Paszporty Polityki 2016 wręczone

LubimyCzytać
11.01.2017

10 stycznia przyznano nagrody w 24. edycji Paszportów Polityki. Tegoroczną laureatką w kategorii Literatura została Natalia Fiedorczuk-Cieślak, autorka książki „Jak pokochać centra handlowe”.

Paszport Polityki w kategorii Literatura otrzymała Natalia Fiedorczuk-Cieślak. Jurorzy uzasadnili przyznali jej wyróżnienie za przenikliwy portret współczesnej Polski widzianej od strony matek z wózkami, za chłodny i niebanalny obraz macierzyństwa, a także za żywy i pełen humoru literacki język w książce Jak pokochać centra handlowe.

Odbierając nagrodę, Natalia Fiedorczyk-Cieślak podkreślała, że jesteśmy w trudnym momencie dla kultury, literatury i innych dziedzin, które świętujemy. Mam nadzieję, że to sprawi, że będziemy robić rzeczy lepsze, bardziej wwiercające się w świadomość.

Urodzona w 1984 r. Natalia Fiedorczuk-Cieślak, pisarka, wokalistka i animatorka kultury, jest również producentką muzyczną i autorką muzyki ilustracyjnej – do „Dybuka” Anny Smolar i filmu „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej. Wydała dwie solowe płyty jako Nathalie and The Loners. W 2012 r. nakładem Fundacji Bęc Zmiana ukazała się jej książka „Wynajęcie” poruszająca problem rynku mieszkaniowego i estetyki mieszkalnictwa w Polsce, ale Paszport Polityki otrzymuje za książkę „Jak pokochać centra handlowe”. Narracja jest tu pozbawiona sentymentalizmu, a rzecz nie jest poradnikiem, tylko literacką opowieścią o bohaterce w kryzysie, wśród ról, których nie da się pogodzić.

Nagrody Paszporty Polityki wyróżniają utalentowanych, młodych twórców, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy, będąc najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. W kategorii Literatura w tym roku nominowani byli również Stanisław Łubieński i Zośka Papużanka.

Wyróżnienia w pozostałych kategoriach otrzymali:

Jan P. Matuszyński
Laureat Paszportów Polityki w kategorii Film
Nagroda za „Ostatnią Rodzinę”, najdojrzalszy artystycznie debiut ostatnich sezonów.

Anna Smolar
Laureatka Paszportów Polityki w kategorii Teatr
Za teatr kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines.

Daniel Rycharski
Laureat Paszportów Polityki w kategorii Sztuki wizualne
Za intrygujące połączenie duchowości z aktywizmem, konserwatyzmu z otwartością i prowincjonalizmu z europejskością.

Marzena Diakun
Laureatka Paszportów Polityki w kategorii Muzyka poważna
Za konsekwentny i błyskotliwy rozwój osobowości i kariery dyrygenckiej mimo wszelkich trudności oraz za świetną interpretację partytury wykonanej we Wrocławiu „Zagubionej autostrady” Olgi Neuwirth.

Wacław Zimpel
Laureat Paszportów Polityki w kategorii Muzyka popularna
Za przełamywanie granic w muzyce, za autorskie, poparte świetnymi umiejętnościami łączenie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne.

Michał Staniszewski
Laureat Paszportów Polityki w kategorii Kultura cyfrowa
Za udowadnianie, że gry wideo mogą łączyć elementy wszystkich dziedzin sztuki.

Jan „Ptaszyn” Wróblewski
Laureat Paszportów Polityki w kategorii Kreator kultury
Za bycie dobrym duchem muzyki jazzowej w Polsce od jej prapoczątków aż do dziś.

Reklama

komentarze [4]

Sortuj:
1076
164
12.01.2017 10:58

teraz na pewno muszę przeczytać tę książkę :)


0
1241
konto usunięte
12.01.2017 09:54

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


291
30
11.01.2017 11:47

Gratulacje dla wszystkich laureatów!


2783
4
11.01.2017 11:32

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd