Noc Bibliotek w sobotę 5 października w ponad 1700 bibliotekach w całej Polsce!

LubimyCzytać
01.10.2019

V Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 5 października pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. To ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsca wspólne, łączące ludzi, lokalne centra żywej kultury i edukacji.

Noc Bibliotek w sobotę 5 października w ponad 1700 bibliotekach w całej Polsce!

Ideą akcji jest pokazanie, jak wielki potencjał społeczny mają biblioteki i jak bardzo się w ostatnich latach zmieniły. Nocowanie w bibliotece, gra „Flirt z Markiem Hłaską”, warsztaty słowotwórcze DoMowy, silent disco między regałami, gwiazdy literatury, skarby ze zbiorów specjalnych, myszkowanie po magazynach, gry literackie, ekranizacje książkowych bestsellerów, koncerty poezji i kabarety, maratony czytania i konkursy dla czytelników – to wszystko w ponad 1700 bibliotekach w całej Polsce i w kilku za granicą – do akcji dołączyły m.in. biblioteki z Santiago de Compostela, amerykańskiego Portland, Mississagi w Kanadzie i Streatham Tate Library z Londynu. Zgłoszenia trwają.

Specjalną odsłoną akcji jest w tym roku „Nocny Marek” – w 50. rocznicę śmierci Marka Hłaski, w bibliotekach odbędą się gry o jego życiu i twórczości, a czytelnicy będą się integrować, grając we flirt literacki z cytatami z jego książek.

Uroczysta inauguracja ogólnopolskiej akcji z transmisją na żywo do bibliotek w całej Polsce odbędzie się o godz. 19.00 na scenie w XXXI Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży na warszawskim Mokotowie (ul. Tyniecka 40a). Poprowadzą ją i wystąpią ze specjalnym programem Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys z kabaretu Hrabi. Wiersz „Wierszowiązałki” warszawskiej poetki Joanny Mueller na inaugurację akcji przeczyta z gośćmi Jarosław Boberek.

Mapa bibliotek w akcji z programami lokalnych wydarzeń dostępna jest na stronie: nocbibliotek.org/mapa

Tak było w poprzednich latach:

Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem. Więcej informacji na stronie nocbibliotek.org

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
4082
3842
01.10.2019 20:03

Piękna akcja.Ja popieram.A dziś byłem w bibliotece.


2838
4
01.10.2019 16:50

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd