Wyjątkowa książka nie tylko dla chłopców

LubimyCzytać
19.09.2018

Długo czekaliśmy na pojawienie się tej książki w jej oryginalnej wersji – na rynku wydawniczym brakowało nowoczesnej oferty dla chłopców, odpowiedzi na „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”.

Na szczęście nie musieliśmy długo czekać na polskie tłumaczenie – wiem, że niektórzy zupełnie się go nie spodziewali, tymczasem premiera Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi już 19 września!

To 100 (ułożonych w porządku alfabetycznym) opowieści o wyjątkowych chłopcach i mężczyznach z całego świata. Każda z nich to strona tekstu, której towarzyszy portret bohatera (zabieg znany już z „Opowieści na dobranoc...”) – to sprawia, że książka jest przejrzysta i idealna do czytania nie tylko samodzielnie, ale i z rodzicami.

Konfucjusz, Beethoven, Galileusz czy Van Gogh w tym zestawieniu raczej nie zaskakują, choć założę się, że niektórych faktów z ich życia (zwłaszcza wydarzeń z młodości) nie znacie.

Obok nich znani z pierwszych stron gazet, którzy już teraz są idolami wielu chłopców: Barack Obama, Stephen Hawking, Jamie Oliver czy Lionel Messi.

Jednak według mnie największą siłą tej książki są opowieści o „zwyczajnych chłopakach z sąsiedztwa”, których losy są poruszające i inspirujące:

– Ghyslain Raza – prześladowany w Internecie po publikacji filmiku z jego udziałem, który pokazał innym dzieciom, że nie są same,

– Eddie Aikau – surfer-ratownik, który przeprowadził ponad pół tysiąca akcji ratunkowych,

– Ryan Hreljac – który jako sześciolatek zaczął zbierać pieniądze na budowę studni w Afryce, a jak tylko osiągnął pełnoletność, założył fundację, która do dziś pomogła uzyskać dostęp do czystej wody prawie milionowi osób.

Na kartkach tej książki spotykają się brytyjski król i niewolnik z fabryki dywanów w Pakistanie, znany projektant mody i chłopiec, który zbudował turbiny wiatrowe w rodzinnej wiosce w Malawi, indiański wódz i chłopak, który po godzinach ratuje uwięzione na drzewach koty.

Bohaterowie „Opowieści…” ratują oceany, zapuszczają włosy na peruki dla chorych dzieci, gotują jedzenie dla potrzebujących. Odkrywają kosmos, zdobywają bieguny i łapią krokodyle.

Tańczą, kręcą filmy i piszą książki. Stawiają czoło dyrekcji szkoły i stają samotnie naprzeciw czołgów.

Dążąc do celu, pokonują swoje słabości i ograniczenia, wykorzystują daną im szansę, żyją w zgodzie ze sobą. Każdy z nich może być wzorem, a wszyscy razem pokazują, że dróg do bycia wyjątkowym jest tyle, ile osób, które zechcą taką drogą podążyć.

Czytajcie tę książkę nie tylko z chłopcami – warto, żeby te historie poznały również dziewczynki!

Autor: Emka Kowalska, dziennikarka, recenzuje książki dla dzieci w „Pytaniu na śniadanie”

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2791
4
17.09.2018 16:21

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd