Akcja Literacka. Licytuj przeżycia, pomóż ludziom książki

LubimyCzytać
01.06.2020

Spacer z Zygmuntem Miłoszewskim i zabawy z jego psem? Wspólne zwiedzanie muzeum z Jackiem Dehnelem? A może figurka Star Troopera od Jacka Dukaja? Wystartowała Akcja Literacka – biorąc udział w aukcjach charytatywnych można wspomóc pisarzy, którzy w wyniku pandemii znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Wszystko w ramach Wirtualnych Tragów Książki Booktarg.

Akcja Literacka. Licytuj przeżycia, pomóż ludziom książki
Reklama

BookTarg był wypełniony spotkaniami z pisarzami, sprzedażą książek w specjalnych, targowych cenach oraz wydarzeniami odbywającymi się w ramach branżowej konferencji. I choć wirtualne targi już się zakończyły, to teraz wystartowała kolejna literacka inicjatywa! Rozpoczęła się Akcja Literacka, która ma na celu pomoc tym, dzięki którym możemy czytać książki - czyli tworzącym je pisarzom. Odbywające się licytacje można śledzic na stronie akcjaliteracka.pl.

Akcja Literacka. Pomoc dla literatów

Pisarze w wyniku pandemii często pozostali bez środków do życia, bo odwołane zostały spotkania autorskie, wykłady i festiwale literackie, a także spadła sprzedaż książek. Teraz można im pomóc i odwdzięczyć się za godziny spędzone na fantastycznej lekturze.

Podczas epidemii koronawirusa działania na rzecz pisarzy podjęło Stowarzyszenie Unia Literacka. To właśnie na organizowane przez UL zapomogi dla pisarzy i pisarek zostaną przeznaczone wszystkie środki, które zostaną zebrane za pośrednictwem aukcji

Zorganizowaliśmy Akcję Literacką, dzięki której można wylicytować wyjątkowe przedmioty, teksty czy niepowtarzalne przeżycia. Można spotkać się z ulubionymi pisarkami i pisarzami, wyjść na wspólny spacer śladami bohaterów literackich, pobiegać, zwiedzić muzeum - przeżyć coś, co będzie wspominać się jeszcze przez długie lata. Można też kupować fantastyczne przedmioty z literacką historią. A wszystko po to, aby wesprzeć ludzi książki, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji - mówi Jacek Dehnel, prezes Stowarzyszenia Unia Literacka.

Spacer z ukochanym pisarzem

Co może być lepszego od niespiesznej rozmowy o ukochanych książkach? Rozmowa z ukochanym pisarzem! Tylko teraz, w ramach Akcji Literackiej, możecie licytować spotkanie z takimi twórcami, jak Zygmunt Miłoszewski, Jacek Dehnel, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Marta Guzowska, Grzegorz Kasdepke oraz Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz. Każdy z nich przygotuje specjalne atrakcje dla czytelnika, który wygra aukcję.

Zygmunt Miłoszewski zaprasza na literacką dogoterapię z psem Zulą. Jak będzie wyglądał ten spacer?

Zygmunt i Zula Miłoszewscy zapraszają na wspólny spacer po Parku Skaryszewskim w Warszawie. W programie gonitwy, rzucanie patyczka i próby powstrzymania dzikiej terierzycy, żeby nie kradła zabawek przedszkolakom. Oraz oczywiście rozmowa o literaturze, w czasie której autor odpowie na wszystkie pytania, których boicie się zadać na spotkaniach autorskich. Pamiątką po spacerze będzie wyjątkowy – a może nawet bezcenny – literacki artefakt. Kolekcjonerskie, jedyne w swoim rodzaju wydanie „Kwestii ceny” – nowej powieści Zygmunta Miłoszewskiego. Wydruk wersji roboczej z zaznaczonymi zmianami redakcyjnymi, złośliwymi komentarzami bezlitosnego redaktora i pełnymi twórczej rozpaczy odpowiedziami autora.

Dla czytelników Jacka Dehnela prawdziwą gratką będzie spacer po muzeum w towarzystwie pisarza.

Autor „Krivoklata", powieści dziejącej się w muzeum, i „Proteusza" spacerownika po historii Muzeum Narodowego w Warszawie, zaprasza na kilkugodzinne osobiste oprowadzanie po berlińskiej Gemaeldegalerie (termin po otwarciu granic, do ustalenia).

Erudyta i miłośnik sztuk pięknych odsłoni przed towarzyszem/towarzyszką sekrety muzealnych zbiorów, opowie anegdoty związane z poszczególnymi twórcami i okoliczności powstania swoich ulubionych dzieł.

Ci z kolei, którzy wolą otwarte przestrzenie i podziwianie dzieł stworzonych przez Matkę Naturę, mogą udać się na wspólną leśną wyprawę wraz z Urszulą Zajączkowską, autorką książki „Patyki, badyle”.

Zapraszam do lasu w Wołominie na spacer i piknik, jaki Wam przygotuję. Pospacerujemy, pooddychamy, opowiem Wam o roślinach w lesie, o korze drzew, architekturze koron i drganiach ich na wietrze. Zwyczajnie i spokojnie. A potem usiądziemy na kocu, gdzie spróbujemy pysznych przekąsek, odpoczniemy. Na pamiątkę podarek: „Patyki, badyle” (to książka).

Licytować można nie tylko przeżycia, lecz także unikatowe pamiątki. Wśród przedmiotów, obok których fani Jacka Dukaja czy Tomasza Bagińskiego nie mogą przejść obojętnie, znajdą się książki z autografami obu twórców (podpisane podczas spotkania autorskiego, odbywającego się na BookTarg) czy Star Trooper – unikatowa figurka wydrukowana w 3D, zaprojektowana i pomalowana przez Alexa Jaegera, twórcę efektów specjalnych do takich hitów jak „Transformers” czy „The Avengers”, która powstała w ramach akcji promocyjnej e-booka „Starość aksolotla".

Cegiełka od czytelników, chcących podziękować pisarzom

Licytacja wyjątkowych spotkań czy pamiątek to nie wszystko – ludziom książki można pomóc również wykupując cegiełki o wartości 5, 10, 20, 30, 50 lub 100 złotych. Dzięki temu pomóc mogą także ci, którzy nie mogą wziąć udziału w licytacjach. Zebrane środki w całości zostaną przekazane na zapomogi Stowarzyszenia Unia Literacka.

Partnerem akcji są organizatorzy niedawno zakończonych wirtualnych targów książki BookTarg: Allegro, lubimyczytac.pl oraz Legimi. To firmy, które połączyło wspólne działanie na rzecz branży literackiej – nie tylko zorganizowały wydarzenie promujące sprzedaż książek w Polsce, lecz także przekazały wsparły Fundację Wisławy Szymborskiej kwotą 50 tys. złotych.

Akcja potrwa do 23 czerwca i w tym czasie będą pojawiać się kolejne aukcje, dlatego warto na bieżąco śledzić stronę akcjaliteracka.pl. Powodzenia w licytacjach!

[ec]

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 01.06.2020 15:23
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd