Dubravka Ugrešić, Oksana Zabużko i Alain Mabanckou gośćmi Festiwalu Conrada

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.08.2012

Dubravka Ugrešić, Oksana Zabużko i Alain Mabanckou to kolejni pisarze, którzy pojawią się w tym roku w Krakowie podczas Festiwalu Conrada.

Dubravka Ugrešić, Oksana Zabużko i Alain Mabanckou gośćmi Festiwalu Conrada

4. edycji festiwalu będzie także towarzyszyć cykl wydarzeń poświęconych twórczości W.G. Sebalda. Przypominamy, że Festiwal Conrada rozpocznie się 22 października i potrwa tydzień (do 28 października). Udział w wydarzeniu potwierdzili dotychczas m.in.: Noblista Orhan Pamuk oraz Péter Esterházy, Jeannete Winterson, Magdalena Tulli i Michal Viewegh. Pełny program festiwalu zostanie ogłoszony do końca sierpnia.

Dubravka Ugrešić – urodziła się w 1949 roku w Zagrzebiu. Profesor literatury rosyjskiej, krytyk kultury, pisarka, eseistka, publicystka, tłumaczka. Jest laureatką wielu nagród, wśród nich prestiżowej nagrody Henryka Manna (The Heinrich Mann Prize). Była także nominowana do nagrody The Man Booker International Prize 2005.

Oksana Zabużko – urodzona w 1960 roku ukraińska pisarka, poetka i eseistka. Pracuje w Instytucie Filozofii Ukraińskiej Akademii Nauk. Otrzymała stypendium Fundacji Fulbrighta, wykładała w Stanach Zjednoczonych. Jest autorką wielu tomików poetyckich, zbioru opowiadań, a także esejów.

Alain Mabanckou – urodził się w 1966 roku w Republice Konga (dawniej Kongo Brazzaville). Ukończył studia prawnicze w Paryżu, obecnie wykłada literaturę frankofońską i afroamerykańską na uniwersytecie w Los Angeles. Jest autorem sześciu tomików poetyckich i sześciu powieści. Jest osobą obdarzoną dużym temperamentem i talentem oratorskim. Zapytany niedawno przez jednego z francuskich dziennikarzy, czy jako Kongijczyk nie ma problemów z językiem francuskim (dodajmy, że w Kongo jest to język urzędowy), odpowiedział: Ja miałbym mieć problemy z językiem francuskim? Ależ to język francuski ma problemy ze mną! 13 sierpnia, nakładem Wydawnictwa Karakter, ukazała się jego książka Jutro skończę dwadzieścia lat.

Conrad Festival – jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń poświęconych literaturze, wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego. Przez blisko tydzień w Krakowie goszczą najwybitniejsze osobistości światowej literatury, a wydarzeniom literackim towarzyszą pokazy filmów związanych z literaturą, wystawy, koncerty oraz wykłady, stanowiące dla prezentowanych twórców lub dzieł literackich dodatkowe, pozaliterackie konteksty. Wśród zaproszonych pisarzy znajdują się zarówno laureaci prestiżowych nagród, jak i autorzy światowych bestsellerów – literatura wysoka spotyka się tu z twórczością popularną, publicystyką, filmem, teatrem i muzyką. Już po pierwszej edycji Festiwal stał się rozpoznawalną marką i symbolem wielkiego, międzynarodowego święta literatury. Relacjonują go najważniejsze polskie i europejskie media. Festiwal polecają na swoich łamach m.in.: brytyjski "The Guardian" oraz szwajcarski "Le Courrier", opiniotwórczy tygodnik "Polityka" zaliczył go do prestiżowego grona 10 wydarzeń kulturalnych w Polsce mających rangę Światowa Liga, a lifestyle’owy "Malemen" nazwał go wprost Salonem roku.

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym Festiwalu Conrada.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Wit 22.08.2012 15:49
Czytelnik

Conrad zapowiada się coraz lepiej ;) I świetnie, że jest w tym samym czasie co Targi Książki! Krakowie, zbliżam się!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 22.08.2012 15:07
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post