Nowe powieści graficzne dla młodzieży od DC

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.02.2021

„DC Powieść Graficzna 13+” to cykl dedykowany młodym czytelnikom, poruszający ważne tematy społeczne. Składają się na niego pojedyncze albumy poświęcone nastoletnim bohaterom znanym z komiksów DC. Świat oglądany oczami młodych ludzi nie zawsze jest pięknym i przyjaznym miejscem, a problemy, z którymi przyjdzie zmierzyć się bohaterom, przerosłyby niejednego dorosłego. Na szczęście w ich życiu nie zabraknie również miejsca na przyjaźń, radość czy szalone przygody.

Nowe powieści graficzne dla młodzieży od DC

Autorami poszczególnych tomów są doskonale znani nastoletnim czytelnikom pisarze o międzynarodowej sławie tworzący literaturę dla młodzieży jak Kami Garcia („Piękne istoty”), Lauren Myracle („3maj się”) czy Leigh Bardugo („Grisza”). Za warstwę graficzną odpowiadają utalentowani ilustratorzy i rysownicy jak Gabriel Picolo, Izaac Goodhart, czy Manuel Preitano.

„Catwoman. W blasku księżyca” – powieść graficzna o historii nastoletniej Kobiety-Kota

 Catwoman. W blasku KsiężycaAutorka bestsellerów z listy „New York Timesa” Lauren Myracle („3maj się”) oraz rysownik Isaac Goodhart prezentują powieść graficzną o historii nastoletniej kobiety-kota, która musi zmierzyć się nie tylko z poszukiwaniem własnej tożsamości, ale i ponurą rzeczywistością Gotham City.

Selina Kyle jest silniejsza, niż się jej wydaje. Przez piętnaście lat znosi kolejnych okropnych facetów swojej matki, jednak gdy w domu pojawia się okrutny Dernell, zdaje sobie sprawę, że nie może tam dłużej zostać. Selina woli żyć na ulicy, niż mieszkać pod jednym dachem z tyranem.

Dziewczyna nie akceptuje okrucieństwa, ale jeśli ma przetrwać na ulicy, będzie musiała nauczyć się być twarda. Czy zdoła odnaleźć siebie i pogodzić pragnienie niezależności z pragnieniem przyjaźni... i miłości?

„Młodzi Tytani. Raven” – powieść graficzna bestsellerowej autorki „New York Timesa”

Młodzi Tytani. RavenKsiążka Kami Garcii („Piękne istoty”) i debiutującego rysownika komiksowego Gabriela Picolo to fascynującą opowieść o tym, jak odnaleźć w sobie siłę, by zaakceptować to, kim się jest, i jak nauczyć się ufać – sobie i innym.

Gdy w tragicznym wypadku ginie mama zastępcza siedemnastoletniej Rachel Roth – a ona sama traci pamięć – dziewczyna przeprowadza się do Nowego Orleanu, żeby dojść do siebie i ukończyć ostatnią klasę liceum.

Zaczynanie od zera nie jest łatwe. Raven pamięta codzienne czynności, na przykład jak rozwiązać matematyczne równania czy przyrządzić makaron, ale nie wie, jaka jest jej ulubiona piosenka i kim była przed wypadkiem. Gdy zaczynają się dziać niemożliwe do wytłumaczenia rzeczy, Raven zaczyna nabierać przekonania, że lepiej nie rozgrzebywać przeszłości.

Z czasem nawiązuje coraz bliższe relacje ze swoimi nowymi przyjaciółmi, przyrodnią siostrą Max oraz Tommym Torresem, chłopakiem, który akceptuje ją taką, jaka jest teraz. Musi też podjąć decyzję, czy jest gotowa zmierzyć się z przeszłością... i z mrokiem, który w niej narasta.

Rozmowa z Kami Garcią, scenarzystką powieści „Młodzi Tytani: Raven”

Co stanowi dziś istotę bohaterstwa? W jaki sposób dotrzeć do współczesnych nastolatków? Czy w każdym z nas znajduje się pierwiastek nadnaturalnych mocy?
Między innymi o tym opowiada w rozmowie z polskim wydawcą Kami Garcia, scenarzystka powieści graficznej „Młodzi Tytani: Raven”, otwierającej zupełnie nowy projekt wydawniczy z serii DC powieść graficzna 13+.

Egmont Polska: Wyjaśnijmy, czym dokładnie są historie, które zrealizowałaś we współpracy z Gabrielem Picolo. Mimo iż kluczowe role odgrywają w nich przedstawiciele „Młodych Tytanów”, to trudno powiedzieć, że są to opowieści superbohaterskie.

Kami Garcia: Chcę podkreślić, że to nie są tradycyjne opowieści o superbohaterach. Zamiast historii, które koncentrują się na nastolatkach z supermocami, prezentujemy zwyczajne życie dorastających bohaterów. Posiadają oni wprawdzie ponadprzeciętne zdolności, ale równocześnie mierzą się z typowymi dla tego okresu problemami. Historia Raven czy Beast Boya to w istocie opowieść o przyjaźni, samoakceptacji, przystosowaniu czy poszukiwaniu rodziny.

Jesteś niezwykle popularną autorką powieści dla młodzieży. W jaki sposób starasz się dotrzeć do swoich czytelników?

Dbam o to, aby moje postacie były jak najbardziej prawdziwe. Stawiam bohaterów opowieści przed takimi wyzwaniami, z jakimi często mają do czynienia moi czytelnicy.  

Jak wyglądało Twoje przygotowanie do pracy nad stworzeniem scenariusza do albumu „Młodzi Tytani: Raven”? Podobno jesteś wielką fanką tej drużyny.

Przyznam, że ponownie przeczytałam wszystkie komiksy z „Teen Titans” i raz jeszcze obejrzałam serial animowany. Jednak tworzone przeze mnie powieści graficzne nie należą do kanonu, dlatego też nie musiałam odnosić się do całej niezwykle bogatej historii drużyny. Natomiast będąc wielbicielką superbohaterów, koncentrowałam się na tym, aby zachować rdzeń osobowości i charakterystyczne elementy każdej z postaci. To było dla mnie szczególnie ważne.

Co jest według Ciebie istotą superbohaterstwa? Czy sądzisz, że każdy z nas – niezależnie od płci, wieku, miejsca urodzenia – może zostać herosem?

Absolutnie! Myślę, że każdy może zostać bohaterem. Zdarzają się sytuacje, w których każdy z nas musi przeobrazić się w superherosa na miarę własnych możliwości. Historie o zwykłych ludziach, którzy dokonują niezwykłych, odważnych czynów, inspirują nas do tego, by być jak najlepszą  wersją siebie. Mam nadzieję, że seria DC powieść graficzna 13+ zainspirowała nastolatków do bycia odważnym w codziennym życiu.

W życiu Raven nie brakuje wyzwań – dziewczyna musi działać w zgodzie z własnym sumieniem, a jednocześnie ryzykować. Co możemy powiedzieć o tej bohaterce? Czy w jakiś sposób jest Ci ona bliska?

Zdecydowanie, w wielu aspektach jestem podobna do Raven. Dlatego też podjęłam się napisania pierwszej powieści graficznej właśnie z tą bohaterką. Jako nastolatka mierzyłam się z samoakceptacją i próbowałam dowiedzieć się, kim chciałabym się stać w przyszłości. Podobnie jak Raven byłam też dla siebie bardzo surowa. W tej opowieści chciałam uzmysłowić nastolatkom, że nie są definiowani przez swoich rodziców i opiekunów. Bo naprawdę możesz być bohaterem, nawet jeśli twoi rodzice nie są najlepszymi ludźmi.

Powiedz, jak wyglądała Twoja artystyczna współpraca z Gabrielem Picolo, twórcą rysunków w opowieści o Raven?

Gdy tylko zobaczyłam prace Gabriela na Pintereście, to niemal natychmiast powiedziałam przedstawicielom DC, że to jest ten styl, w którym chciałabym zrealizować swoją powieść graficzną. Gabriel potrafi rysować postacie w konwencji realistycznej, dzięki czemu bohaterowie stają się jeszcze bliżsi codzienności. To niezwykłe szczęście, że mogę z nim współpracować.

Jakie emocje towarzyszyły Ci w czasie tworzenia projektów spod szyldu DC Comics?

Tak naprawdę fanką komiksów DC jestem, odkąd jako dziecko odkryłam postać Wonder Woman. Dlatego też szansa na współpracę z tym wydawnictwem była dla mnie czymś niezwykłym, czego po prostu nie mogłam przegapić. To prawdziwe szczęście, móc kreować postacie, które się uwielbia, a następnie dopisać nowe rozdziały do ich bogatej historii.

Kami Garcia

Premiera pierwszych dwóch albumów „Młodzi Tytani. Raven” oraz „Catwoman. W blasku Księżyca” zaplanowana jest na 24 lutego 2021 r., jednak już teraz można się zapoznać z pierwszymi rozdziałami obu powieści. Obie książki są już dostepne w przedsprzedaży

Catwomen i Młodzi Tytani: Raven – fragmenty

Catwomen i Młodzi Tytani: Raven – fragmenty

Artykuł sponsorowany


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 18.02.2021 10:11
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post