rozwiń zwiń

Porady pisarskie Zadie Smith

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.11.2017

„A może by tak napisać powieść?” Niech pierwszy rzuci książką ten, komu chociaż raz w życiu podobna myśl nie przeszła przez głowę! Z myślą o tych wszystkich ludziach organizowane są kursy pisania, wydawane są poradniki i podręczniki. Najlepszym źródłem wiedzy są jednak poczytni autorzy – do nich z pewnością zaliczyć można Zadie Smith.

Zawód pisarza – co podkreślają prawie wszyscy autorzy w wywiadach - wymaga ogromnych pokładów samodyscypliny i umiejętności organizowania sobie czasu. I mimo że nikt jeszcze nie odkrył źródła artystycznej kreatywności, które można kontrolować przyciskiem „włącz/wyłącz”, to można stworzyć na własne potrzeby system, który proces twórczy uczyni łatwiejszym.

Porady pisarskie Zadie Smith

Każdy pisarz ma własny sposób pracy nad tekstem. Niektórzy wolą pisać rano, w gwarnych kawiarniach, inni popołudniami w odciętym od świata gabinecie. Ireneusz Iredyński był na przykład zwolennikiem epizodycznego, ale całkowitego, zanurzenia się w pracę. Plotka głosi, że na czas pisania książki zamykał się w pokoju, a żona donosiła mu jedynie kanapki. Stephen King z kolei znany jest z tego, że pisze codziennie, przez cały rok. Mistrz grozy poświęca każdego dnia kilka godzin na pisanie, bez względu na to, czy to poniedziałek, niedziela, dzień roboczy czy święto.

Brytyjski dziennik „The Guardian” zapytał Zadie Smith, autorkę Białych zębów oraz wydanego ostatnio w Polsce Swing time, czy może zdradzić swój zestaw pisarskich zasad. Zadie Smith, której wszystkie dotychczas wydane powieście spotkały się z uznaniem zarówno krytyków, jak i czytelników przygotowała taki oto dekalog:

1. Będąc jeszcze dzieckiem, staraj się czytać jak najwięcej książek. Spędzaj więcej czasu na czytaniu niż na czymkolwiek innym.

2. Jako dorosły staraj się czytać swoje teksty z punktu widzenia nieznajomego człowieka, a najlepiej z perspektywy wroga.

3. Odrzuć romantyczne podejście do weny. Albo potrafisz układać piękne zdania albo nie. Nie istnieje coś takiego jak „styl życia pisarza” - liczy się wyłącznie to, co zostawisz na papierze.

4. Unikaj własnych słabości, ale bez wmawiania sobie, że rzeczy, których nie potrafisz zrobić i tak nie są warte robienia. Nie maskuj zwątpienia w siebie pogardą.

5. Zachowaj spory odstęp czasowy pomiędzy pisaniem a późniejszym redagowaniem tekstu.

6. Unikaj grup. Obecność tłumu nie uczyni twojego pisania lepszym niż jest.

7. Pracuj na komputerze odłączonym do Internetu.

8. Pilnuj swojego czasu i przestrzeni, w której piszesz. Trzymaj ludzi z dala, nawet jeżeli są to twoi najbliżsi.

9. Nie myl wyróżnień z osiągnięciami.

10. Bez względu na wszystko bądź szczery. Oddal od siebie rozgoryczenie, które wynika z ciągłego niezadowolenia.

Jeśli ktoś woli porady rodzimych autorów, to przypominamy, że kilka lat temu publikowaliśmy kurs pisania Remigiusza Mroza - autor w ciągu 4 lat wydał 25 powieści - warto więc poczytać, co ma do powiedzenia. Wszystkie lekcje znajdziecie tutaj: Kurs pisania Remigiusza Mroza.

Na początku 2017 roku publikowaliśmy Antyporadnik pisania, autorstwa Ahsana Ridha Hassan. Całość antykursu znajdziecie tutaj: Antyporadnik pisania.

A w 2015 Krakowskie Biuro Festiwalowe organizowało Kurs Kreatywnego Pisania, którego kolejne odcinki pojawiały się w naszym serwisie. Całość znajdziecie tutaj: Kurs Kreatywnego Pisania.

Przypominamy, że obecnie trwa NaNoWriMo, czyli National Novel Writing Month. To ogólnoświatowa akcja pisania powieści - jej uczestnicy starają się między 1 a 30 listopada napisać powieść liczącą przynajmniej 50 tys. słów. Na stronie https://nanowrimo.org/ zebrane są porady i wskazówki znanych pisarzy, teksty motywacyjne i organizowane są grupy wsparcia. Jest też oczywiście polska sekcja: https://nanowrimo.org/regions/europe-poland. Jeśli bierzecie udział w akcji, to koniecznie dajcie nam znać!

źródło: www.brainpickings.org

źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/Zadie_Smith


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
02.11.2017 20:30
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Armand_Duval 03.11.2017 17:17
Czytelnik

Pisanie to jedna z tych rzeczy, których nie można się nauczyć, wbrew temu co mówią niektórzy (na ogół tacy, którzy na "uczeniu pisania" zarabiają grube hajsy). Albo się to umie, albo nie. Jasne, można poprawić warsztat, wygładzać język etcetera, ale to z byle wyrobnika nigdy nie uczyni pisarza, który ma to coś.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że nieumiejętność...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
03.11.2017 18:31
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

marplezet 21.12.2018 14:02
Czytelniczka

Sensowne rady. Zwłaszcza ta dotycząca braku dostępu do Internetu:) Wiadomo, że warsztatu i talentu nie zastąpią, ale tym, którzy go mają, mogą bardzo pomóc.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 02.11.2017 14:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post