Odsypiając przeszłość

Wydawnictwo: Papierowy Motyl
978-83-62222-20-9
DM1994

"Odsypiając przeszłość” to z całą pewnością nieszablonowa proza, która wymyka się ogólno przyjętym ramom estetyki literackiej. Autor za pomocą wyrafinowanego, metaforycznego języka opisuje przemyślenia „zamulonych” pacjentów oddziału psychiatrycznego. Przebywanie w tym ośrodku staje się niejako pretekstem do głębokich rozważań dotykających najważniejszych kwestii życia i śmierci.

źródło opisu: www.papierowymotyl.pl

Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 02 czerwca 2011

Joasia Markowska | 2011-05-19
Przeczytana: 10 marca 2011

"Przypomnij sobie gdzie twój ogród , i wracaj tam zawsze, ilekroć źle się dzieje, zawsze znajdziesz coś, dla czego warto żyć, choćby miało być to tylko wspomnienie, sentymentalizm w najbardziej ckliwej postaci..."

Bohaterem powieści „Odsypiając przeszłość” jest człowiek o poetyckiej duszy, heretyk nie potrafiący odnaleźć się we współczesnym świecie. Znający Pismo Święte na pamięć zagubił się w bezsensie własnego powołania. Poczucie lęku wzmaga widok otaczających go ludzi, pędzących na łeb, na szyję ku zdobyciu dóbr materialnych. Niemożność pogodzenia się z cywilizacyjnym oderwaniem od natury, czyni z niego człowieka zamulonego. Pewnego dnia postanawia zakończyć swe cierpienie. Osobiście i na własne życzenie zgłasza się do „Soterionu”. Jako pacjent doświadcza tam przedziwnych sytuacji. Miewa wizje, które sprawiają, iż nie potrafi odróżnić snu od jawy. Słyszy ludzkie głosy, widzi postacie zmarłych, którzy byli mu bliscy. Zatraca się we wspomnieniach najlepszych z życia chwil, nie...

DM1994 | 2011-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2011

Uff. Nawet nie wyobrażacie sobie jak ciężko jest mi ocenić tę książkę .W opisie możemy przeczytać,że jest ona nieszablonową prozą wymykającą się ogólnie przyjętym ramom estetyki literackiej i z tym się jak najbardziej zgadzam . Szczerze mówiąc po raz pierwszy czytałam "coś takiego".

Nigdy nie przepadałam za czytaniem poezji ,owszem w podstawówce chodziłam i jeździłam na konkursy recytatorskie ,w gimnazjum i w liceum chodziłam /chodzę na konkursy poezji i prozy francuskiej ( piękna jest) ,ale nigdy nie ciągnęło mnie do czytania wierszy dla przyjemności .

Skąd ten wstęp o poezji ? Jako ,że myślę ,że pan Piotr Prokopiak nie jest zbyt znany ,mimo swoich imponujących osiągnięć ;przytoczę wam kawałek jego biografii Piotr Prokopiak urodził się w 1973r w Szczecinku. Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich. W latach 2004 - 2006 należał do Stowarzyszenia Kołobrzeskich Poetów. Laureat wielu konkursów poetyckich m. in. im. Leszka Bakuły, im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej, im. Wł....

Kasia b | 2016-05-17

Jak dla mnie miejscami ciut za bardzo poetycka. Momentami też autor prześmiewa "mohery" z natarczywością wprost pszenno-buraczaną.. Arcydzieła może nie spłodził, ale czyta się nieźle i w sumie polecam, zwłaszcza fanom tej tematyki

retrezed | 2014-07-03

Niestety nie polubiłam się z tą książką. Kiedy zaczęłam ją czytać, pomyślałam, że pewnie początek jest dosyć nudny. Z każdą kolejną stroną było coraz gorzej. Brnęłam, brnęłam... i nic z tego nie wyszło. Jak dla mnie to poetycki bełkot - w tym wykonaniu nie do przetrawienia.

BartoszK | 2015-02-10
marukja | 2014-01-24