Książka „Pięć" przywraca pamięć ofiarom Kuby Rozpruwacza

LubimyCzytać LubimyCzytać
11.05.2021

Ofiary Kuby Rozpruwacza nigdy nie były „po prostu prostytutkami”. Były córkami, żonami, matkami, siostrami i kochankami. Były kobietami. Były istotami ludzkimi. Książka „Pięć. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubę Rozpruwacza” przywraca o nich pamięć.

Książka „Pięć" przywraca pamięć ofiarom Kuby Rozpruwacza

Wszyscy znamy legendę Kuby Rozpruwacza. Od ponad wieku domniemany seryjny morderca kobiet rozpala masową wyobraźnię: jest przedmiotem badań historycznych, opracowań i analiz, a także bohaterem wielu książek, opowiadań, filmów. Stał się elementem miejskiej kultury Londynu, jego śladami prowadzone są wycieczki, a jego „cień” zobaczyć można w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud.

Hallie Rubenhold stwierdza: „Kuba Rozpruwacz był tylko seryjnym, obrzydliwym mordercą. Nikim więcej”. W opozycji do mitologicznej wręcz postaci Rozpruwacza napisała książkę o jego ofiarach pod tytułem „Pięć. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubę Rozpruwacza”, która właśnie się ukazała nakładem wydawnictwa Poradnia K.

Kim było pięć zamordowanych przez Kubę Rozpruwacza kobiet?

Polly, Annie, Elizabeth, Catherine i Mary-Jane są znane z tego samego powodu, chociaż zapewne nigdy się nie spotkały. Pochodziły z Fleet Street, Knightsbridge, Wolverhampton, Szwecji i Walii. Pisały ballady, prowadziły kawiarnie, mieszkały w wiejskich posiadłościach i miejskich czynszówkach, wdychały drukarski pył i uciekały przed handlarzami ludźmi.

Połączyła je data śmierci: 1888.

Teraz, w poruszającej opowieści o pięciu kobietach, historyczka Hallie Rubenhold wreszcie wyrównuje rachunki i oddaje bohaterkom ich historie. Żeby tego dokonać, wykonała ogromną pracę, przeszukała miejskie archiwa i dotarła do wielu zapomnianych dokumentów. Ze skrawków i fragmentów z ogromną wnikliwością odtwarza fascynujące, nieznane dotąd życie ofiar. Opowiada o pragnieniach, planach na przyszłość pięciu kobiet, które w historii pozostaną zawsze razem, bo połączył je rok tragicznej śmierci i domniemany zabójca, którego legenda obrosła większą sławą i zainteresowaniem, o którym one nawet nie mogłyby pomarzyć. Rubenhold stworzyła fascynujący portret różnorodnych bohaterek, a także mrocznego, wiktoriańskiego Londynu.

Książka zdobyła nagrodę Baillie Gifford, najbardziej prestiżową, brytyjską nagrodę dla autorów literatury faktu.

Autorką tłumaczenia jest Dorota Konowrocka-Sawa.

O autorce

Hallie Rubenhold to urodzona w Los Angeles brytyjska historyczka, która specjalizuje się w opisywaniu losów kobiet oraz prezentowaniu wydarzeń z przeszłości, które dotąd pozostawały nieodkryte. Korzysta z nieznanych archiwalnych materiałów, by osadzić ofiary w historycznym kontekście, dzięki czemu jej opowieść na zawsze już zmienia narrację o morderstwach. Inne książki Rubenhold to „Lady Worsley’s Whim”, adaptowana przez BBC jako „The Scandalous Lady W.” i „Covent Garden Ladies: the Extraordinary Story of Harris’s List”, która stała się inspiracją dla serialu ITV zatytułowanego „Harlots”. Rubenhold mieszka obecnie w Londynie.

Fragment książki „Pięć. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubę Rozpruwacza”:

Pięć

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Pięć. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubę Rozpruwacza”” jest już dostępna w księgarniach online

Artykuł sponsorowany


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Virgo13 12.05.2021 11:32
Czytelnik

"Ofiary Kuby Rozpruwacza nigdy nie były „po prostu prostytutkami”. [...] Były kobietami. Były istotami ludzkimi."
Odkrywcze stwierdzenie. To teraz wszyscy już będą wiedzieli, że prostytutki są istotami ludzkimi, a nie organizmami pochodzenia pozaziemskiego. Niby oczywista oczywistość, ale może ktoś miał wątpliwości.

Zajrzałem sobie na Wikipedię, co też ona mówi o...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
FioletowaRóża 11.05.2021 18:52
Czytelniczka

Ja ostatnio przeczytałam książkę o Leszku Pękalskim, czyli o Wampirze z Bytowa ("Besta. Studium zła"). Wszystkim ją polecam, ponieważ można dowiedzieć się, co kieruje niektórymi ludźmi, choć o miano człowieka trudno dla Pękalskiego... On o swoich mordach opowiadał tak, jak gdyby nigdy się nie stało, a potem wycofywał swoje zeznania, gdyż ponoć policja chciała mieć w nim...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Agnieszka Żelazna 11.05.2021 16:48
Czytelniczka

Historie o Kubie Rozpruwaczu zawsze dobrze się czyta

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 11.05.2021 14:44
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post