Proszę Was o uwagę

kryptonite kryptonite
08.12.2017
Okładka książki 25 lekcji uważności. Czas na dobre życie Rezvan Ameli

Idziecie do pracy lub szkoły. W głowie macie myśli o zbliżających się godzinach, obowiązkach, jakie na Was spoczywają, ludziach, z którymi spędzacie czas (chętnie lub nie) oraz planach, jakie macie po „odbębnieniu” swoich zadań: tych przyjemnych, ale też i tych koniecznych do załatwienia. A gdyby tak nie myśleć o tym, co zrobić za jakiś czas, ale o tym, co dzieje się teraz, w tym momencie? Na przykład o stopach, które są w butach i stawiają kroki po chodniku – szybko czy wolno? Lub o drzewach rosnących w parku niedaleko pracy lub szkoły – jaki to gatunek? Albo też skupić uwagę na oddychaniu, czynności tak dla naturalnej, że bardzo często nie zwraca się uwagi na to, jak powietrze dostaje się do płuc? Wszystkie moje pytania dotyczą popularnego ostatnio określenia mindfulness, czyli praktyki uważności.

Czym właściwie jest uważność? Na czym polega jej moc, o której piszą wszyscy psychologowie, coache oraz wszyscy zainteresowani samodoskonaleniem? Odpowiedzi można znaleźć w książce dr Rezvan Ameli o wymownym tytule „25 lekcji uważności. Czas na dobre życie”. Tak, autorka prowadzi czytelnika przez tajniki mindfulness, wyjaśnia fenomen tej praktyki oraz proponuje praktycznie ćwiczenia, które można zrobić w każdej wolnej chwili i w każdym miejscu, bez względu na porę. Książka podzielona jest na trzy części – pierwsza dotyczy samej uważności oraz skutków psychicznych i zdrowotnych dla człowieka, druga to omówienie pojedynczych czynników składających się na mindfulness, a trzecia część przedstawia „zaawansowaną” formę praktyki. Sama forma, w jakiej napisano „25 lekcji uważności” przypomina kurs, w którym czytelnik zdobywa coraz więcej wiedzy i praktycznych umiejętności.

No dobrze, ktoś w tym momencie zapyta, co takiego trudnego jest w skupieniu uwagi na tym, co się dzieje nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz nas? Przecież na co dzień widzimy wiele rzeczy, ale nie musimy aż tak zagłębiać się na przykład w kolor liści na drzewie czy oddychaniu przez nos, bo szkoda czasu na takie drobiazgi. Rezvan Ameli udowadnia, że właśnie warto skupić się i tym samym zauważyć takie „nieistotne” elementy naszego życia. Bo w nich tkwi siła: poznanie naszej psychiki, podejścia do świata oraz zdobycia umiejętności panowania nad emocjami, szkodliwymi myślami i impulsywnymi zachowaniami. Wystarczy zacząć od ćwiczeń oddechowych, a przy kontynuacji mindfulness można zauważyć pierwsze zmiany nie tylko w myśleniu, ale i zdobyć nowe, zdrowsze nawyki.

Następnym razem, kiedy będziecie szli do pracy lub szkoły, na moment zatrzymajcie się i zauważcie coś nowego w drodze, jaką pokonujecie na co dzień. Nieważne, co to będzie, na pewno sprawi Wam to satysfakcję. Podobnie jak lektura „25 lekcji uważności” - naprawdę warto zagłębić się w temat mindfulness i spróbować wykonać kilka ćwiczeń. Wasza głowa będzie zadowolona z takiej zmiany.

Anna Wolak