Poradnik myślenia i działania

magdaLena magdaLena
27.10.2016
Okładka książki Głowa. Instrukcja użytkowania Czesław Bielecki Logo Patronat

„Głowa. Instrukcja użytkowania” to poradnik, którego autorem jest osoba nietuzinkowa, gdyż Czesław Bielecki to architekt, pisarz i polityk w jednym; swego czasu pełnił nawet funkcję doradcy Lecha Wałęsy. Autor w swojej książce próbuje – posiłkując się swoimi obserwacjami – odpowiedzieć na pytanie, jak myśleć, by działać skutecznie. Sprzeciwia się bezrefleksyjności w życiu, akcentuje ważność rozmów i mądrych lektur, podkreśla, że nawet nasze najlepsze cechy bez energii i woli działania są niewiele warte. Mówi o tym, jak porządkować życie i myślenie. Czesław Bielecki przytacza też wiele anegdot, które urozmaicają i objaśniają podstawową treść.

Książka składa się z czterech części: „Kim możesz być”, „Zarządzanie sobą”, „Rzemiosło życia”, „Nasz świat”. Zaś każda część zawiera podrozdziały. Po każdym podrozdziale pojawia się pytanie, na które możemy odpowiedzieć. Dodatkowo poradnik zyskuje na atrakcyjności dzięki rysunkom Janusza Kapusty, będącymi błyskotliwymi komentarzami do tekstu Czesława Bieleckiego. Na ostatnich stronach „Głowy. Instrukcji użytkowania” znajdziemy listę lektur, które najlepiej według autora przeczytać do dwudziestego roku życia. Lista zawiera głównie klasyków światowej literatury.

„Głowa. Instrukcja użytkowania” motywuje do działania – działania poprzedzonego refleksją – i porządkuje najistotniejsze pojęcia związane z naszym funkcjonowaniem w świecie. Kwestie, które porusza autor, zdają się oczywiste, co nie oznacza, że niewarte uwagi. Przecież właśnie o tym, co mniej lub bardziej oczywiste, często zapominamy.

Styl, którym posługuje się Bielecki, jest prosty, ale nie jest infantylny. „Głowa. Instrukcja użytkowania” to książka, którą czyta się szybko i z ciągłym zainteresowaniem, poradnik, do którego warto wracać co jakiś czas. Trzeba pamiętać, że autor nie posiada wykształcenia psychologicznego czy pedagogicznego, więc jego poradnik opiera się przede wszystkim na subiektywnych spostrzeżeniach i doświadczeniach. Książka adresowana jest głównie do lubiących i chcących myśleć nastolatków, choć dorośli również znajdą w niej coś dla siebie. W końcu „Głowa. Instrukcja użytkowania” radzi, jak wprowadzać w życie zmiany, mające je ulepszyć. A takich wskazówek i wsparcia potrzebuje od czasu do czasu każdy z nas.

Magdalena Paździor