Gdy nie ma domu, nie może też być niczego innego

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.09.2019

Dotąd rozmowy o biedzie skupiały się na bezrobociu, pomocy społecznej i przepełnionych więzieniach. Matthew Desmond, socjolog Uniwersytetu Harvarda, postanowił uzupełnić ten obraz o problemy mieszkaniowe tych, którzy wydają na czynsz prawie całą pensję, a czasem więcej, przez co wpadają w spiralę długów. Tętniące życiem i wrażliwością opisy ukazują jeden z najbardziej pierwotnych lęków – przed brakiem bezpieczeństwa.

Gdy nie ma domu, nie może też być niczego innego

Eksmisja to coś więcej niż strącenie ubogiej rodziny w dolinę ciemności, trudne, lecz względnie krótkie zboczenie z kursu życia. Powoduje ona gruntowną zmianę tras, spycha tych ludzi na inne, znacznie trudniejsze szlaki. 

„Eksmitowani” to niemal powieściowy, intymny portret ośmiu rodzin, które sięgnęły dna. Aby lepiej je poznać, Desmond zamieszkał na ponad rok w Milwaukee na osiedlu przyczep kempingowych, a później w schronisku w centrum miasta. Przesiadywał na salach sądowych, pomagał w przeprowadzkach, pomieszkiwał w pustostanach. Kłócił się, chodził do kościoła, opiekował się dziećmi. Był świadkiem rozmów z właścicielami mieszkań i widział zarówno niezwykłe akty dobroci, jak i straszliwą znieczulicę.

Ta książka lepiej pozwoliła mi zrozumieć, co to znaczy być biednym w naszym kraju, niż wszystko, co przeczytałem wcześniej… Jest piękna, skłania do myślenia i nie sposób jej zapomnieć. – Bill Gates

Przeczytawszy „Eksmitowanych”, uświadomisz sobie, że nie da się poważnie rozmawiać o biedzie, nie mówiąc o problemach mieszkaniowych… Ta książka jest wybitnie dobra i w żaden sposób nie da się jej zignorować. – Jennifer Senior, „New York Times”

Desmond – posługując się osobistymi świadectwami i twardymi danymi – dowodzi,
że eksmisje nie są efektem ubóstwa, ale jego przyczyną. W scenach pełnych nadziei
i rozpaczy pokazuje, jak ważny jest dom. „Eksmitowani” to reportaż pełen troski
i człowieczeństwa, który przypomina, dlaczego, gdy nie ma domu, nie może też być niczego innego.

Matthew Desmond – profesor socjologii na uniwersytecie w Princeton. Autor czterech książek. Za „Eksmitowanych” uhonorowany Nagrodą Pulitzera w 2017 roku i kilkunastoma najważniejszymi nagrodami za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury faktu. Jest głównym badaczem w grupie The Eviction Lab, zajmującej się eksmisjami. Jego badania skupiają się na kwestiach ubóstwa, życia w mieście, niepewności mieszkaniowej, polityki publicznej, nierówności rasowych i etnografii. Otrzymał stypendium „Geniuszów” Fundacji MacArthura i stale współpracuje z „New York Times Magazine”. W 2016 roku znalazł się na liście Politico 50 jako jedna z pięćdziesięciu osób mających największy wpływ na debatę polityczną w USA.

Poniżej publikujemy fragment książki „Eksmitowani”.

Eksmitowani. Nędza i zyski w jednym z amerykańskich miast

Eksmitowani to niemal powieściowy, intymny portret ośmiu rodzin, które sięgnęły dna. Aby lepiej je poznać, Desmond zamieszkał na ponad rok w Milwaukee na osiedlu przyczep kempingowych, a później w schronisku w centrum miasta. Przesiadywał na salach sądowych, pomagał w przeprowadzkach, pomieszkiwał w pustostanach. Kłócił się, chodził do kościoła, opiekował się dziećmi.

Artykuł sponsorowany


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 18.09.2019 11:51
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post