedię, przybiera formę dramatu. Kacznowski oferuje czytelnikowi poważno-śmieszną rozrywkę w tomie, który określany jest jako najczulszy, ale i najbrutalniejszy w jego dorobku.

W serwisie lubimyczytać.pl książka uzyskała średnią ocenę 6,7/10.

3. Tomasz Różycki, „Kapitan X”

Poeta, tłumacz i eseista Tomasz Różycki uzyskał nominację za tom „Kapitan X”. To cały cykl poetycki, którego dominantę stanowi imaginacyjna podróż w przestrzeń kosmiczną, wywiedziona z tradycji książek, ale i filmów science fiction. To poetycka opowieść o przywiązaniu do miejsca, samotności, dojrzewaniu, marzeniach.

W serwisie lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 6,6/10.

4. Mirka Szychowiak, „Uwaga, obiekt monitorowany”

Mirka Szychowiak, autorka nominowana wcześniej do Nagrody Literackiej Nike za „Jeszcze się tu pokręcę” w swoim najnowszym tomie „Uwaga, obiekt monitorowany” poszukuje „śladów życia” z pozycji reportera, podglądacza, a rzadziej  – współbohatera. Dedykowanie przez Szychowiak utworów, nie tylko ludziom, ale i miejscom ukazuje, co jeszcze  – poza sprawami „wyższymi”  – powinno być w życiu ważne.

Książka nie została jeszcze oceniona w serwisie lubimyczytać.pl  – zapraszamy do wystawienia ocen i napisania opinii.

5. Urszula Zajączkowska, „Piach”

„Piach” to najnowszy tom spod pióra laureatki Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Może zaskoczyć wielbicieli twórczości poetki. Dlaczego? Stanowi rodzaj lingwistycznej medytacji nad słowem, co przywodzi na myśl Białoszewskiego, ale to również hymn na część ciała, biologii i organicznego trwania.

W serwisie lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 8,2/10.

Gratulujemy nominowanym twórcom!

[as]


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 18.05.2021 10:54
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post